babkon21

Αποριες για Asrock Fatal1ty Z97 Professional

Recommended Posts

Καλησπερα συμφορουμιτες!

Ηρθε κ για μενα η στιγμη να κανω την αναβαθμισουλα μου. Ψαχνοντας πανω σε τι mobo να στησω το νεο μηχανακι επεσε το ματι μου στην εν λογω μητρικη. Το θεμα ειναι οτι δεν εχω βρει τπτ reviews. Εχει κανεις καποια αποψη για αυτη τη μητρικη; Απο specs φαινεται φορτωμενη και για τα 180? που ζηταει. Ακουω αντιπροτασεις!!

Να αναφερω οτι προοριζεται για 24/7 oc (οχι extreme). Πανω της θα κουμποσει αρχικα ο G3258 ΑΕ μεχρι να βγουν τα broadwell κομματια. Με ενδιαφερει ενα καλο υποσυστημα ηχου οπως κ εχει, οι 2 καρτες δικτυου, τα sata του μου φτανουν, για sli δε το σκεφτομαι. Μνημουλες σκεφτομαι της Kingston (τις εχει κανεις ? περνουν καθολου o/c ? )

Αυτα τα ολιγα για αρχη! :courage:

Θενκς φορ γουοτσινγκ!

Link to comment
Share on other sites

Μια άποψη στο περίπου για το που βρίσκεται η AsRock αυτό τον καιρό μπορείς να την πάρει από εδώ

Asrock Z97 Extreme6 Review

αλλά η σύνθεση που σκέφτεσαι μου φαίνεται τέρμα λάθος. Το pentium έχει πλάκα για 2-3 ώρες bench - δεν έχει καθόλου πλάκα για 24/7 σοβαρή χρήση όμως... :/

Link to comment
Share on other sites

Μια άποψη στο περίπου για το που βρίσκεται η AsRock αυτό τον καιρό μπορείς να την πάρει από εδώ

Asrock Z97 Extreme6 Review

αλλά η σύνθεση που σκέφτεσαι μου φαίνεται τέρμα λάθος. Το pentium έχει πλάκα για 2-3 ώρες bench - δεν έχει καθόλου πλάκα για 24/7 σοβαρή χρήση όμως... :/

Πολυ σωστα τα λες φιλε caution αλλα προς το παρον η χρηση του δε θα ειναι τιποτα ιδιαιτερο. Surfing Ταινιες κ κανενα παιχνιδακι οταν υπαρχει χρονος. Με το καλο που θα βγουν οι broad θα μετασχηματιστει σε workstation σιγα σιγα! Γι αυτο θελω μια καλη βαση για να μην ξαναλλαζω μητρικες κ τα ρεστα.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστα τα λες φιλε caution αλλα προς το παρον η χρηση του δε θα ειναι τιποτα ιδιαιτερο. Surfing Ταινιες κ κανενα παιχνιδακι οταν υπαρχει χρονος. Με το καλο που θα βγουν οι broad θα μετασχηματιστει σε workstation σιγα σιγα! Γι αυτο θελω μια καλη βαση για να μην ξαναλλαζω μητρικες κ τα ρεστα.

Σίγουρα ο pentium δεν είναι για καθημερινή χρήση. Σε σχέση με τον πιο απλό 4core της Intel καταλαβαίνεις αμέσως τη διαφορά, στο boot, στην εκκίνηση εφαρμογών (Chrome πχ), ειδικά εάν τρέχουν "πολλά" στο bg. Αν θες να το κάνεις όμως για μεγαλύτερη εξοικονόμηση χρημάτων go ahead, συμβιβάσου και περίμενε τους broadwell που φαίνονται στη γωνία! ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ,εγω ξέρω ,οτι εχω ενα pentium haswell (,οχι devil) με μια b85 asrock μητρική και ενα φτηνο kingston ssd ,κι ενα ram stick 4gb ,και το pc ειναι φυσέκι.

Σε ιντερνετ ,αρκετές καρτέλες στον chrome ,ταινίες και σε μια νορμαλ καθημερινή χρήση τέλος πάντων ,ΔΕΝ φαίνεται πουθενά η διαφορα απο το main pc μου με i72600k ,maximus v gene, 16gb ram @ 21333mhz .

Βασικά μπουταρει πιο γρήγορα ο pentium,αν και αυτος δουλεύει με 8αρια και ο i7 με 7αρια windows.

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η αγορα ενος δυνατου broadwell ειναι δεδομενη με το εμφανιστουν με το καλο! :) Η απορια ομως παραμενει σχετικα με το mobo στο οποιο θα κουμπωσει...

Κατα την αποψη σας αξιζει αυτη η Asrock στην τιμη των 180? η εχετε δει καποια στην ιδια κατηγορια που να την επισκιαζει ;)

Thank u all για τις απαντησεις σας :)

Link to comment
Share on other sites

Ο περισσότερος κόσμος σε αυτά τα χρήματα θα κοίταγε ranger / hero, και για να λέμε την αλήθεια δεν θα έκανε και άσχημα. Αλλά dual NICs δεν βλέπω σε άλλη mobo σε αυτά τα χρήματα οπότε δεν είναι να πεις ότι έχεις και επιλογές...

Link to comment
Share on other sites

Η αγορα ενος δυνατου broadwell ειναι δεδομενη με το εμφανιστουν με το καλο! :) Η απορια ομως παραμενει σχετικα με το mobo στο οποιο θα κουμπωσει...

Κατα την αποψη σας αξιζει αυτη η Asrock στην τιμη των 180? η εχετε δει καποια στην ιδια κατηγορια που να την επισκιαζει ;)

Thank u all για τις απαντησεις σας :)

Εμπεριστατομένη απάντηση δεν έχω να σου δώσω γιατί είμε με AMD αλλά αν κρίνω από την δική μου που είναι η αντίστοιχη της 990FX Professional στα AMD μηχανήματα, μπορώ να πω πως είναι rock solid, έχει τα πάντα όσα θέλω για OC, Gaming και έχει επίσης πολύ καλό BIOS.

Συν τοις άλλοις έχει και αρκετά συχνά updates. Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως Εγώ ήμουν ανάμεσα στην δική μου ASRock > 990FX Extreme9 και την αντίστοιχη Professional ASRock > Fatal1ty 990FX Professional

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now