hwbot

HwBox Hellas O/C Team: 3DMark Vantage - Performance Scores

Recommended Posts

Eνα χαλαρο...τις στρωνω ακομα δεν εχω κανει πολλα χιλιομετρα aka tests :hehe:

Παιδια οι καρτες στα παιχνιδια πανε τα κερατα τους :crack:

Το fxaa κανει παπαδες και σε γραφικα και σε επιδοσεις

Το boost ολα τα λεφτα

Απιστευτο gaming experience με παρα πολυ smoothness γενικος.

vantage680slistock.png

Link to comment
Share on other sites

μαγειες Γιάννο αφού τις περίμενες καιρό

πάνε και παραπάνω ρολόγια στις κάρτες ή ακόμα δεν τις έχεις δοκιμάσει?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια!!

Δεν τις εχω πειραξει καθολου εννοειτε πως πανε πολυ παραπανω.Κατσε να τις στρωσω λιγο ακομα μου αρεσουν και ετσι μαμησιες.Πρεπει να ειναι καλα κοματια γιατι με 50% power μονο κανουν boost στα 1086mhz μονες τους χωρις να εχω πειραξει τιποτα:gizmo:.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις core clock 1006mhz και boost μεχρι 1058mhz.Αμα ανεβασεις το core clock σε 1050mhz θα ανεβει και το boost αντιστοιχα.Βλεπω ομως οτι το boost μου παει πιο ψιλα απο 1058 χωρις να εχω ανεβασει core clock.O peppas τα ξερει καλητερα να μας διαφωτισει τι παιζει.

Link to comment
Share on other sites

Τα 1058 είναι το "εγγυημένο" Boost, δηλαδή σου εγγυάται η nVIDIA ότι έστω σε Χ games θα πηγαίνει μόνη της εκεί η κάρτα.

Από εκεί και πέρα η κάρτα ανάλογα το game, φορτίο, θερμοκρασία, και γενικώς πόσο καλό κομμάτι σου έκατσε μπορεί να ανεβαίνει και παραπάνω.

Το max autoboost που έχω δεί ( έχοντας την κάρτα κάτω από τους 70C, γιατί μολις πάει στους 70C υποχωρεί αυτόματα κατά 13MHz ) είναι 1150MHz ( δηλαδή χωρίς να πειράξεις τίποτα, παρά μόνο να βάλεις το fan π.χ. στο 60% για να μην 70αρίζει ).

Link to comment
Share on other sites

1150mhz thats huge.Eγω δεν την εχω ζορισει πολυ ακομα.Χθες επαιξα μιση ωρα crysis με fan 85% και μαξ θερμοκρασιες 57 το μεγιστο boost που ειδα ηταν 1086mhz καπου εκει.Αλλα το power Βill ηταν στο 50%-60% οταν επαιζε 1086mhz και αυτο δεν παιζει ρολο?Δλδ αν τραβουσε 100% δεν θα επαιζε πιο πανω αυτοματα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει θέμα αν είναι καλές οι κάρτες ( αυτό θα το δείς μόνο clockάροντας ή με το νέο BIOS ).

Το BIOS που φοράνε οι retail Gigabyte είναι αρκετά παλιό, και έχει το dynamic clocks table που είχανε τα πρώτα E.S.

Τα BIOS που κανονικά έπρεπε να φοράνε οι release κάρτες είναι από το 81 και έπειτα που έχουνε τα τελικά dynamic clocks tables.

Το BIOS που σου δίνω απλά έχει:

1) Είναι το νεότερο διαθέσιμο, όσο πιο updated γίνονται όλα

2) Σου επιτρέπει να βάλεις τα fan και στο 100% αντί του max 85% που έχουνε αρχικά

3) Σου δίνει 225W board power αντί 170W, άρα μπορείς να τερματίσεις την κάρτα όσο πάει με αέρα μαμά αλλά και με overvoltage mod

Flashαρε το και δες μετά πόσο boost κάνουνε από μόνες τους ( θα ανεβαίνουνε και πάνω από τα 1084MHz που σου κολλάνε τώρα )

Link to comment
Share on other sites

Οκ Bill thanks θα το τσεκαρω μετα να δουμε.Πολυ μαματα ολα αυτα που ειπες.Bios update με νεα futures και σε vga αυτα ειναι.

ngf685oc εσυ το εκανες rename Bill?:P

Link to comment
Share on other sites

Φτιάχνεις ένα bootable USB/CD/DVD ώπου μέσα στον κεντρικό φάκελο πετάς το αρχείο του BIOS ( ngf685oc.rom ) και τα αρχεία του nVFlash ( http://www.techpowerup.com/downloads/2128d/nvflash_5.117.0.1.zip )

Bootάρεις με αυτό και γράφεις:

nvflash -4 -5 -6 ngf685oc.rom

πατάς enter, και απαντάς Y ( Yes ) στις 2 ερωτήσεις του προγράμματος.

Περιμένεις, και όταν σου πεί "flash successful, reboot PC" κάνεις reboot και είσαι ready.

ΣΤΟ FLASHING ΑΦΗΝΕ ΠΑΝΩ ΜΙΑ ΚΑΡΤΑ ΜΟΝΟ, ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΝΕ FLASH ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΕΧΟΝΤΑΣ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΚΑΡΤΑ ΠΑΝΩ. ΚΛΕΙΣΕ ΒΑΛΕ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΚΑΡΤΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΚΑΙ ΑΥΤΗ FLASH. ΜΕΤΑ SHUTDOWN ΚΑΙ ΒΑΛΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΟ ΕΠΑΝΩ ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΕΙΣ Windows

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now