GoriLLakoS

A-Data X Series VER 2.0 DDR3 New Line Up !

Recommended Posts

[WRAPLEFT]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/548e79f58321f4.jpg[/WRAPLEFT]Μόλις πρίν απο τρείς ημέρες η A-DATA ανακοίνωσε την διάθεση των νέων της μνημών της σειράς " X " ! Το " X " σημαίνει Extreme Performance και έίναι η ονομασία που δίνει η A-Data σε όλες τις γρήγορες μνήμες της που προορίζονται για όλο το OC κοινό της ! Η νέα αυτή σειρά ονομάστηκε A-DATA X Series VER 2.0 και ο λόγος για τον οποίο ξεχωρίζει απο τις υπόλοιπες μνήμες είναι η ψύξη της η οποία by default είναι passive, αλλά κατα παραγγελία του πελατη μπορεί να είναι active με ανεμιστήρα, έτοιμη για υδρόψυξη ή racing style για LN2 ( προσοχή : το XPG cooling unit μπορεί να τοποθετηθεί μόνο πάνω σε X Series VER 2.0 heat spreaders) !

Xv2_04.jpg

Οι νέες μνήμες της σειράς X VER 2.0 βγαίνουν χρονισμένες στα 1600MHz με timings 7-7-7-20 και operation voltage απο 1.75 μέχρι και 1.85V τόσο σε 2GB όσο και σε 4GB Kits ! Επιπρόσθετα, οι ψύκτρες των X Series VER 2.0 έρχονταί με 2.4W/mK high performance heat conductive thermal pads, δηλαδή το διπλάσιο απο άλλα thermal pads που χρησιμοποιούν άλλοι κατασκευαστές με 1.2 W/mK.

Xv2_02.jpg

Οι παραπάνω μνήμες έχουν αρχίσει να γίνονται shipping απο την A-Data πρίν από 3 ημέρες ενώ οι προτινόμενες τιμές τους στα ράφια των καταστημάτων είναι για τις

DDR3-1600X Ver2.0, 1GBx2 Kit: 250 USD (incl VAT.) και DDR3-1600X Ver2.0, 2GBx2 Kit: 400 USD (incl VAT.) !

Xv2_01.jpg

Τέλος,συγκεντρωμένα όλα τα χαρακτηριστικά των μνημών όπως τα δίνει η A-DATA:

* A-DATA OC verified DDR3 IC

* Dual Blue LED Fan

– 3500RPM

– 50 x 50 mm

– Noise level : 21.8dB

– High performance cooling heat spreader with 2.4W/mK high conductive thermal pad

* Optimized for 64-bit operation systems

* Backward compatible with DDR3-1333 and DDR3-1066.

Test Specification:

* 2/4GB dual channel module kit is tested at 1600 MHz 7-7-7-20 by 1.75V~1.85V

* 100% tested at Intel P45, X48 and NVIDIA 790i chipset motherboards

* SPD (Serial Presence Detect) programmed at JEDEC standard DDR3-1333 CL 9-9-9

* Lifetime limited warranty

Link to comment
Share on other sites

Οι fans μου θυμίζουνε Akasa... ελπίζω να μην είναι γιατί και θορυβώδης ήταν αυτοί, και νεκροί εντελώς σε θέμα flow και χαλάγανε και εύκολα τα μοτέρ και κάνανε σαν τρύπια εξάτμιση :D

Ετοιμάζουνε εκεί στην A-Data και 6GB ( Triple Channel Kits ) για τους Nehalem.

Δεν ξέρω λεπτομέρειες για τα chips, τιμές κλπ, το μόνο που ξέρω είναι ότι ένα sample kit είναι στον δρόμο για το σπιτάκι μου :D

Δεν ξέρω γιατί, ίσως φανώ και άπληστος με αυτό που θα πω, αλλά that's me... με τις μνήμες κάνω περισσότερη χαρά από νέα CPU, κλπ.

Όσες και αν έχω, καλές ή κακές γουστάρω και άλλες για την φάση του testing, του overclocking, memtesting & tweaking, έτσι γουστάρω ( κάτι σαν την Amstel :P ) :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now