Yakubu

Αναβάθμιση σε Low end PC

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά !

Θέλω να κάνω μια μικρούλα αναβάθμιση στο παλιό PC που έχω έτσι ώστε να σηκώνει πιο άνετα κάποια όχι και τόχο απετητικά games (π.χ. Dota2,WoW,Archeage)

Από GPU είμαι κομπλέ .. Έχω την Asus GT640 2gb ddr3 edition

Mobo έχω την Motherboards - M2N68 PLUS - ASUS

Kαι σκέφτομαι το upgrate μου να είναι :

4gb Ram στα 800 Mhz αντί των 2gb στα 600Mhz που έχω τώρα

AMD Athlon 64 X2 5600+ (2,9Ghz) αντί του Athlon 64 X2 3800+ (2 Ghz) που έχω τώρα

Η ερώτησή μου είναι η εξής : Αξίζει να ανέβω λίγο παραπάνω για CPU (να πάω π.χ. σε Phenom ή 64 Χ2 6000+) ξέροντας ότι 8α έχω μειωμένη απόδωση; "* Due to the chipset limitation, the AM3/AM2+ CPU runs at HT1 (1000MHz)."

Όποιες παρατηρήσεις δεκτές μην ξεφύγουμε πολύ σε τιμές όμως γιατί η λύση είναι προσωρινή και γενικά δεν αξίζει να σκασω πολλά λεφτά για ένα PC δεκατετίας.

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Πόσο κόστος θα έχουν οι ddr2 μαζί με το cpu; Πάνω από 60 ευρώ;

Δεν αξίζει τον κόπο φίλε μου να μαζεύει τέτοιο hw - δεν θα μπορέσεις να το πουλήσεις με τίποτα κάπου παρακάτω και δεν θα δεις και το bump που νομίζεις. Πούλα cpu/mobo/ddr2, κόλλα και το 60άρι και πήγαινε τουλάχιστον σε κάτι τέτοιο

http://www.e-shop.gr/intel-celeron-g1840-280ghz-lga1150-box-p-PER.558469

http://www.e-shop.gr/asus-h81m-c-retail-p-PER.523138

http://www.e-shop.gr/corsair-cmv4gx3m1a1600c11-4gb-ddr3-1600mhz-pc3-12800-p-PER.549423

125 ευρώ parts είναι και θα σε πάνε αρκετά μακρυά, κρίνοντας από το πόσο καιρό κράτησες τον Athlon. Και είναι και καινούργια, εγγυήσεις έχουν, usb 3.0, sata III κτλ κτλ αξίζει την υπέρβαση ;)

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

Για την ακρίβεια το κόστος είναι 57 ? από κίνα ;)

Αν πήγενα σε καινούρια parts έλεγα να πάω για High end μηχάνημα ... Δεν ξέρω .. με προβλημάτισες τώρα ¨/

Μπορώ να πουλήσω τα είδη υπάρχοντα ; Θέλω να πω ... υπάρχει πιθανότητα να βρεθεί αγοραστής ;;;

Edited by Yakubu
Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια υπάρχει πιθανότητα - αν τα τιμολογήσεις σωστά. Βάλ' τα σε όλα τα γνωστά site.

Μην πληρώσεις τα 60παρα στον κινέζο, είναι σαν να καις τα χρήματα σου. Κάνε την υπέρβαση και πήγαινε στο 125άρι, θα σε πάει ΧΡΟΝΙΑ πιο μακρυά. Και high end να πάρεις σε λίγα χρόνια, τα φρέσκα parts θα έχουν ακόμα εγγυήσεις, θα μπορέσεις να ανακτήσεις μέρος των χρημάτων σου πιο εύκολα ;) Και η εμπειρία εδώ και τώρα θα είναι ΣΑΦΩΣ καλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

99% θα παίξει και μόνη της, αλλά στην χειρότερη θα πρέπει να μπεις μέσα να πατήσεις το XMP profile της.

Η επιλογή έγινε κυρίως με κριτήριο να είναι ένα "εμπορικό" μοντέλο, αν θελήσεις κάποτε δεύτερη να την βρεις ξανά εύκολα. Και κάποια φθηνή Kingston δεν θα ήταν κακή επιλογή σίγουρα, μην σκαλώνεις με τα MHz - δεν θα δεις διαφορές :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστά σε πιάνω ;) !

Και άλλη μια ερωτησούλα ... αν τελικά πάω σε τετοιου είδους λύση μήπως θα ήταν καλύτερο κάτι τέτοιο σε Mobo για να μου δώσει και το PCI E 3.0 που υπόστηρίζει η GPU μου;

ASROCK B85M BTC RETAIL - ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ -

Link to comment
Share on other sites

Ούτε καν οι GTX980 δεν "κρατιούνται" από το PCIE 2.0 - μην το παίρνεις καν σαν κριτήριο. Δες άλλα features που να έχουν νόημα για την χρήση που κάνεις, το PCIE ver μην σε ιδρώνει...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έψαξα λίγο διαβάζοντας και κάποια άρθρα. Νομίζω πως με αυτό το σετάκι στα 200? αν κολήσω αργότερα και μια GTX θα μπορώ να τρέχω σχεδόν τα πάντα σε 1920 x 1080 :)

cpu INTEL PENTIUM G3258 3.20GHZ LGA1150 - BOX - ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU -

mobo ASROCK Z97 ANNIVERSARY RETAIL - ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ -

Ram KINGSTON HX318C10F/4 4GB DDR3 1866MHZ HYPERX FURY BLUE SERIES - ΜΝΗΜΗ RAM - (με σκοπό ακόμα 4 gb για αργότερα)

Ακούω γνώμες ... πόσο αξίζει να σκάσω +150-200? για να πάω σε ι5 ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now