MetallicGR

Οι επιδόσεις του Samsung 850 Pro SSD αποκαλύπτονται

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Μια ματιά στις επιδόσεις του Samsung 850 Pro]http://www.hwbox.gr/images/news_images/samsung.jpg[/NEWS_IMG] Οι SSD της Samsung ήταν ανέκαθεν ενδιαφέρουσες προτάσεις και οι πιο πρόσφατες προσθήκες, που δείχνουν να παίρνουν και πάλι τα σκήπτρα των επιδόσεων, φαίνεται να μην αποτελούν εξαίρεση.

Η 850 Pro σειρά λοιπόν, την οποία αποκαλύψαμε εδώ, χρησιμοποιεί νέα γενιά NAND, ονόματι 3D V-NAND στα 30nm η οποία είναι πιο αποδοτική από τις προηγούμενες 2D NAND υλοποιήσεις, λόγω του stacked σχεδιασμού της. Το AnandTech είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει ολόκληρη την σειρά, που διαθέτει μοντέλα των 128, 256, 512GB και 1TB και τα έβαλε αντιμέτωπα με μια μεγάλη γκάμα SSD από πολλούς vendors σε μια μεγάλη ποικιλία από benchmarks.

Το RnD της Samsung φαίνεται να απέδωσε καρπούς καθώς όπως πιστεύει και το AnandTech, οι επιδόσεις και το efficiency βρίσκεται εκεί, στη νέα σειρά 850 Pro. Επίσης, μεγάλη δουλειά έγινε στο να βελτιωθεί το τρίπτυχο, Performance, Endurance και Power Consumption και αυτό οφείλεται στα νέα V-NAND Flash memory chips που δύσκολα θα βρουν αντίπαλο. Οι επιδόσεις σε 4K random reads και writes ξεπερνούν κάθε προσδοκία και αγγίζουν εύκολα την κορυφή με 525.6 MB/s ασυμπίεστων sequential δεδομένων read και 496.6 MB/s write performance, ενώ η συνοχή των επιδόσεων (IO consistency) είναι εξαιρετική σε όλο το φάσμα των IOPS τα οποία μάλιστα κυμάνθηκαν λίγο κάτω από τα 100,000. Αυτό σημαίνει πως τα συγκεκριμένα 3D V-NAND σε συνδυασμό με τον controller αποτελούν μία πολύ δυνατή επιλογή για την κατηγορία του. Για το "Endurance" δε κομμάτι, η Samsung ξεχειλίζει αυτοπεποίθησης με την εγγύηση των 10 ετών που παρέχει σε όλα τα μοντέλα της σειράς.

Η τιμολογιακή πολιτική από την άλλη, κινείται σε λίγο πολύ γνωστά επίπεδα για "Pro", χωρίς ιδιαίτερες εκπλήξεις με τα 130$ να απαιτούνται για τον 128GB, τα 200$ για τον 256GB, τον 512GB στα 400$ και τέλος τον 1TB στα 700$. Με τα πρώτα κομμάτια να αναμένονται προς το τέλος του μήνα και την γνωστή τιμολογιακή ευλυγισία της εταιρίας, όσοι βρίσκεστε σε αναζήτηση performer SSD(s) σίγουρα πρέπει να εντάξετε τον 850 Pro στην λίστα των επιλογών σας.

[img_alt=Οι επιδόσεις του Samsung 850 Pro SSD αποκαλύπτονται]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums444-picture30092.jpg[/img_alt]

Edited by MetallicGR
Link to comment
Share on other sites

Vertical κόλπα στα NAND και γνωστός δοκιμασμένος cotroller ε;

10 ετής εγγύηση και αμάσητος σε degration σημαίνει proper RAID material! Βαρβάτο drive και με τον 840 PRO να είναι χτήνος αξιοπιστίας νομίζω ότι αν έχει κάποιος να φοβάται από τον 850 Pro, αυτή είναι η Intel. A.k.a. γουστάρω :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ποιο σημαντική είδηση η κυκλοφορία του Samsung Magician 4.4 με το RAPID 1.1. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στην Samsung που άκουσε τους 16GB RAM χρήστες και έδωσε την δυνατότητα στην νέα εκδοσή του RAPID να χρησιμοποιεί μεχρι και 4GB RAM για τις ανάγκες του. Οι επιδόσεις είναι αισθητές και προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος για την αγορά του 840 EVO κυρίως λόγω της τεχνολογίας RAPID.

