promarkop

Πρόβλημα με Macbook pro 2011

Recommended Posts

Καλημέρα έχω ένα Macbook pro ενος φίλου το οποίο μετά απο αναβάθμιση σε yosemite εχει φρικαρει κ δεν ανοίγει έχουν αλλάξει κ τα χρώματα στο bootαρισμα είναι όλα ροζ. Φορτώνει κανονικά η μπάρα στο μήλο(σε αρκετα λεπτα) κ μετα κλείνει μονο του. Αν πάλι πάω να μπω στο recovery πεταει blue screen κ κολλάει εκεί. επίσης αν πάω να συνδεθω για recovery μέσω ιντερνετ φορτώνει τα χρώματα επανέρχονται πάλι κανονικά αλλα φριζάρει εκει με ασπρη οθόνη. τι μπορώ να κάνω ή για format ή για να επαναφέρω τα maverics ή τουλάχιστον στο λειτουργικό που είχε στην αρχή (το οποίο δε γνωρίζω). Πως θα κάνω μέσω windows bootable ένα USB για να διαβάσει το dmg που κατέβασα απο torrent ή ένα δισκάκι dual layer? γίνεται στο Nero ή καποιο άλλο softaware εγγραφής? Ευχαριστω :nevreness:

Link to comment
Share on other sites

αν μπορεις γραψε και τα χαρακτηριστκα του, ποιο macbook pro ακριβως ειναι δηλαδη.

με κάθε επιφύλαξη πρεπει να είναι αυτό:

Apple Macbook pro A1286 intel core 2 Duo 2.4gh, 4gb ram OS X 10.5.5

το μοντελο το βρήκα απο πισω

Link to comment
Share on other sites

το win32 δεν ανοιγει το dmg μονo img. έχει καποια ρυθμιση να το αλλάξω ή με καποιο τροπο πρεπει το dmg να γινει img?

αναβαθμηση απο που πηγες να κανεις?

Link to comment
Share on other sites

δε τ εκανα εγω δεν ειναι δικο μου μου το εφεραν. θελω να πιστευω οτι θα το εκανε απο το apple store ή με το σωστο τροπο θεωρητικά.

Τωρα τι μπορω να κανω εγραψα ενα δισκακι κ εβγαλε error το αναθεματισμένο οταν εφτασε 100% με το power iso πηρα το dmg κ το εκανα burn σε dual layer. με usb υπαρχει σωτηρία? έχω ενα 8αρι θεωρητικά θα είναι αρκετο για να γινει δουλεια. το θέμα είναι πως θα καω γτ απ οτι ξερω αυτο δε βλεπει ntfs ή fat

Edited by promarkop
Link to comment
Share on other sites

ετοιμάζ τωρα με το poweriso ένα usb λεει οτι κανω εγγραφή αρχειου εικονας RAW στον οδηγο USB πατησα δημιουργια USB εκκινησης. δοξα κ τιμη στα Windows που δε μας παιδεύουν ποτέ :hehe:

Link to comment
Share on other sites

fat32 εγινε το usb αλλα δε το βλεπει στο Mac. ισως να ειναι κ θεμα hw γτ η οθονη βγαζει κατι περιεργα. υπαρχει εν τέλη κάποιος τρόπος να κανω κατι ή το παραταω κ τον στελνω σε καποιο Official αντιπρόσωπο??

Link to comment
Share on other sites

αυτα τα ροζ που εγραψες με προβληματισαν.:hehe: διαβασε τον οδηγο ομως.

https://discussions.apple.com/thread/5572784

κ μενα με προβληματισαν πολυ γτ κανει πολλα κουλά. ο οδηγος που μου στελνεις είναι για να το κανω bootable μεσα απο το os αλλα οπως είπα στην αρχη δεν ανοιγει καν φορτωνει κ μετα σβηνει. κ αν παω να διαλεξω το δισκο recovery πεταει blue screen. ή αν συνδεθω interetika μετα απο λιγο πεταει λευκη οθονη κ μενει εκει. οποτε ο οδηγος απο τη στιγμη που δε μπορω να ανοιξω το utility δε με βοηθαει καπου. εγω προσπαθω να κανω δισκακι μεσω windows ή usb bootable αλλα δε βγαινει ακρη. το δισκακι το εκαψε στο 99% κ το usb ειναι fat32 αλλα οταν παω να bootαρω στο μακ δε το βλεπει καν... αυτα!!

Link to comment
Share on other sites

κ μενα με προβληματισαν πολυ γτ κανει πολλα κουλά. ο οδηγος που μου στελνεις είναι για να το κανω bootable μεσα απο το os αλλα οπως είπα στην αρχη δεν ανοιγει καν φορτωνει κ μετα σβηνει. κ αν παω να διαλεξω το δισκο recovery πεταει blue screen. ή αν συνδεθω interetika μετα απο λιγο πεταει λευκη οθονη κ μενει εκει. οποτε ο οδηγος απο τη στιγμη που δε μπορω να ανοιξω το utility δε με βοηθαει καπου. εγω προσπαθω να κανω δισκακι μεσω windows ή usb bootable αλλα δε βγαινει ακρη. το δισκακι το εκαψε στο 99% κ το usb ειναι fat32 αλλα οταν παω να bootαρω στο μακ δε το βλεπει καν... αυτα!!

Σε μένα το win32 disk imager κάνει κανονικά restore στο στικακι ότι θες αν πατήσεις all files από το μενού. Δοκίμασέ το πρώτα γιατί έχω περάσει μέχρι και .raw αρχείο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα το win32 disk imager κάνει κανονικά restore στο στικακι ότι θες αν πατήσεις all files από το μενού. Δοκίμασέ το πρώτα γιατί έχω περάσει μέχρι και .raw αρχείο. ;)

όλα εντάξει τελικά το έφτιαξα δουλευει κανονικα :D το ανοιξα κιολας για φύσημα όλα κομπλε κ του πήρα κ ψίχουλα... ωραιο το εσωτερικό του για να πούμε την αλήθεια. όλα σε ταξη. ευχαριστώ για τη βοηθεια!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now