Haruspex

PC Freezes, χωρίς μπλε οθόνη

Recommended Posts

Γεια, έχω εδώ και αρκετό καιρό αυτό το ενοχλητικό πρόβλημα. Σε εντελώς τυχαίες στιγμές το pc θα "freezarei" (εάν παίζει και ήχος εκείνη την στιγμή θα κολλήσει και ο ήχος με static noise) και μετά από 1 δευτερόλεπτο θα κάνει μόνο του restart, χωρίς μπλε οθόνη. (έχω το automatically restart disabled στο control panel). Μπορεί να το κάνει σε games, browsing ή απλά σε idle. Ίσως το κάνει ποιο συχνά σε games αλλά δεν είμαι σίγουρος, το πρόβλημα είναι σπάνιο και δύσκολο να το αναπαραγάγω.

Το συγκεκριμένο πρόβλημα το πήρα μαζί μου και στην πρόσφατη αναβάθμιση, συγκεκριμένα

cpu q9400 -> αναβαθμίστηκε σε i5 4570

mobo gigabyte ep43 s3l -> αναβαθμίστηκε σε asus z97a

ram corsair ddr2 4gb -> αναβαθμίστηκε σε kingston hyperx fury ddr3 1866 mhz 4gb

gpu palit gtx 660 (χωρίς oc)

κάρτα ήχου xfi xtreme gamer

intel ssd 330

western digital 320 gb hdd

psu xfx core pro 550w

os windows 8.1 update 1 με όλα τα τελευταία updates

Έχω δοκιμάσει να τρέξω prime95, intel burn test, valley, 3dmark11, occt, furmark χωρίς το pc να "freezarei" και χωρίς errors το memtest86+ όταν το έτρεξα.

Τέλος, δεν βλέπω κάτι ανησυχητικό με τις θερμοκρασίες.

Δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ πραγματικά.

Edited by Haruspex
Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι ξεκίνησες με καθαρή εγκατάσταση windows μετά την αναβάθμιση, σωστά;

Ο SSD σου είναι healthy; Στα SMART του βλέπεις τίποτα το περίεργο;

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι ξεκίνησες με καθαρή εγκατάσταση windows μετά την αναβάθμιση, σωστά;

Ο SSD σου είναι healthy; Στα SMART του βλέπεις τίποτα το περίεργο;

Ναι καθαρή εγκατάσταση.

Δεν έχω και ιδιαίτερη εμπειρία με ssd αλλά δεν βλέπω κάτι περίεργο εδώ, σωστά;

Clipboard01.jpg

Clipboard02.jpg

Και έχω κάνει και quick και full diagnostic scan, δεν έβγαλε κάτι. Και έχω τρέξει και το data life diagnostics της western digital ούτε εκεί είδα τίποτα ύποπτο, αν και εκεί δεν έκανα full test, μόνο quick.

Clipboard01.jpg

Clipboard02.jpg

Clipboard01.jpg

Clipboard02.jpg

Clipboard01.jpg.16c6c167f45ba20c8bbcf8f1

Clipboard02.jpg.46568e43ab9ca84040dedba5

Link to comment
Share on other sites

Κουτι εχει μεινει το ιδιο? Πριν 10 χρονια.μου ειχε τυχει κατι παρομοιο και ηταν το κουτι. :hehe: Αν και θα ξεκιναγα ξηλωνοντας την 660 και παιζοντας με onboard graphics.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που δείχνεις είναι ok, ναι, απλά αν θέλεις κοίτα και με το crystaldiskinfo μπας και έχεις πέσει σε κανένα βλαμμένο sata καλώδιο/τροφοδοσία και χάνεις τον ssd σου, μία στο τόσο...

Link to comment
Share on other sites

1. Εκτος κουτιου ολα και δοκιμαζεις 2-3 μερες να δεις αν θα σου βγαλει το προβλημα. Αν οχι, τοτε φταιει το κουτι.

2. Δοκιμαζεις αλλο sata cable μην σου κανει μλκια το καλωδιο, χαζο μεν αλλα προβλημα που δε παει ευκολα ο νους.

3. Δοκιμαζεις αλλον δισκο αν το 2ο δεν ειναι, στηστο σε ενα απλο, δεν χρειαζεται να ειναι ssd και βλεπεις.

Τα δυο παραπανω με την onboard vga.

4. Αν με τα παραπανω εισαι οκ,

α) βαζεις την 660 πανω και τσεκαρεις, αν δε σου κανει προβλημα εισαι οκ και εφταιγε ενα απο τα παραπανω (θα κτλβεις ποιο).

β) αν την βαλεις και σου κανει προβλημα, τοτε δοκιμαζεις αλλη vga και την δικη σου vga με αλλο psu.

