mortisboy

The Rebuilding: Chieftec DX01 --> LianLi G70

Recommended Posts

Μετά από την τελευταία αναβάθμιση στο gaming rig τα πράγματα είχαν φτάσει στο απροχώρητο όσον αφορά το θέμα "χώρος μέσα στο κουτί" μιλάμε δεν μπορούσα ούτε το χέρι μου να βάλω μέσα χωρίς να αρχίσω να ξηλώνω διάφορα....οπότε τα ξήλωσα όλα και πάμε από την αρχή :D :D

το παλιο και αξιο Chieftec :)

old-case.jpg

ο νέος μου έρωτας :) Lian Li G70 σε πρόχειρες δοκιμές με το rad για την vga

new-case.jpg

μια πλαινή από τον χαμό στο δωμάτιο

plaini.jpg

μια ειδική:P

eidiki.jpg

..μια πανοραμική με το καινούριο Μ12 700w και το Revoltec Freezer που περιμένει η παλιά X850XTPE

panoramiki.jpg

μια τελευταία από το κουτί όχι τόσο καλή απλά για να δείτε πόσο άνετο είναι ;)

case_rad.jpg

...ξεκινάμε με το κουτί και αφού έγιναν οι κατάλληλες μετρήσεις για τις διάφορες τρύπες για το vapo...έλυσα και το enclosure και το πέρασα από μέσα.

enclosure.jpg

..το radiator για την vga θα το προσαρμόσω στην πίσω κατω πλευρά που έχει για 2ο psu οπότε μετακίνησα το στήριγμα που είχε πρός τα πίσω για να ακουμπάει το ψυγείο

apostat.jpg

..τρύπες για την στήριξη του ψυγείου και δοκιμή εφαρμογής :)

rad1.jpg

..και απο μακριά

rad3.jpg

..έπειτα έπεσε το ανάλογο sleeving στα καλώδια

sleeve.jpg

..σιγά σιγά μπαίνουν όλα πάνω :)

procces2.jpg

..αλλά ακόμα δεν είχα το block για την vga.. :(

procces1.jpg

..και ξεκινάει το ξεβράκωμα της x1950xtx μπας και μπορέσω να μοντάρω κάπως πάνω το maze4 από την παλιά x850xt

vga1.jpg

..μια καλλιτεχνική...:P

vga2.jpg

...naked...έτοιμη να πέσει το σιδερικό πάνω...:D

vga3.jpg

...ready...

vga4.jpg

...τελικά έκανα μια δοκιμή με πατέντα στις βίδες του block....αλλά χωρίς αποτέλεσμα γιατί δεν πάταγε καθόλου καλά με αποτέλεσμα να μην μπορώ να κλοκαρω ούτε 1mhz και στα παιχνίδια ανέβαζε θερμοκρασίες και γενικά σέρνονταν :(

block.jpg

..επιτέλους...new block in da house :)

oclabs1.jpg

oclabs2.jpg

..και...όλα πάνω για δοκιμή..

procces3.jpg

..ακολουθούν μερικές με φωτισμό..

procces4.jpg

procces6.jpg

procces5.jpg

...καλά το στήσαμε και το σενιάραμε...έλα ντε που η P5B εκτός του οτι δεν μου έφταναν τα ρεύματα γιατί ο 6600 μου είναι αχόρταγος (να μου πεις μόνταρε την).. το θέμα ειναι οτι μου είχε σπάσει τα νεύρα το cold boot ...οπότε πάμε για τα Commanda:D :D

commando1.jpg

commando2.jpg

..πρώτο boot με μαμά..για να είμαστε σίγουροι οτι δουλεύει.. :P

commando3.jpg

...τα αδερφάκια δίπλα-δίπλα

commando4.jpg

..όπως σε όλα τα mobo έτσι και σε αυτό ..ξυλωσα το heatpipe για να βγάλω την τσίχλα από κάτω και να το περιποιηθώ καταλλήλως..

...και πάλι καλά που το έβγαλα λέμε... :eek:

..ούτε το 1/2 δεν πάταγε στο ΝΒ :mad:

commando5.jpg

..και το heatpipe.....αρε οι σχιστομάτιδες όπως να ναι τα κουμπώνουν..

commando6.jpg

..το κάτω κάπως καλύτερα πάταγε αλλά π@π@ρι@ πάλι

commando7.jpg

..τα καθάρισα με οινόπνευμα...ίσιωσα και το heatpipe για να πατάει καλά...και έτοιμο.