Link to comment
Share on other sites

Όταν φώναζα και έλεγα πως παρότι softwaria το rapid έχει πολύ ψωμί και είναι πάρα πολύ καλή τεχνολογία, κάποιοι (ονόματα δεν λέμε αλλά αυτοί ξέρουν) αλλού τον χαβά τους (δεν αξίζει κτλ κτλ). Πόσο ωραίο έιναι να βγαίνεις δικαιωμένος από τις επιλογές σου τελικά!:peaceful:

Link to comment
Share on other sites

To rapid και παρόμοια τεχνολογίας (primo cache) software από μόνο του δεν λέει τίποτα. Πρέπει να έχεις γρήγορο μέσο αποθήκευσης για να δουλέψει σωστά. Δοκίμασε το primo cache σε HDD για να καταλάβεις τι εννοώ: σχεδόν παγώνει το σύστημα όταν κάνει flush την cache στον hdd !

Επίσης από πλευράς "ασφάλειας" των δεδομένων έχει πολλά μειονεκτήματα. Κάθε bluescreen ή διακοπή ρεύματος είναι ικανή να καταστρέψει το λειτουργικό σου (αν cachαρεται ο δίσκος που το περιέχει). Έτσι σε μη-100%-σταθερό Η/Υ ή σε Η/Υ χωρίς ups ή μπαταρία (laptop) η χρησιμοποίηση του για write cache είναι ζαριά.

m2c

Link to comment
Share on other sites

To rapid και παρόμοια τεχνολογίας (primo cache) software από μόνο του δεν λέει τίποτα. Πρέπει να έχεις γρήγορο μέσο αποθήκευσης για να δουλέψει σωστά. Δοκίμασε το primo cache σε HDD για να καταλάβεις τι εννοώ: σχεδόν παγώνει το σύστημα όταν κάνει flush την cache στον hdd !

Επίσης από πλευράς "ασφάλειας" των δεδομένων έχει πολλά μειονεκτήματα. Κάθε bluescreen ή διακοπή ρεύματος είναι ικανή να καταστρέψει το λειτουργικό σου (αν cachαρεται ο δίσκος που το περιέχει). Έτσι σε μη-100%-σταθερό Η/Υ ή σε Η/Υ χωρίς ups ή μπαταρία (laptop) η χρησιμοποίηση του για write cache είναι ζαριά.

m2c

Προσωπικά ειμουν χρήστης του PrimoCache απο τοτε που κυκλοφόρησε για δίσκους και SSD και για πάνω απο 10 χρόνια χρησιμοποιουσα RAM Drives για να επιταχύνω τις καθημερινές μου λειτουργίες, για όσους με ξερουν απο παλια διατυμπάνιζα την αγορά μπόλικης φθηνης RAM και οχι ακριβών γρήγορων ramkits γιατι πάντα πίστευα οτι περισσότερη RAM υπερτερεί τις μικρότερης και ποιο γρήγορης, δικαιώθηκα στην πράξη απο τις τεχνολογίες Superfetch της Microsoft στα μοντέρνα λειτουργικα της, τις αντιστοιχιες λειτουργίες στο Linux και φυσικά στο υπέρτατο "ramdrive", το RAPID της Samsung. Ολα αυτα που αναφέρεις σαν μειονεκτηματα ανήκουν πλεον στο παρελθόν με την υλοποίηση RAPID της Samsung, πλεον εχω το απόλυτο έξυπνο, ασφαλές και δωρεάν, με την αγορά του SSD, "RAM Drive" το οποίο κανει Caching στην RAM αυτόματα μεσω heuristics και έξυπνων αλγορίθμων αυτο που θέλω,την ώρα που το θέλω διχως πλέον να ασχολούμαι με ρυθμίσεις και χρονοβόρες διαδικασίες σεταρισμος, και ναι η νεα έκδοση δουλεύει ακομη καλύτερα απο την προηγούμενη, το συστήνω ανεπιφύλακτα και ηταν ενας βασικός λόγος που προτίμησα το προϊόν της Samsung απο εναν άλλον κατασκευαστή SSD για τους λόγους που προανέφερα.

