MetallicGR

Ενδιαφέροντα "Facts" για την AMD R9 295X2

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Ενδιαφέροντα "Facts" για την AMD R9 295X2]http://www.hwbox.gr/images/metro/news_images/amd3.png[/NEWS_IMG] Ενδιαφέροντα στοιχεία για την επερχόμενη διπύρηνη κάρτα της AMD, R9 295X2 έρχονται στην επιφάνεια.

Συγκεκριμένα έχουμε μερικά "facts" για την υλοποίηση της AMD, όπως το γεγονός έρχεται σε βαλιτσάκι με (διπλό) κλείδωμα το οποίο προστατεύει τις δύο Hawaii Pro GPUs. Μάλιστα το καλό στοιχείο είναι ότι θα έρχεται με TDP 500W κάτι που αντικατοπτρίζει δύο "ολόκληρες" (από πλευράς SPs) R9 290 κάρτες γραφικών με μερικά enhancements στη θερμική τους συμπεριφορά. Επίσης αναφέρεται έντονα ότι η υλοποίηση της AMD θα χρησιμοποιεί 5 εξόδους εικόνας, Dual DVI-D και 4 mini-DisplayPorts για 4K αλλά και 8K Gaming. Η "R9 295X2" είναι και η τελική ονομασία που θα δώσει η AMD. Τέλος, πηγές αναφέρουν ότι η κάρτα θα είναι σχετικά "προσιτή" στον enthusiast gamer ο οποίος θέλει να βλέπει τριπλάσιο αριθμό frames σε κάθε περίπτωση.

[img_alt=Ενδιαφέροντα "Facts" για την AMD R9 295X2]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums356-picture24560.jpg[/img_alt]

Link to comment
Share on other sites

Το 500W TDP είναι το πρωταπριλιάτικο, σωστά; :crack:

Γιατί δεν νομίζω να έχει βγει ποτέ καμιά διπλή κάρτα τόσο ψηλά, οι πιο ζόρικες να ήταν στα ~350W τόσο καιρό. :o

Link to comment
Share on other sites

Το 500W TDP είναι το πρωταπριλιάτικο, σωστά; :crack:

Γιατί δεν νομίζω να έχει βγει ποτέ καμιά διπλή κάρτα τόσο ψηλά, οι πιο ζόρικες να ήταν στα ~350W τόσο καιρό. :o

The 7990 is a 375W card

Απο customies εχουν βγει και 400 φευγα watt...

Edited by Sebastian
Link to comment
Share on other sites

Το 500W TDP είναι το πρωταπριλιάτικο, σωστά; :crack:

Γιατί δεν νομίζω να έχει βγει ποτέ καμιά διπλή κάρτα τόσο ψηλά, οι πιο ζόρικες να ήταν στα ~350W τόσο καιρό. :o

Σάμπως πολύ δεν είναι; Αυτό σκέφτηκα κι εγώ :P

Νίκο σκέφτεσαι καθόλου για preorder κι εσύ; 2;

Link to comment
Share on other sites

Σάμπως πολύ δεν είναι; Αυτό σκέφτηκα κι εγώ :P

Νίκο σκέφτεσαι καθόλου για preorder κι εσύ; 2;

Όχι μόνο μία γιατί δεν ξέρω αν με φτάνει το τροφοδοτικό και δεν είμαι για πολλά έξοδα τώρα. :eek:

Δεν κάνουν και καλό scaling κιόλας αυτές οι λύσεις οπότε δεν λέει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now