GoriLLakoS

Η Kingston θα πουλάει rebranded Intel SSD !

Recommended Posts

[WRAPLEFT]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/548a2f620941d0.png[/WRAPLEFT]Σύμφωνα με το daily Tech, η Kingston βρίσκεται πολύ κοντά στο να κλείσει συμφωνία με την Intel στο κομμάτι των Solid State Drives (SSD) ! H Kingston λοιπόν, θα εφοδιάζεται τους SSD της Intel, θα τους κάνει rebrand με το δικό της Logo και όνομα και θα τους μεταπουλάει στους πελάτες της, ανάμεσα στους οποίους είναι τεράστιες εταιρίες όπως η Dell, η HP και η IBM !

Οι SSD της Intel αναμένονται στην αγορά άμεσα και θα είναι οι πιο γρήγοροι απο όλους τους άλλους με ταχύτητες που θα αγγίζουν τα 240MB/s read και 170MB/s write. Οι τιμές τους όμως θα είναι λίγο τσουχτερές για αρχή όπως ενημερωθήκαμε !

Μια φωτογραφία των Intel SSD :

9354_8952_intelssd.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι SSD της Intel είναι το καλύτερο στα προϊόντα αυτά - οι MLC της ως τώρα είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί στην κατηγορία, ενώ τα SLC της αναμένεται κι αυτά να σπέρνουν.

Πολύ έξυπνη η κίνηση της Kingston και σίγουρα καλό για την Intel, που "πήρε" ένα πελάτη από τα χέρια της Samsung.

Οι τιμές πάντως των SLC το κόβω να είναι κάτι χιλιάρικα....:gizmo:

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές πάντως των SLC το κόβω να είναι κάτι χιλιάρικα....

Ν ασου πω αυτό δε μας πτοεί. και οι MLC της όπως λες σπέρνουν. Δε θα με χάλαγαν καθόλου αν παίζαν στα 330-350 για κανέναν 64άρι. Πάντως η λογική μου λέει πως οι rebranded θα είναι πιο φτηνοί από της intel γιατί 1ον θα τους παίρνει σε ποσότητα και 2ον αν τους έχει πιο ακριβά από intel γιατί να πάρουμε Kingston και όχι intel. Σωστός?????

Link to comment
Share on other sites

Μια μικρή ανανέωση στο θέμα, μιας και βγήκε στη δημοσιότητα το bundle των Kingston SSD :D

The bundle kit includes:

* SSDNow M Series 80GB or 160GB (Intel X-25M SATA SSDs)

* Acronis True Image hard drive cloning software and CD installation guide

* USB 2.5" enclosure with accompanying USB cable (for notebook PCs)

* 2.5" to 3.5" drive bay mounting brackets and screws (for desktop PCs)

* SATA data and power cable extenders (for desktop PCs)

464a1531ee9ee60.jpg

Τρελά σκηνικά :D

Link to comment
Share on other sites

Βασικα απ οσο εχω ακουσει τους πουλαει πιο ακριβα απο την ιδια την Intel... wtf?

βασικά η ίντελ δείνει rebates κ εκπτώσεις στους resellers μαζί με αγορά cpu κλπ κ τους παίρνει να τους δίνουν πιο κάτω...

Link to comment
Share on other sites

Εδω φαινεται ο Kingston.

http://hothardware.com/Articles/Four-Way-SSD-Round-Up-Redux-OCZ-Corsair-Kingston-Super-Talent/?page=7

Ειδικα οι μετρησεις του ΑΤΤΟ στο write ειναι αθλιες....

Στο IOMeter ειναι καλυτερος σε σχεση με τους αλλους, αλλα νομιζω απ'οσο εχω δει νουμερα ο X25-M ειναι πιο γρηγορος.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου κάνει μπαμ για SSD εξαντλημένο από τις μετρήσεις, ίσως είναι δείγμα που έχουν κάνει και άλλοι Review και γι αυτό έγινε έτσι...:que:...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now