caution

Ισχυρό remote desktop για μεγάλα compiles

Recommended Posts

Ρε 'σεις, επειδή εξετάζουμε μια τέτοια φάση για έναν φίλο που δεν θέλει να πληρώσει για server grade τέρας, αλλά χρειάζεται ένα ισχυρό remote desktop για μεγάλα compiles, για πείτε:

Ψωνίζω τέσσερις FX 8320, τέσσερις middle-end μητρικές, τέσσερα 16άρια kit μνήμες, τέσσερα τροφοδοτικά και 4 μικρά ssd. Και φτιάχνω cluster για ESXi για να hostάρει 32core VM που πάνω του θα κάνουν login από τα Macbook air (που είναι ψόφια) και θα γίνονται τα compiles με τούμπανοταχύτητες, remote. Καλά μέχρι εδώ;

Τα vsphere / ESXi μου είναι σχετικά γνώριμα. Αλλά τα vswitch και τα ψαγμένα δικτυακά για να πηγαίνει ok το cluster δεν τα έχω πολυψάξει. Δεν ξέρω καν τι λήμματα να googlάρω. Τι επιλογές έχω εκεί; Απλά αγοράζω 1000άρια διπλά Intel NICs από ebay και manageable switch και τα υπόλοιπα είναι software ή μου διαφεύγει hw layer κάπου; Γιατί αν ναι, δεν είναι ούτε 3 χιλιάρικα - θα κάνω έναν 32core και για το σπίτι... :hehe:

Για δώστε input πριν βουτήξω στο google - αν ξέρετε κάτι :)

( άτιμη amd να μην έχει μία dual socket ΑΜ3... :/ )

Link to comment
Share on other sites

Ρε 'σεις, επειδή εξετάζουμε μια τέτοια φάση για έναν φίλο που δεν θέλει να πληρώσει για server grade τέρας, αλλά χρειάζεται ένα ισχυρό remote desktop για μεγάλα compiles, για πείτε:

Ψωνίζω τέσσερις FX 8320, τέσσερις middle-end μητρικές, τέσσερα 16άρια kit μνήμες, τέσσερα τροφοδοτικά και 4 μικρά ssd. Και φτιάχνω cluster για ESXi για να hostάρει 32core VM που πάνω του θα κάνουν login από τα Macbook air (που είναι ψόφια) και θα γίνονται τα compiles με τούμπανοταχύτητες, remote. Καλά μέχρι εδώ;

Τα vsphere / ESXi μου είναι σχετικά γνώριμα. Αλλά τα vswitch και τα ψαγμένα δικτυακά για να πηγαίνει ok το cluster δεν τα έχω πολυψάξει. Δεν ξέρω καν τι λήμματα να googlάρω. Τι επιλογές έχω εκεί; Απλά αγοράζω 1000άρια διπλά Intel NICs από ebay και manageable switch και τα υπόλοιπα είναι software ή μου διαφεύγει hw layer κάπου; Γιατί αν ναι, δεν είναι ούτε 3 χιλιάρικα - θα κάνω έναν 32core και για το σπίτι... :hehe:

Για δώστε input πριν βουτήξω στο google - αν ξέρετε κάτι :)

( άτιμη amd να μην έχει μία dual socket ΑΜ3... :/ )

Γιατί όχι μεταχειρισμένους opteron K10.5 σε G34 ; :hmmm:

Edited by GoriLLakoS
Link to comment
Share on other sites

Γιατί όχι μεταχειρισμένους opteron K10.5 σε G34 ; :hmmm:

Because οι μητρικές. Πανάκριβες και δεν υπάρχει ανάγκη για error correction.

Και άσε τα χαμηλόclockα parts του αντίστοιχου budget δεν έχουν το horsepower που παίρνεις με τους άνετα-4GHz-8320-επί-τέσσερα. Έχουμε κοιτάξει τα loads ποιοτικά - 8320 makes sense.

Το ερώτημα κυρίως στο sw κομμάτι παίζει. Πως μιλάει πιο σωστά το cluster μεταξύ του; Έχω δει vswitch, έχω δει και DOVE σε παλιότερο ΙΒΜ room, αλλά λέω μπας και εκεί υπάρχουν νέα πρωτόκολλα; Μπας και μου διαφεύγει κάτι εκεί - μιας και δεν έχω στήσει τίποτα virtualάτo σε cluster... Δεν είναι ότι θα μετακινούνται και πολλά GBs - αλλά να ξέρω όλες τις επιλογές μου, πριν καταλήξουμε σε parts και κοστολόγια...

Edited by GoriLLakoS
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now