...εντωμεταξύ είχα πάρει και αντιστασούλα για να κάνω το vdoop mode...αλλά δυστυχώς κάπου έχασα στην μετακόμιση το πολύμετρο και το έκανα με το μολύβι τελικά.

commando8.jpg

..και το τελικό αποτέλεσμα...( δεν άλλαξε και κάτι... :P )

..το καλό σε αυτό το mobo είναι ότι έχει μια pci πάνω από την πρώτη pcix-16x οπότε η x-fi μπήκε εκεί και υπάρχει άφθονος χώρος πλέον για να μπει και μια Mastercard με το block της

commando9.jpg

..τώρα στο αν άξιζε η αλλαγή...θα πω πως ΝΑΙ ΑΞΙΖΕ καταρχάς δεν έχω τα κουλά του cold boot με τους δίσκους αλλά έχω επίσης και πολύ καλό vcore..και μάλλον εχει πιάσει το mod γιατί παίρνω πολύ σταθερές τάσεις και χωρίς καθόλου droop :D

...ο 6600 μου στο P5B πηγαινε μαχ μέχρι 4365 για 32m με τέρμα vcore και pencil mod πάλι

..και τώρα μπορώ και τραβάω 32m στα 4447 αλλά έφαγα πόρτα από της HZ οι οποίες στα 1030 τρώνε τοίχο :( ...οπότε έφυγαν και αυτές και περιμένω να μου έρθει καλύτερο πράμα

..τα ρεύματα που έχει είναι υπεραρκετά σε όλα...αλλά θέλει προσοχή με τα "SB" ρεύματα γιατί ναι μεν βοηθάνε αλλά το ζορίζουν πάρα πολύ και θέλει ανεμηστήρια οπωσδήποτε!!!

32m_commando_11.56_.jpg

Link to comment
Share on other sites

τελειο το κουτακι!!! πολυ καθαρο μεσα και τακτοποιημενο!

lian li :drool:

στο commando εβγαλα το σετακι ψυκτρων περασα ceramique και αντι για τα πλαστικα στηριγματακια τα τεζαρα στο σφιξιμο με Μ2 βιδακια!

γκουχ tRRD γκουχ tRTP γκουχ all precharge to refresh delay γκουχ 4αρια παρακαλω :P

Link to comment
Share on other sites

Καλά εννοείται ότι κανονικά πρέπει να βγάζεις αυτά τα ελατηριάκια και να χώνεις παξιμαδόβιδες...

Εγώ πάντως στο NF4 το είχα κάνει και κέρδισα ένα 4άρι βαθμούς στο χαλαρό...

και άμα τλκ όλα πάνε θεού θέλωντος και τσιμπίσω commando θα είναι το πρώτο πράμα π θα κάνω ;)

Link to comment
Share on other sites

man εντυπωσιακό οφείλω να ομολογήσω!!! many gratz κ μεγειές κ τα commanda!! ;)

μια ερώτηση μόνο, το heatpipe πως υπολόγισες πόσο στράβωμα θέλει?? θέλω να το κάνω κ στο striker αλλά το ψιλοφοβάμαι...

Link to comment
Share on other sites

τελειο το κουτακι!!! πολυ καθαρο μεσα και τακτοποιημενο!

lian li :drool:

στο commando εβγαλα το σετακι ψυκτρων περασα ceramique και αντι για τα πλαστικα στηριγματακια τα τεζαρα στο σφιξιμο με Μ2 βιδακια!

γκουχ tRRD γκουχ tRTP γκουχ all precharge to refresh delay γκουχ 4αρια παρακαλω :P

thanks boy :)

..ναι έχεις δίκιο για τα πλαστικά, τώρα που θα βγει έξω για να μπει το casc8 θα το κάνω standar, τώρα για τις μνήμες όντως περιέργως οι ΗΖ δεν έπαιζαν με όλα 4αρια κοντά στα 1000 χωρίς erros για αυτό και έφυγαν ;)

man εντυπωσιακό οφείλω να ομολογήσω!!! many gratz κ μεγειές κ τα commanda!! ;)

μια ερώτηση μόνο, το heatpipe πως υπολόγισες πόσο στράβωμα θέλει?? θέλω να το κάνω κ στο striker αλλά το ψιλοφοβάμαι...

thanks tolman :)

Για το heatpipe μόλις το βγάλεις θα το δεις αμέσως ότι δεν πατάει καλά, μην φανταστείς ότι θέλει πολύ στράβωμα ένα κλικ θέλει και κάνεις δοκιμή ακουμπώντας το πάνω σιγά-σιγά ώσπου να δεις ότι εφάπτεται τέλεια, μην φοβάσαι πιο πολύ προσοχή θέλει όταν το βγάζεις παρά στο ίσιωμα ;)

Link to comment
Share on other sites

mortis τι διαστάσεις έχει το ψυγείο που πήρε μέσα?

πόσο φαρδύ είναι εσωτερικά ο πάτος του g70

και τί ύψος έχεις από το πάτωμα μέχρι την μητρική man?

άλλη μία,

θα μπορούσε να κάτσει κάτω το psu και να ανέβει πάνω το ψυγείο στην οροφή η σε κόβει και κάτι άλλο πέρα από το κουτί του psu?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now