caution

Email client με LED;

Recommended Posts

Όταν σηκώνομαι από το pc, έχω μία συντόμευση του nircmd-x64 στο desktop των 7 που σβήνει τις οθόνες με ένα διπλό click. Όταν σβήνουν οι οθόνες το pc μένει ανοιχτό και seedάρει, servίρει, VMιάζει τσεκάρει email κτλ κτλ και θέλω έναν e-mail client που όταν σκάει email να αναβοσβήνει ένα από τα led του keyboard.

Θυμάμαι παλιότερα το είχε κάνει με thunderbird & ubuntu να αναβοσβήνει το ScrLk και ήταν μια χαρά, αλλά τώρα το θέλω σε Windows. Ξέρουμε καμία εφαρμογή ή add on.

Μόνο το POP Peeper έχει βρει αλλά είναι λίγο "ανάπηρο" - κανένα add on / πατέντα για outlook / thunderbird θα ήταν η πιο κομψή λύση...

Βοηθάτε! :)

Link to comment
Share on other sites

νομιζω ειναι η ωρα να αρχισεις να ψαχνεις για arduino email notifier :)

Ναι τα έχω δει και έχω Arduiνους - άσε που έχω δει και usb gadgetάκι για αυτή την δουλειά - αλλά θα με έψηνε μια πιο sw κατάσταση atm...

Link to comment
Share on other sites

gmail εχεις?

Gmail / yahoo / hotmail / άλλους pop... δεν με πειράζει, κάνω ff σε αυτόν που θα βολέψει. Το θέμα είναι να βρούμε τον client/addon... μετά το μαστορεύω εγώ για να φτάνουν εκεί τα email μου :)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει το Miranda (Miranda NG)

Είναι messanger, αλλά παίρνει email notifier, ελέγχει pop λογαριασμούς για email

Mail Notifier - Miranda NG

Επίσης παίρνει και keyboard notifier, που κάνει αυτό που θέλεις, όταν έχεις νέο μήνυμα.

Keyboard notify ext. - Miranda NG

Δεν ξέρω αν θα δουλεύει ο συνδυασμός τους.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει το Miranda (Miranda NG)

Είναι messanger, αλλά παίρνει email notifier, ελέγχει pop λογαριασμούς για email

Mail Notifier - Miranda NG

Επίσης παίρνει και keyboard notifier, που κάνει αυτό που θέλεις, όταν έχεις νέο μήνυμα.

Keyboard notify ext. - Miranda NG

Δεν ξέρω αν θα δουλεύει ο συνδυασμός τους.

Great input - τσεκάρω και ενημερώνω :T:

Όποιος ξέρει και οτιδήποτε άλλο, ευπρόσδεκτος!

Link to comment
Share on other sites

σου εφτιαξα ενα προχειρο email checker, κανει ελεγχο μεσω xml, και κανει call ενα vbs που αναβοσβηνει τα ledακια απο το πληκτρολογιο

το δοκιμασα μονο με gmail και δουλευει, βσκ σε οτι εχει feed μεσω xml θα δουλεψει

[το gmail θελει ρυθμιση για less secure apps εδω https://www.google.com/settings/security/lesssecureapps ]

αν το θες πες μου, ειναι γραμμενο σε vs 2013, δουλευει και σε 2010 για να φτιαξεις το exe σου

θελει και net framework 4, δν ειμαι σιγουρος για την εκδοση ακριβως

Edited by Yoshi
Link to comment
Share on other sites

σου εφτιαξα ενα προχειρο email checker, κανει ελεγχο μεσω xml, και κανει call ενα vbs που αναβοσβηνει τα ledακια απο το πληκτρολογιο

το δοκιμασα μονο με gmail και δουλευει, βσκ σε οτι εχει feed μεσω xml θα δουλεψει

[το gmail θελει ρυθμιση για less secure apps εδω https://www.google.com/settings/security/lesssecureapps ]

αν το θες πες μου, ειναι γραμμενο σε vs 2013, δουλευει και σε 2010 για να φτιαξεις το exe σου

θελει και net framework 4, δν ειμαι σιγουρος για την εκδοση ακριβως

w00t για upload source αν θες :T:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now