valadinio

ΝΕΟ PC AΞΙΑΣ 2Κ+ SOCKET 1150 Η 2011-3

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, λοιπών λέω να ρίξω αρκετό κασέρι για νέο pc το οποίο θα το παραγγείλω κάπου στα τέλη Οκτώβρη. το θέμα μου είναι ότι νομίζω πώς θέλω με socket2011-3 καθώς πιστεύω ότι θα είναι ποιο future proof για αναβαθμίσεις στο μέλλον. λοιπών τα build που έχω στο μυαλό μου είναι τα εξής:

κουτί: CORSAIR CARBIDE SERIES AIR 540 ARCTIC WHITE HIGH AIRFLOW ATX CUBE CASE - ΚΟΥΤΙΑ - CASES -

psu: CORSAIR AX860 ATX POWER SUPPLY - 860 WATT 80 PLUS PLATINUM CERTIFIED 860W FULLY-MODULAR PSU - ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ -

ssd: SAMSUNG MZ-7KE512BW 850 PRO SERIES 512GB 2.5'' SSD SATA3 - ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ -

gpu: EVGA GEFORCE GTX970 FTW ACX 2.0 4GB GDDR5 PCI-E RETAIL - ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ -

cpu cooler: CORSAIR HYDRO SERIES H100I EXTREME PERFORMANCE CPU COOLER (240MM) - ΥΔΡΟΨΥΞΗ -

mobo 2011-3: Gigabyte X99-UD4 (s2011-3,X99,DDR4) - Mητρικές

mobo 1150: ASUS MAXIMUS VII HERO RETAIL - ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ -

cpu 2011-3: INTEL CORE I7-5820K 3.30GHZ LGA2011-3 - BOX - ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU -

cpu 1150: INTEL CORE I7-4790K 4.00GHZ LGA1150 - BOX - ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU -

ram ddr4 x4: Crucial RAM DDR4 4GB Dimm 2400MHz Ballistix Sport - Μνήμες RAM

ram ddr3: CORSAIR CMY16GX3M2A2133C9R VENGEANCE PRO RED 16GB (2X8GB) DDR3 2133MHZ PC3-17066 DUAL CHANNEL KIT - ΜΝΗΜΗ RAM -

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων! με συχωριέται αν δεν απαντήσω σύντομα άπλα δεν έχω κάθε μέρα ίντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάλλιστα να σε καλύπτει και η μία και η άλλη - ή και καμία από τις δύο.

Πες μας καλύτερα χρήση - και αν έχεις ήδη την οθόνη (και την ανάλυσή της), να το δούμε πιο σφαιρικά ;)

Link to comment
Share on other sites

όντος το ξέχασα αυτό χρήση κατά βάση gamming αλλά και όπως εγγραψα future proof δε θέλω δλδ να βάλω ddr3 και μετά από 2-3 χρόνια να πρέπει να αναβαθμίσω σε ddr4.

η οθόνη είναι λίγο αίσχος αλλά έχω σκοπό να αναβαθμίσω όταν πέσουν λίγο οι τιμές. για την ώρα θα κάνω δουλεία με αυτήν : LG M227WA | LG Electronics PH

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, για gaming αν στήσεις σήμερα ένα 1155 και του βάλεις με το καλημέρα 16GB μνήμη, λογικά δεν θα ξανασχοληθείς με μνήμες για όλη του την ζωή. Δεν θα πρέπει να αναβαθμίσεις σε ddr4, αν είσαι ok από χωρητικότητα ;)

Επίσης όσο είσαι στα 1080p τι μία 970, τι δύο, τι τέσσερις, όλα τερματισμένα θα τα παίζεις.

Οπότε εγώ στην θέση σου θα πήγαινα σε έναν είτε 4690k ή 4790k μιας και στο gaming δεν παίζουν τόσο ρόλο τα cpu σε αυτά τα επίπεδα, και από εκεί και πέρα ένα καλό 850άρι psu, την 970 και 1440p οθόνη.

Τα χρήματα της μελλοντικής οθόνης, τα κάνεις τότε SLI με δεύτερη 970 και είσαι άνετος. Αν το case που τελικά θα διαλέξεις παίρνει την Η110, ακόμα καλύτερα για τότε μιας που είτε 4690k ή 4790k δεν θα σου καθόταν και άσχημα να τον πας στα ~4.5GHz.

Link to comment
Share on other sites

οπότε να τα κρατήσω όπως έχει με το build ddr3 που έχω βάλει ? το Η110 το παίρνει το κουτί που έχω βάλει μια χαρά. μάλλον για SLI δε θέλω να πάω μετά την αγορά της οθόνης θα πάω για μία ποιο δυνατή κάρτα. προτείνεται κάποια άλλη μητρική ή μνήμες?

ρε γμτ το μόνο που μου κακοφαίνεται είναι οτι βγένη στα ίδια λεφτά με build ddr4.

τεσπα αν έχετε να προτείνεται κάτι άλλο ακούω και ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Από τα links που δίνεις, mobo+cpu+ram βγαίνουν 935 για 2011, και 770 για το 1155 - δεν είναι και ίδια.

Και μπορείς χωρίς τύψεις να κoψεις και άλλα 100 με τον 4690k (πας στα 670) και άλλα "αναίμακτα" 100 με αυτές - χωρίς να χάσεις τίποτα από gaming επιδόσεις - και αν ΔΕΝ σκοπεύεις να πας σε διπλές κάρτες, κόβεις και άνετα από psu: κάτι τέτοιο θα είναι πάντα αρκετό για σύστημα με μία κάρτα. Η μητρική που έχεις διαλέξει είναι καταπληκτική, κράτα την.

Σχεδόν μισά λεφτά θα βγει το 1150...

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

sli δεν χρειάζεται. λεφτά κόβεις και από το τροφοδοτικό.

Με ddr4 θα παίζεις από 2133 ~ 4266 MTs με περισσότερο cas όμως.. ενώ με ddr3 800 ~ 2133

λιγότερο cas είναι κάλο για παιχνίδια άλλα και το mts παίζει ρόλο..

Link to comment
Share on other sites

μου άρεσε το σύστημα του sv3nsak αλλά είπα να το ανεβάσω λίγο.. :nevreness:

image (1).png

βασικά της ram της σκέφτηκα λόγο cl και ότι μπορώ να προσθέσω και άλλες 2 ίδιες στο μέλλον.

για οθόνη αυτή είναι καλή? ή αν προσθέσουμε 100 ευρώ μπορούμε να πάμε σε κάτι πολύ καλύτερο?

για ψύκτρα λέω την stock και από καλοκαίρι να πάω σε μία υδρόψυξη.

"edit" ρε γμτ την 2713Η δεν την έχει στο e-shop...

βασικά σκεφτόμουν αυτές με τα G-sync που φτάνουν στον θεό... αξίζουν? γιαυτό έλεγα μήπως περιμένω να πέσουν οι τιμές τους..

image (1).png

image (1).png

57fd08e3e8708_image(1).png.852377ef60b26

Edited by valadinio
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now