MetallicGR

Ο GM204 της GTX 980 αποκαλύπτεται!

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Ο GM204 της GTX 980 αποκαλύπτεται!]http://www.hwbox.gr/images/news_images/nvidia2.jpg[/NEWS_IMG] Λίγο πριν από την επίσημη ανακοίνωσή του από την NVIDIA, ο πυρήνας GM204 της Maxwell αρχιτεκτονικής που θα βρεθεί στην GTX 980 αποκαλύπτεται, δίνοντάς μας περισσότερες πληροφορίες για το ίδιο το Chip.

Το VideoCardz έχει στην κατοχή του την φωτογραφία με την... "κάτοψη" του πυρήνα, δείχνοντάς μας τα στοιχεία από τα οποία αποτελείται. Συγκεκριμένα, βλέπουμε ότι έχει 256-bit GDDR5 memory interface και PCI-Express 3.0 x16 δίαυλο. Η GigaThread Engine αναλαμβάνει να μοιράσει σωστά τον φόρτο εργασίας ανάμεσα στα τέσσερα clusters επεξεργασίας γραφικών (GPCs). Κάθε GPC έχει την δική του raster μηχανή η οποία με τη σειρά της μοιράζεται στα τέσσερα SMMs (streaming multiprocessors Maxwell) που το καθένα έχει 128 πυρήνες CUDA. Οπότε και ο συνολικός αριθμός των CUDA πυρήνων είναι 2048 για το μεγαλύτερο μοντέλο. H L2 cache έχει τετραπλασιαστεί σε σχέση με τον GK104 και ανέρχεται σε 2MB. Ο GM204 έχει επίσης 64 ROPs (από 32 του GK104).

Από αυτά βλέπουμε την μεγάλη ομοιότητά του GM204 με τον πυρήνα GM107 που ήρθε με την GTX 750 (Ti) όσον αφορά την δομή των υποσυστημάτων. Επίσης, το εμβαδόν του είναι 398 mm2, αρκετά μεγαλύτερο από τον GK104 και σαφώς μικρότερο από τον GK110. Εσωτερικά υπάρχουν 5,2 δις τρανζίστορ, δύο περισσότερα απ' ότι είχε ο GK104.

Ακολουθούν αναλυτικά τα specs των καρτών GTX 980 και GTX 970:

GeForce GTX 980

  • 2,048 CUDA cores
  • 128 TMUs, 64 ROPs
  • 256-bit wide GDDR5 memory interface
  • 4 GB standard memory amount
  • Core clock speeds of 1126 MHz, with 1216 MHz GPU Boost, and 7012 MHz memory
  • 165W TDP

GeForce GTX 970

  • 1,664 CUDA cores
  • 112 TMUs, 64 ROPs
  • 256-bit wide GDDR5 memory interface
  • 4 GB standard memory amount
  • Core clock speeds of 1051 MHz, with 1178 MHz GPU Boost, and 7012 MHz memory

[img_alt=Ο GM204 της GTX 980 αποκαλύπτεται!]http://www.hwbox.gr/members/2195-albums460-picture33544.jpg[/img_alt]

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα περα απο efisensy δεν βλεπουμε κατι το ουαου!!! Στα ιδια επιπεδα με τις υπαρχουσεσ καρτες ειναι με χαμηλότερη καταναλωση, στα ιδια nm φυσικα αλλά απο επιδόσεις μια απο τα ιδια, περιμενουμε να δουμε titan2 kai Ti και τις κόκκινες θεές.

Link to comment
Share on other sites

256-bit bus η 480 μου εχει μεγαλυτερο.....

Έτσι αποσπασματικά δεν μπορείς να κάνει συγκρίσεις.

Είναι θέμα το τι cachάρει κοντά, πως μπορούν να γίνονται σε παραλληλία τα alloc... Γενικά είναι αρχιτεκτονικό θέμα το τι bus χρειάζεσαι στο φινάλε ;)

Link to comment
Share on other sites

Έτσι αποσπασματικά δεν μπορείς να κάνει συγκρίσεις.

Είναι θέμα το τι cachάρει κοντά, πως μπορούν να γίνονται σε παραλληλία τα alloc... Γενικά είναι αρχιτεκτονικό θέμα το τι bus χρειάζεσαι στο φινάλε ;)

δικιο εχεις ειναι και 2 γενιες πισω και και και

αλλα θελω να πω οτι βλεπω την κοκκινη κανει Χφαιερ χωρις ταινιες, βαζει ηχο και γενικα βαζει πραγματα

ενω η πρασινη βγαζει :P TDP...... νανομετρα και βατ :P

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα τα 384bit της 780ti στα 7ghz δεν την χαλανε καθολου την καρτουλα και ουτε και μενα :whistling:....συμφωνω για το αρχιτεκτονικο θεμα και συγκρισεις με παλιοτερες καρτες απλα τις ξεχναμε,αν φανταστουμε οτι μια gtx 285 ειχε 512bit.Απλα ρε παιδι μου εγω δεν ξερω........ στον λεμο μου καθετε αυτο το 256 :hehe: ειναι και λιγο ψυχολογικο το θεμα :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αν κερδιζε περισσοτερα απο οσα θα εδινε η nv και η καθε nv, μεγαλωνοντας το bus width θα το εκανε.

η 970 πολυ ωραια καρτα!

Κι εμένα μ' αρέσει! Επειδή τα τελευταία χρόνια είμαι με ati (αν εξαιρέσεις την 8800GT που είχα ένα διάστημα), θέλω κάποια στιγμή να πάω σε nvidia :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now