hwbot

HwBox Hellas O/C Team: 3DMark Vantage - Performance Scores

Recommended Posts

Εβαλα τους 310.33 και για καποιο λογο το vantage λαγκαρει εκει που ειχες πχ 200fps επεφτε μια στα 30 και αντε παλι μετα συνεχιζε και στα παιχνιδια γινεται αυτο το εχω αναφερει και στο θεμα με τους nvidia drivers εδω.Δοκιμασα και παλεοτερα physx γιατι διαβασα οτι εχουν ενα θεμα τους εβαλα 3 4 φορες ξανα με καλο καθαρισμο κλπ αλλα τιποτα παλι οποτε εβαλα τους παλιους και παει σφερα.

Link to comment
Share on other sites

Ας ποστάρω και εγώ το πρώτο μου ποστ και σκορ :) :

3dmarkvantagev.jpg

Οποιαδήποτε βοήθεια για βελτίωση αποτελεσμάτων δεκτή μιας και είμαι "καινούριος" στο χόμπι...

Link to comment
Share on other sites

Κώστα αξίζει για μετάβαση για τους 3930-3960-3970-4960 από ένα sandy bridge σύστημα?

Για 24/7, gaming/office/internet κτλ όχι. Αν θες καλύτερες επιδόσεις στα bench, καλύτερα πήγαινε σε Z77 + 4770K. Αν θες ακόμα καλύτερες επιδόσεις στα bench και ψήνεσαι να επενδύσεις χρήματα, πας σε X79 με 4930K. Ο 4960 είναι πανάκριβος.

Link to comment
Share on other sites

Τα λεφτά δεν ειναι το κύριο..

Ο 4930 αξίζει περισσότερο επειδή ειναι και ξεκλείδωτος?

4930 με 4960 έχουν τρελή διάφορα στην απόδοση?

Στάλθηκε από το MT11i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk!

Link to comment
Share on other sites

Για 24/7, gaming/office/internet κτλ όχι. Αν θες καλύτερες επιδόσεις στα bench, καλύτερα πήγαινε σε Z77 + 4770K. Αν θες ακόμα καλύτερες επιδόσεις στα bench και ψήνεσαι να επενδύσεις χρήματα, πας σε X79 με 4930K. Ο 4960 είναι πανάκριβος.

Z77+4770K= No go :P Z87 εννοείς ^^

Τα λεφτά δεν ειναι το κύριο..

Ο 4930 αξίζει περισσότερο επειδή ειναι και ξεκλείδωτος?

4930 με 4960 έχουν τρελή διάφορα στην απόδοση?

Στάλθηκε από το MT11i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk!

Οι διαφορές από 4930k σε 4960x στα benchmark δεν αξίζουν ούτε το τάλιρο :P

Link to comment
Share on other sites

Τα λεφτά δεν ειναι το κύριο..

Ο 4930 αξίζει περισσότερο επειδή ειναι και ξεκλείδωτος?

4930 με 4960 έχουν τρελή διάφορα στην απόδοση?

Στάλθηκε από το MT11i μου χρησιμοποιώντας Tapatalk!

Για bench/gaming/office/internet/all-around και τα ρέστα, πραγματικά ο 4770Κ είναι ό,τι καλύτερο. Και καλά score θα βγάλεις στο bot και κύριος θα είσαι σε ό,τι θες να κάνεις.

Το X79 αξίζει μόνο αν χρησιμοποιείς multi-threaded προγράμματα ή κάνεις video rendering πχ. Ακόμα και για bench, επειδή ξέρω ότι τώρα αρχίζεις ουσιαστικά, δεν θα σε ωφελήσει κάπου.

Z77+4770K= No go :P Z87 εννοείς ^^

Ναι Z87 εννοούσα προφανώς :P

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τίποτα συγκεκριμένο στις ATI που πρέπει να γίνει στο Vantage για καλύτερο score; Εννοώ από πλευράς software, όχι hardware.

Για κάποιο λόγο περίμενα να τα πάει κάπως καλύτερα εδώ από 4η θέση :D

image_id_1149700.jpeg

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Εχεις παρατηρησει οτι εισαι κατω σε καποιο απο τα τεστ ?

Νόμιζα ότι ήμουν κάτω στα CPU Test πάρα πολύ επειδή είχα την εντύπωση ότι στο Vantage ο chispy έπαιξε με 3770K, όπως έκανε και στα υπόλοιπα. Λίγο μετά που πόσταρα παρατήρησα ότι παίζει με 3930K, οπότε είναι λογικό να μου φεύγει τόσο πολύ.

Τπτ, άκυρο λοιπόν.

Link to comment
Share on other sites

Ρε ... lod παιρνει στις ΑΤΙ ? Γιατι το χρειαζεται και αυτο

Δεν δοκίμασα να τρέξω με lod. Είχα την εντύπωση ότι το Vantage δεν παίρνει από δαύτο. Για αυτό ρώτησα γενικά αν ξέρετε ati tweaks :D

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=461]George_o/c[/MENTION] δοκίμασε και drivers 13.11 & 13.12 γιατι τουλάχιστον στις R series ειναι πιο γρήγοροι ;)

γενικά δεν έχει κατι ιδιαίτερο το vantage εκτός απο τα κλασσικα αναλύσεις, lod κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now