p_under

Πρόταση για pcάκι παίδες....

Recommended Posts

Καλησπέρα θέλω πρόταση για pcάκι φίλου περί τα 9 κατοστάρικα.

Μέχρι στιγμής έχω κοιτάξει για αυτά + ένα μόνιτορ, όπου εδώ θέλω βοήθεια και ένα σετάκι keyboard/mouse. Λοιπόν, θέλω από εσάς οθόνη και τις απόψεις σας για το tower. (μνήμες θα πάνε 2 σετάκια, απλά ξέχασα να προσθέσω 2η στο καλάθι)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο pc έχεις φτιάξει..αν δεν πρόκειται να πέσει oc είναι μια χαρά..

Όχι [MENTION=982]Fladramon[/MENTION] 550w είναι υπεραρκετά για μια κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

^ nah... είναι ζήτημα αν πιάσει ποτέ 400 watt στην πρίζα ένα τέτοιο σύστημα. Και με κλειδωμένο cpu δεν είναι να πεις ότι θέλεις και headroom.

εδιτ: νιντζαντ :)

Ωραίο είναι pundeρα, απλά πληρώνεις αρκετά το TB όταν το παίρνεις μόνο του :/

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι το συμμάζεψα λίγο, τι λέτε? Γλυτώνω μεταφορικά έτσι και αγοράζω τα αντικείμενα που θέλω σπάζοντας την παραγγελία σε 2 μαγαζιά.

OC δεν θα γίνει προφανώς.. Άρα ερωτώ, είμαι οκ με το 450άρι?

Για 9.5 κατοστάρικα και έναν καφέ είναι οκ σύνθεση?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες.

Αν θές, πές μας και τι σκοπεύει να κάνει με το PC ο φίλος.

Εφόσον δεν θα υπάρξει υπερχρονισμός, μια χαρά είναι το 450άρι της XFX. Υπολόγισε την κατανάλωση γύρω στα 380-390 Watt Max για αυτό το σύστημα, απλά ίσως να υπάρχει θέμα αν σκοπεύει ο φίλος να κάνει κάποια μελλοντική αναβάθμιση, οπότε και το 550άρι που είχες ως αρχική επιλογή να είναι πιο σωστή σε αυτό το ενδεχόμενο.

Κουτάκι, ρίξε ένα βλέφαρο και στο CoolerMaster Κ280, που χωράει και εμένα μέσα (ντάξ', αυτό το τελευταίο μην το πάρεις της μετρητοίς), ή το Κ380, στα λεφτά τους είναι σκέτη πρόκληση.

Βάλε και ένα DVD RW μέσα...

Eίναι πρωί ακόμα, και δεν έχω άλλες ιδέες πρός το παρόν. Μέχρι στιγμής, πόσους καφέδες κέρδισες;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες.

Αν θές, πές μας και τι σκοπεύει να κάνει με το PC ο φίλος.

Εφόσον δεν θα υπάρξει υπερχρονισμός, μια χαρά είναι το 450άρι της XFX. Υπολόγισε την κατανάλωση γύρω στα 380-390 Watt Max για αυτό το σύστημα, απλά ίσως να υπάρχει θέμα αν σκοπεύει ο φίλος να κάνει κάποια μελλοντική αναβάθμιση, οπότε και το 550άρι που είχες ως αρχική επιλογή να είναι πιο σωστή σε αυτό το ενδεχόμενο.

Κουτάκι, ρίξε ένα βλέφαρο και στο CoolerMaster Κ280, που χωράει και εμένα μέσα (ντάξ', αυτό το τελευταίο μην το πάρεις της μετρητοίς), ή το Κ380, στα λεφτά τους είναι σκέτη πρόκληση.

Βάλε και ένα DVD RW μέσα...

Eίναι πρωί ακόμα, και δεν έχω άλλες ιδέες πρός το παρόν. Μέχρι στιγμής, πόσους καφέδες κέρδισες;

O φίλος μου θα κάνει τις τυπικές διεργασίες που εκτελεί κάθε κοινός χρήστης - internet, skype, movies, και διάφορα άλλα τέτοια πραγματάκια plus gaming. Δεν είναι power user, απλά θέλει ένα σχετικά καλό υπολογιστή γιατί θα τον κρατήσει για χρόνια. Overclock δεν θα παιχτεί.-

Στο θέμα του τροφοδοτικού, νομίζω ότι είμαι οκ, και απλά στην προηγούμενη επιλογή μου ήμουν απλόχερος. Η κάρτα δεν καταναλώνει παραπάνω από ~200W (και κάτι ακόμα) και το υπόλοιπο σύστημα παρομοίως κάτω από ~200W άρα είμαι οκ.

Τα κουτιά που μου προτείνεις δεν μου αρέσουν οπτικά και επίσης θεωρώ ότι το silencio είναι ανώτερη επιλογή και δεν μου δημιουργεί χωροταξιακά προβλήματα.

