Recommended Posts

Το HDMI εάν το χρειάζεσαι παίζει πολύ σημαντικό ρόλο.

Τα 8ms δεν νομίζω να δημιουργούν κάποιο πρόβλημα που μπορείς να αντιληφθείς με το μάτι.

Βέβαια αυτό περί ms έιναι προσωπική μου άποψη. Ίσως κάποιος άλλος έχει διαφορετική.

Αλλά εγώ για marketing το κόβω πιο πολύ.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα το κακο ειναι οτι δεν εχει hdmi κ ο χρονος αποκρισης ειναι στα 8ms.. δν παιζει καποιο ρολο αυτο ?

Μην ασχολήσε με χρόνους απόκρισης αυτές είναι μλκιες! Έχει τεράστια διαφορά η 1200 απο την 1080 σε μέγεθος όταν σκρολάρεις..άκου με και δεν θα το μετανιώσεις στιγμή!

Ακριβώς η ίδια σε μέγεθός οθόνες είναι απλά η 2412m χωράει περισσότερα pixels οπότε και περισσότερες πληροφορίες..αφού και οι 2 24" είναι! Κάνε το πολλαπλασιασμό 1920χ1080 και 1920χ1200 και θα καταλάβεις την διαφορά σε pixels!

Link to comment
Share on other sites

θα παιξει ομως ρολο που θα ανεβασω το dpi ? γτ δν μου αρεσει να δειχνουν πολυ μικρα τα εικονιδια

π.χ στην οθονη που εχω τωρα Philips 190S http://img.donanimhaber.com/upfiles/103732/E36F292679474F71948AE1E512F2A126.jpg εχω ανεβασει το dpi σε 105%

αν συνδεσω την καρτα γραφικων με την οθονη με display port θα ειναι καλυτερα απο το dvi ?

Link to comment
Share on other sites

Όχι καμία απολύτως! Θα πάθεις μεγάλη πλάκα από την οθόνη σου στην 2412m πραγματικά πολύ μεγάλη πλάκα!

Display port εννοείτε!

Link to comment
Share on other sites

με τα 8ms ο μονος τροπος να αντιληφθεις την διαφορα ειναι εαν παιζεις hardcore fps τυπου counter strike , quake αν εισαι oldschoolas ...

εκει ισως να το αντιληφθεις και αυτο με επιφυλαξη ... go on with the wise boys suggestions!

Link to comment
Share on other sites

καπου διαβασα οτι το ασπρο χρωμα ειναι πολυ εντονο με αυτη την οθονη.. ισχυει ?

γτ π.χ εγω εχω μονιμα ανεβασμενη λιγο την φωτεινοτητα απο τις ρυθμησεις της καρτας γραφικων για να βλεπω καλυτερα τα σκοτεινα σημεια σε ορισμενα παιχνιδια..

Link to comment
Share on other sites

Μιας και εγώ είμαι στην αναζήτηση για monitor αυτό το διάστημα, θα ήθελα την γνώμη σας.

Καταρχάς η 2412Μ είναι μέσα στις επιλογές μου, αλλά κοιτάω και τις Samsung S24D590PL και BenQ RL2455HM. Βασικά θα ήθελα ένα 120Hz+ monitor αλλά ξεφεύγουν χρηματικά αρκετά.

Τι θα προτείνατε σε αυτά, για γενική και gaming χρήση.

PS

Τώρα έχω την Samsung 2270

Link to comment
Share on other sites

ναι αληθεια εκτος απο την 2412Μ ποια αλλη ειναι καλη ?

εκτος αυτου.. αν τελικα αποφασισω να αγορασω την οθονη.. θα πρεπει να την ψαξω σε καποιο συγκεκριμενο revision ?

Edited by FarmaS
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now