Recommended Posts

χαίρεται θέλω να βάλω 2 ανεμιστήρες για exhaust στο πάνω μέρος του κουτιού όμως υπάρχει ένα πρόβλημα δεν ξέρω ποίους να διαλέξω..παλιότερα είχα πρόβλημα με ένα ανεμιστηράκι που όταν το έβαζα να δουλέψει οριζόντια έκανε θόρυβο...οποτε σε τι τύπο bearing να προτιμήσω?..επίση το fan θα είναι ανάποδα για να διώχνει τον αέρα προς τα πάνω και ο 200mm πρέπει να έχει πάχος 20mm γιατί αλλιώς δεν θα χωράει

Link to comment
Share on other sites

Sleeve Bearing η Fluid Dynamic Bearings (FDB)??..

επίσης έχει κανεις δοκιμάσει την AEROCOOL SILENT MASTER 200mm γιατί λέει 76cfm στα 18dba ενώ οι άλλοι 20x20x2 είναι σχεδόν τα μισά cfm σε αυτά τα επίπεδα θορύβου

είμαι μεταξύ αυτόν τον δυο

BITFENIX SPECTRE 200MM FAN - BLACK - ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑΣ ΚΟΥΤΙΟΥ - E-SHOPCY.COM.CY

AEROCOOL SILENT MASTER RED LED FAN 200MM - ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑΣ ΚΟΥΤΙΟΥ - E-SHOPCY.COM.CY

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=3690]stefanos1992[/MENTION]

Στην Ελλάδα θα βρείς τους εξής:

1. Aerocool Silent Master 200mm Link -> Sleeve Bearing.

2. BitFenixm Spectre LED/Spectre Pro/Spectre Pro LEDπου έχουν όλοι Fluid Dynamic Bearings (FDB).

3. Cooler Master MegaFlow-> Sleeve Bearing.

Συνεπώς μόνο οι Bitfenix διαφέρουν και οι άλλοι δύο έχουν ίδιο τύπο bearing!

Εσύ θυμάσαι τι ανεμιστήρα είχες παλιά?

Οι Sleeve bearing προτιμούν την κάθετη τοποθέτηση λόγω του εσωτερικού συστήματος λίπανσης τους, Εάν τοποθετηθούν οριζόντια

απλά η ζωή τους γίνεται μικρότερη.

Οι Fluid και οι Ball bearing δεν έχουν θέμα, μπορείς να τους βάλεις όπως θέλεις χωρίς να μειώσεις την διάρκεια της ζωής τους ή να αυξήσεις τον θόρυβο!

Έχε στο μυαλό σου πως ο Sleeve Bearing τύπος έιναι ο πιο βασικός και φθηνος...τα υπόλοιπα έιναι όλα πιο εξελιγμένα!

Πάρε και αρθράκι άμα έχεις χρόνο και όρεξη να διαβάσεις! Είναι ωραία γραμμένο και κατανοητό με απλές λέξεις!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now