Ετσι θα αποκλεισεις ειτε το ενα ειτε το αλλο.

Το παν ειναι να αρχιζεις να αποκλειεις περιπτωσεις. Ξεκινα απο τα ευκολα, εκτος κουτιου, σατα καλωδιο, και στησιμο σε hdd,

και μετα πας στα αλλα, αλλαγη psu / vga, που ισως δεν θα βρεις ευκολα.

Edited by E||hnas
Link to comment
Share on other sites

Κουτί το έχω αλλάξει σχετικά πρόσφατα, έχω το carbide 500r της corsair.

Από crystaldiskinfo ορίστε τα shots, αν και δεν πείραξα κάτι, τα πήρα όπως τα έβγαλε με του που άνοιξα το πρόγραμμα (αν θέλετε κάτι ποιο συγκεκριμένο, πείτε μου)

hdd.jpg

ssdc.jpg

Επίσης πλησιάζω κάνα μισάωρο τώρα που τρέχω ταυτόχρονα furmark, prime95 small fft, firefox με μπόλικα tabs ανοιχτά, media player να παίζει μουσική, skype και συγχρόνως κάνω ταυτόχρονες αντιγραφές πολλαπλών αρχείων (μικρών και μεγάλων) από και προς στον ssd αλλά και στον hdd. Τέλος έτρεξα μέσα σε όλα αυτά intel burn test 10 runs στο maximum. PC σταθερότατο, και περνάει όλα τα tests. Να τρέξω και ένα bf3 μέσα σε όλα αυτά;:highly_amused:

Για αυτό με εκνευρίζει περισσότερο αυτό το πρόβλημα, γιατί θα τα αφήσω όλα αυτά κανά 2ωρο, και μετά θα πάω να δω ένα 360p στο youtube που λέει ο λόγος και θα κολλήσει...

hdd.jpg

ssdc.jpg

hdd.jpg

ssdc.jpg

hdd.jpg.89adb032e5e17e94efa425b67e0269b5

ssdc.jpg.d66fe23e8253524e8cc5161065c2926

Link to comment
Share on other sites

To CRC error count ήθελα να δω και τα unsafe shutdowns και είναι μια χαρά, άρα δεν πρέπει να είναι ο ssd.

Οπότε μείνε για λίγο με την onboard αν θέλεις, μπας και παίζει κάτι με την gpu. Επίσης πήγαινε και στις τελευταίες εκδόσεις BIOS & drivers για τις συσκευές σου και βλέπεις αν θα επιμείνει...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, για την ώρα θα αφήσω όλα αυτά ανοιχτά να δω τι θα γίνει, και αργότερα θα αρχίζω να τα βλέπω όλα ένα-ένα, θα είναι αρκετά χρονοβόρο, γιατί το πρόβλημα είναι σπάνιο αλλά και εντελώς τυχαίο ταυτόχρονα, δηλαδή μπορεί να το κάνει μία φορά σε 1 ή 2 βδομάδες ή και τρεις φορές σε 1 βδομάδα, οπότε μπορεί να χρειαστεί και κανά τρίμηνο (και βάλε) για να πω με σιγουριά lol

Τέλος ορίστε και τα temps που έχω με όλα αυτά που σας είπα πριν ανοιχτά

temps.jpg

Μια χαρά δεν είναι;

temps.jpg

temps.jpg

temps.jpg.32b9f2a6ec4db402b1526ff810905a

Edited by Haruspex
Link to comment
Share on other sites

Yup, αυτά τα δύσκολα αναπαραγωγίσιμα είναι τα πιο μπελαλίδικα, update μας αν στο ξανακάνει μπας και έχουμε καμία άλλη έμπνευση... :T:

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτηκα να βγάλω την x-fi και να παίξω με την onboard ήχου, εδώ και 1μιση μήνα είμαι stable τελείως με βαριά χρήση του pc οπότε αυτό έφταιγε :congratulatory:

Δεν ξέρω αν πρόκειται για τους "φοβερούς" drivers της creative ή για hardware αστοχία καθώς την είχα πάρει φθηνά ως refurbished.

Anyway, ευχαριστώ όλους για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτηκα να βγάλω την x-fi και να παίξω με την onboard ήχου, εδώ και 1μιση μήνα είμαι stable τελείως με βαριά χρήση του pc οπότε αυτό έφταιγε :congratulatory:

Δεν ξέρω αν πρόκειται για τους "φοβερούς" drivers της creative ή για hardware αστοχία καθώς την είχα πάρει φθηνά ως refurbished.

Anyway, ευχαριστώ όλους για την βοήθεια.

Κι εγώ είχα ακριβώς το ίδιο θέμα με μια παλιά x-fi

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now