AnandTech | Samsung SSD 850 Pro (128GB, 256GB & 1TB) Review: Enter the 3D Era

http://www.samsung.com/pl/business-images/resource/white-paper/2014/02/Whitepaper-Samsung-SSD-Rapid-Mode-0.pdf

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ποτέ δεν τα πήγαινα τα softwareστικα τερτίπια, θέλω τα πάντα να δουλεύουν από το BIOS και πάνω γιατί παίζω με διάφορα λειτουργικά οπότε τα ssd magician κτλ τα ακούω τσάμπα και βερεσέ στο δικό μου use case.

ΑΛΛΑ, για την 10ετή και αντίστοιχα GB/μέρα που λένε τι να πω; Respect and obey, έφτιαξαν προϊόν που αγγίζει enterprise και ίσως μόνο ο 730 να τον κοιτάζει στα ίσα σε αυτά τα χαρακτηριστικά. Οπότε από αυτή την σκοπιά, και πάλι ο 850 Pro εμένα μου φαίνεται και φθηνός ας πούμε... go go Samsung, push 'me και τέτοια :T:

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Για δώστε τα φώτα σας εαν αξίζει να πάω είτε στον 840 EVO είτε στον καινούριο 850 με βάση την παρακάτω σύνθεση:

Καταρχήν το σύστημά μου έχει μηχανικό δίσκο (Samsung F3 spinpoint 1TB) σπασμένο σε 2 partition (60GB για windows και τα υπόλοιπα backup).

To υπόλοιπο σύστημα αποτελείται από:

Επεξεργαστής Intel Core i7 965 Extreme Edition , μητρική Asus Rampage II Extreme Edition (υποστηρίζει μόνο SATA II δυστυχώς), μνήμη 3x4GB HyperX 1600ΜΗz triple channel, κάρτα γραφικών MSI R9 270X 2GB OC Gaming Edition.

To λειτουργικό είναι Windows 7 Ultimate x64.

Η αρχική μου ιδέα ήταν να πάω στον 840 evo που έχει κάπου στα 65 ευρώ ο 128GB.(Μεγαλύτερη χωρητικότητα δεν θέλω.Μου είναι υπεραρκετά τα 128GB ακόμα και για μελλοντικά).Λόγω SATA II μητρικής θα παίζει με κομμένες επιδόσεις φαντάζομαι.

Η βασικότερη όμως απορεία μου είναι εαν αξίζει να πάω στον 850 (όχι φυσικά για τις παραπάνω επιδόσεις που ΔΕΝ θα έχω λόγω SATA II) , για τα 10 χρόνια εγγύησης που έχει.

Και η 2η απορεία μου, εαν θα έχω αισθητή διαφορά με βάση την παραπάνω σύνθεση, και με δεδομένο οτι παιχνίδια παίζω ελάχιστα και γενικότερα δεν κάνω κάτι βαρύ από θέμα επεξεργασίας,πχ video editing κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Να γινόσουν και ποιο συγκεκριμένος καλά θα ήταν...

Το όχι που πάει; Εαν αξίζει να πάω στον 850 αντί του 840 ή εαν θα δω διαφορά στις επιδόσεις είτε στον έναν είτε στον άλλο; Ή και στα 2;

Link to comment
Share on other sites

Η βασικότερη όμως απορεία μου είναι εαν αξίζει να πάω στον 850 (όχι φυσικά για τις παραπάνω επιδόσεις που ΔΕΝ θα έχω λόγω SATA II) , για τα 10 χρόνια εγγύησης που έχει.

Και η 2η απορεία μου, εαν θα έχω αισθητή διαφορά με βάση την παραπάνω σύνθεση, και με δεδομένο οτι παιχνίδια παίζω ελάχιστα και γενικότερα δεν κάνω κάτι βαρύ από θέμα επεξεργασίας,πχ video editing κλπ.

Όχι δεν αξίζει να πας στον 850 για τα 10 χρόνια εγγύησης.

Όχι δεν θα δεις διαφορά μεταξύ 840 και 850 δεδομένου οτι σε περιορίζει και το sata2.

Παράλληλα η διαφορά τιμής θα είναι και μεγάλη με τον 850 να μην έρχεται κάτω από ?100-?110 όταν τον 840 τον βρίσκεις σε προσφορές με ?65.

:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now