vroom

Επιλογή μητρικής Χ99

Recommended Posts

Όπως λέει ο τίτλος επιλογή μητρικής Χ99, και για να είμαι ποιο σαφής είμαι ανάμεσα σε:

1.ASUS X99-A

2.MSI X99S SLI

3.ASRock extreme 4

4.ASRock Fatality X99X

Δεν με ενδιαφέρουν πιθανά Game features, Alla θέλω M.2 x4 και φυσικά ποιότητα κατασκευής, εγγύηση και συχνά updates για drivers & BIOS,

Ο επεξεργαστής θα είναι ο 5820, RAM μάλλον Crucial 4χ4GB, και ελπίζω σύντομα (1-2 μήνες) να αλλάξω και την κάρτα γραφικών και μαζί και το τροφοδοτικό.

Όλα αυτά θα αντικαταστήσουν ένα i5-750 @ 3.6 με 4GB RAM.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δεις για το κάθε μοντέλο αξιολογήσεις χρηστών στο Newegg.Com. Είμαι σε ανάλογη θέση με σένα και το SITE αυτό με βοήθησε αρκετά....

Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει την ASUS X99-A, ωραία μητρική, "στρωμένη" τον Νοέμβριο που την τσέκαρα και με πολύ σταθερές τάσεις παντού. Solid πράματα.

Και πιο νωρίς είχα δοκιμάσει την extreme 4. Και αυτή σταθερή αλλά overvoltaριζε ελαφρώς και είχε θέμα με τα speed step: ενώ είχε τις επιλογές δεν έκλειναν στην πράξη. Τότε, ήταν νομίζω known issue. Το μαζέψαν, δεν το μαζέψαν, δεν ξέρω.

Για τις άλλες δεν έχω ιδέα :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δεις για το κάθε μοντέλο αξιολογήσεις χρηστών στο Newegg.Com. Είμαι σε ανάλογη θέση με σένα και το SITE αυτό με βοήθησε αρκετά....

Τα εχω διάβαση τα user review, και είμαι ανάμεσα σε extreme 6 & x99-A.

Link to comment
Share on other sites

Για ρίξε μια ματιά εδώ: Intel X99 motherboard review part 2: 20 boards tested | Hardware.Info United States

Προσωπικά θα πήγαινα στην μεγάλη ASRock, φαίνεται πολύ δυνατή!

Έχω δοκιμάσει την ASUS X99-A, ωραία μητρική, "στρωμένη" τον Νοέμβριο που την τσέκαρα και με πολύ σταθερές τάσεις παντού. Solid πράματα.

Και πιο νωρίς είχα δοκιμάσει την extreme 4. Και αυτή σταθερή αλλά overvoltaριζε ελαφρώς και είχε θέμα με τα speed step: ενώ είχε τις επιλογές δεν έκλειναν στην πράξη. Τότε, ήταν νομίζω known issue. Το μαζέψαν, δεν το μαζέψαν, δεν ξέρω.

Για τις άλλες δεν έχω ιδέα :)

[MENTION=461]George_o/c[/MENTION] Ελπίζω να μην εχω τα ιδια προβλήματα που ειχα με τα USB3 σε μια Z77 extreme4 φίλου. Και απο features είναι μια χαρά αλλα...

Η ASUS εχει το Μ.2 μακριά απο την κάρτα γραφικών, και θεωρητικά πάντα o M.2 δεν θα ζεσταίνεται απο την VGA, σε αντίθεση με την asrock που exei to M.2 στο προτο PCIE slot και λογικά ποιο μεγάλες θερμοκρασίες.

[MENTION=1152]caution[/MENTION] απο θέμα software να υποθέσω οτι η asus είναι ενα κλικ ποιο πάνω απο την asrock?

Δεν ξέρω αλλά η asus μου φαίνεται λιγο ποιο ανώτερη απο την asrock extreme6, οπότε μένουμε μονο με αυτές της δυο.

Ευπρόσδεκτες ολες η γνώμες και απόψεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα turbov κτλ της Asus είναι νομίζω κοινώς αποδεκτό ότι είναι πιο προσεγμένο software από όλον τον ανταγωνισμό.

Αν σου χωράει στο budget η Asus, δεν νομίζω να το μετανιώσεις. Απλά πάρ' την από έναν ok retailer γιατί αν χρειαστείς RMA στην Ελλάδα είναι ανύπαρκτη η Asus...

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα turbov κτλ της Asus είναι νομίζω κοινώς αποδεκτό ότι είναι πιο προσεγμένο software από όλον τον ανταγωνισμό.

Αν σου χωράει στο budget η Asus, δεν νομίζω να το μετανιώσεις. Απλά πάρ' την από έναν ok retailer γιατί αν χρειαστείς RMA στην Ελλάδα είναι ανύπαρκτη η Asus...

More info on that please έστω και με PM.

Link to comment
Share on other sites

More info on that please έστω και με PM.

Όχι, δεν προτείνω εμμέσως κάποιο μαγαζί έναντι άλλου. Απλά μην πατήσεις στο skroutz και το πάρεις από το τελευταίο ανύπαρκτο μαγαζί, γιατί αν κάποτε θελήσεις RMA θα χρειαστεί να πας μέσω του μαγαζιού.

Η Asus την Ελλάδα την έχει γραμμένη και δεν κάνει direct RMA, οπότε θα είσαι στο έλεος του μαγαζιού που την πήρες. Οπότε σε ενδιαφέρει να είναι ένα ψιλογνωστό κατάστημα, που δεν θα κλείσει / εξαφανιστεί / αρνηθεί όταν το χρειαστείς κάτι... :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now