Κοζανίτης

Διαφορετικά BIOS, με διαφορετικά αποτελέσματα

Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω τη μητρική της υπογραφής μου.

Πριν από λίγο καιρό είχα αναφερθεί στο θέμα ότι με το τελευταίο BIOS (F12) δεν υπήρχε πια η ρύθμιση Bi-directional protocol, η οποία υπήρχε σε όλες τις προηγούμενες εκδόσεις (F10 που είναι η έκδοση που είχε από το εργοστάσιο, F11 που είναι η προτελευταία).

Όταν λοιπόν δοκίμαζα διαφορετικές εκδόσεις διαπίστωσα πως το stock Vcore ήταν διαφορετικό σε κάθε έκδοση.

F10: 1.272V

F11:1.200V

F12:1.224V

Γιατι άραγε να συμβαίνει αυτό;

Επίσης αναρωτήθηκα ότι ίσως θα μπορούσα να έχω καλύτερα oc αποτελέσματα με το F11

Πειράζει όμως να μην έχω το τελευταίο BIOS;

Το λέω αυτό διότι παντού λένε πως πριν κανείς oc θα πρέπει να έχεις την τελευταία έκδοση του BIOS.

Link to comment
Share on other sites

Οι διαφορετικές τάσεις οφείλονται σε διαφορετικά offsets που έκριναν οι μηχανικοί, στις διάφορες εκδόσεις του BIOS με βάση το VID. Τώρα γιατί το κατέβασαν και μετά το ανέβασαν -αν όλες οι άλλες ρυθμίσεις παραμένουν κοινές- ο Θεός και η ψυχή τους, και ναι, αφήνω να εννοηθεί ότι κακώς το έκαναν μιας και έχω δει άπειρες χαζομάρες που δεν βγάζουν νόημα σε updates της Gigabyte :/

Για το άλλο ερώτημα, ναι η τελευταία έκδοση λογικά θα είναι και πιο σταθερή και με μεγαλύτερες συμβατότητες σε κάρτες κτλ. Αυτός είναι ο κανόνας. Μέχρι να διαπιστώσεις με σιγουριά κάτι ανακόλουθο και να βρεις την εξαίρεση δηλαδή...

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν το λέει αυτό..oc η γενικά το pc το έχεις με αυτό που θεωρείς εσύ ότι είναι το καλύτερο bios ανάλογα με τα πράγματα που είναι συνδεδεμένη η μητρική σου..

Link to comment
Share on other sites

Screenshot by Lightshot

Όπως μπορείτε να δείτε και στο screenshot δεν υπαρχει καμιά διαφορά ανάμεσα σε F11 και F12.

Οπότε λέω να δοκιμάσω με το F11 και βλεπω.

Πιστευετε οτι θα δω διαφορές;

Π.χ. στα 4.8GHz αντι για 1.4 να θελει 1.38;

Link to comment
Share on other sites

Τέτοιου είδους διαφορές δύσκολα - και δεν έχει νόημα να τις ψάχνεις και χωρίς πολύμετρο ;)

Με πολύμετρο πως θα μπορούσα να μετρήσω τάση;

Η μητρική μου δεν έχει check points.

Μη καψω και τιποτα:nevreness:.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω με το layout που έχει η συγκεκριμένη, η πιο καθαρή λύση είναι σε κάποιον από δύο εξάδες πυκνωτών αριστερά από το socket, να probάρεις από την πίσω μεριά του pcb ένα μαλακό καλωδιάκι με λίγο patafix ή γόμα και το ουδέτερο παρ' το από το 8pinο του επεξεργαστή και πάλι στην πίσω μεριά.

Όλες οι εφαρμογές με πολύ λίγα χιλιοστά εκτεθειμένου χαλκού - μην κουνηθεί τίποτα και έχεις θέματα. Και εννοείται όλη η "εγκατάσταση" με σβησμένο το τροφοδοτικό.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now