Τέλος, θα ήθελα να ακούσω και άλλες γνώμες και θα καλέσω τον [MENTION=1152]caution[/MENTION] για μια δεύτερη εκτίμηση της νέας επιλογής. Ευχαριστώ παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

Για το psu ναι θα είσαι μία χαρά και με το μικρό, αλλά 10 ευρώ για άλλα 100w τα έδινα. Μπορεί αύριο να μπει καμία πιο "βαριά κάρτα", μπορεί να μπουν δίσκοι, ή απλά μπορεί να σπάσει το σύστημα και το psu να είναι λίγο παράταιρα μικρό για το επόμενο build. Ενώ το 550 είναι up for anything όπως και να το κάνουμε και είναι ένα part που παίζει να πάει 10ετία.

Για το case, πράγματι είναι θέμα αισθητικής και ότι σου κάθεται στο μάτι απλά κοίτα και e-shop, από τα ?3x ξεκινάνε τα supercase/elite κτλ, ίσως να μπορείς να περισώσεις κάτι (κανένα 20αρικάκι).

H οθόνη είναι πολύ ok, την έχω δει. Και πάνω που νομίζει ότι κατέληξες πρέπει να σου πω και την εναλλακτική, με τα ακριβώς 233 του mobo/cpu, μπορείς να αγοράσεις αυτά

GIGABYTE GA-970A-UD3P RETAIL - ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ -

AMD FX-8320 3.5GHZ 8-CORE BOX - ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU -

upside: clockάρει, σε βάθος χρόνου θα κρατήσει μάλλον περισσότερο και σε multithreaded clocked πυροβολάει.

downside: ξεχνάς το 450άρι psu, clockάρεις - δεν clockάρεις θέλεις ψύκτρα και καις περισσότερο ρεύμα.

You love me, don't ya? :)

Link to comment
Share on other sites

το ξέρω ρε Τάσε, απλά θα χρειαστώ τα έξτρα που αναφέρεις και ήδη είμαι λίγο overbudget. Ξεκινήσαμε με στόχο τα 900(+) αλλά να μην Φτάναμε κοντά στα 1000. Επίσης σημειώνω ότι ο χρήστης δεν διαθέτει τίποτα που μπορεί να χρησιμοποιήσει από παλιό σύστημα. Εξού και τα HDMI, ποντίκια moysepad κτλπ. . .

Ουσιαστικά είτε πάω για fm2+ + έναν 760k στα 4.2-4.6GHz με την λογική ότι μπορεί να αλλαχθεί σε 2-3 χρόνια είτε πάω στο παλιό AM3+ όπου θέλω watt, thermals και ψάξιμο για oc, και έχω απλά έναν αρχάριο χρήστη που δεν θα ασχοληθεί ποτέ...

Link to comment
Share on other sites

Βάλε έναν Pentium AE και πέτα στο μέλλον πάνω κανέναν Χ4 όταν αρχίσουν να τους σκοτώνουν για τα καινούργια τα καλύτερα.

και εγώ αυτό σκεφτόμουν αλλά όπως είπα ο χρήστης είναι πολύ αρχάριος και το μόνο που θέλει είναι ένα full λειτουργικό pc με uptodate χαρακτηριστικά που θα τον βγάλουν κάποιο χρονικό διάστημα, ΧΩΡΊΣ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΊ ΠΟΤΕ. άρα όπως το σκέφτηκα, έτσι το ξέχασα Νικόλα.

Link to comment
Share on other sites

για τον ΑΕ το σκεφτηκα και εγω αλλα δεν του το πα χθες γιατι 1ον δεν θα εκανα ποτε oc σε pc φιλου εκτος αν μενουμε στο ιδιο σπιτι ξερω γω, 2ον 4>2, 3ον ουτε ο punder θα ασχοληθει γιατι δεν ξερει <3

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε γιατί ο Βελισσάρης θα ασχοληθεί....

άσε που φοβάμαι ότι η R9 θα παίζει 99% lol και μια βδομάδα το χρόνο άλλα games...

Δεν του παίρνεις καλύτερα καμιά 8800GTX με 40 ευρώ να κάνει την δουλειά του; Πούλα του την ένα 100άρικο, πες του ότι είναι φοβερή και πήγαινε να ανοίξεις ένα μπουκάλι Bombay με την παρέα το βράδυ να γουστάρεις :hehe::hehe:

Link to comment
Share on other sites

για τον ΑΕ το σκεφτηκα και εγω αλλα δεν του το πα χθες γιατι 1ον δεν θα εκανα ποτε oc σε pc φιλου εκτος αν μενουμε στο ιδιο σπιτι ξερω γω, 2ον 4>2, 3ον ουτε ο punder θα ασχοληθει γιατι δεν ξερει <3

Αδαής , τι να κάνεις. :(

R9 για lol, τι διαβάζουμε. :(....

Link to comment
Share on other sites

Δεν του παίρνεις καλύτερα καμιά 8800GTX με 40 ευρώ να κάνει την δουλειά του; Πούλα του την ένα 100άρικο, πες του ότι είναι φοβερή και πήγαινε να ανοίξεις ένα μπουκάλι Bombay με την παρέα το βράδυ να γουστάρεις :hehe::hehe:

δεν είμαι σαν τον φίλο σου τον ρεθυμνιώτη εγώ ρε... . 120? θα του την έβαζα :hehe:

Αδαής , τι να κάνεις. :(

:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now