mitsoshhp

CORSAIR VENGEANCE 8GB (2X4GB) και haswell

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους. Πρωτη φορα γραφω στο φορουμ εχοντας διαβασει πολλα θεματα.

Εχω αυτες τις μνημες CORSAIR VENGEANCE 8GB@1600mhz σε dual channel και θελω να τις βαλω σε μια νεα συνθεση mini-Itx σε 1150 socket διπλα σε εναν pentium G3258 me Ζ chipset. θελω να μου επιβεβαιωσει οποιος ξερει αν θα παιζουν σωστα με τον haswell CPU. Επισης με μια gtx 960 ή 760 και με τον G3258 οc (αρα με αυξημενο vcore) αν τα 450-550 (εκει μεσα) watt ειναι αρκετα η αν θελω παραπανω watt (με ποιοτικο psu παντα).

Ευχαριστω :D

Link to comment
Share on other sites

Καλωσόρισες Μήτσο,

ασυμβατότητες μεταξύ ram και μητρικών υπάρχουν αραιά και που, αλλά με τις vengeance δεν θα ρωτήσω καν ποια μητρική έχεις: έχω καιρό να δω corsair μνήμες να μουλαρώνουν σε μητρική οπότε 90% θα παίξουν χωρίς κανένα θέμα.

Για το άλλο που ρωτάς, ναι ένα καλό 500άρι τα έχει άνετα αυτά που περιγράφεις. Και με "αέρα".

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις χρησιμες απαντησεις!

Να ρωτησω και κατι αλλο.Με την μαμα ψυκτρα o g3258 μεχρι που μπορει να φτασει stable θεωρητικα? ή αν το εχει δοκιμασει καποιος ας μου πει.

Ευχαριστω και παλι και ας κουραζω!

Edited by mitsoshhp
Link to comment
Share on other sites

Κάτι ανάμεσα σε 4.0-4.2 GHz με αποδεκτές θερμοκρασίες στις καθημερινές εργασίες είναι εφικτό με το stock cooler, από τα λίγα κομμάτια που έχω δει.

Βέβαια η απάντηση είναι πάντα στο περίπου γιατί είναι και θέμα τι κομμάτι θα πετύχεις & πόσο καλό airflow θα έχεις κτλ κτλ...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14547]mitsoshhp[/MENTION] Εδώ πάντως τον τρέχαμε με μια Seidon 140XL στα 4.4 και στα 4.6GHz. Αλλά εσύ θα είσαι σε mini-ITX κουτί εάν κατάλαβα σωστά?

Και εγώ νομίζω πως τα 4GHz θα τα κάνει για πλάκα..αλλά θα πρέπει να τσεκάρεις θερμοκρασίες πρώτα γιατι θα είναι μικρός ο χώρος.

[MENTION=2195]MetallicGR[/MENTION] εσύ που τα δοκίμασες και έχεις και το CPU εκεί, πόσο πάει ο δικός μας με stock?

Link to comment
Share on other sites

Stock cooler @3.2G ~65C βαθμούς, ~70C σε κουτί 100% load.

Για 4GHz το δικό μας κομμάτι ήθελε 1,10/1,15V οπότε πέρναγε τους 75-77C στο benchtable με τη στοκ ψύξη. Ambient ήταν κοντά στους 20 αν θυμάμαι καλά.

Γενικά ανάλογα με το κομμάτι που θα πέσεις θα προσαρμόσεις τη συχνότητα [MENTION=14547]mitsoshhp[/MENTION] αφού ο χώρος είναι περιορισμένος και θα χρησιμοποιήσεις την μαμά ψύκτρα. Κατ εμέ η πιο "σίγουρη" συχνότητα εάν θες, είναι τα 4GHz.

Link to comment
Share on other sites

@GoriLLakoS ναι σε mini-Itx. Και θα το ανεβαζω στα διακα και με ελεγχο. Δεν εχω ξαναδοκιμασει να κανω oc ποτε αλλα πιστευω κατι θα καταφερω. Γιαυτο επιλεγω τον 3258 αντι για εναν καλο i3 για να πειραματιστω και να εχω καλη βαση (Ζ chipset) ωστε να μπορω να αναβαθμισω πανω της. Αν και δεν εχω τρελες απαιτησεις πιστευω μου πεφτει μια χαρα αυτος ο cpu.

@MetallicGR δεν ειναι και ασχημα 4Ghz με stock cooler. Ρωτησα για να ξερω γιατι αναγκαστικα θα παρω αργοτερα υδροψυξη. Με μια Coolermaster Seidon 120 πιστευω θα ειναι πολυ καλυτερα απο την stock αν και δεν εχω καταλαβει ακριβως την αξιοπιστια της.

Επισης κατι αλλο. Ξερω θεωρητικα οτι το Ζ97 ειναι ''καλυτερο'' απο το Z87. Αλλα που ακριβως υστερει το Ζ87?

(ενα ενα μου βγαινουν :D )​

Edited by mitsoshhp
Link to comment
Share on other sites

@GoriLLakoS ναι σε mini-Itx. Και θα το ανεβαζω στα διακα και με ελεγχο. Δεν εχω ξαναδοκιμασει να κανω oc ποτε αλλα πιστευω κατι θα καταφερω. Γιαυτο επιλεγω τον 3258 αντι για εναν καλο i3 για να πειραματιστω και να εχω καλη βαση (Ζ chipset) ωστε να μπορω να αναβαθμισω πανω της. Αν και δεν εχω τρελες απαιτησεις πιστευω μου πεφτει μια χαρα αυτος ο cpu.

@MetallicGR δεν ειναι και ασχημα 4Ghz με stock cooler. Ρωτησα για να ξερω γιατι αναγκαστικα θα παρω αργοτερα υδροψυξη. Με μια Coolermaster Seidon 120 πιστευω θα ειναι πολυ καλυτερα απο την stock αν και δεν εχω καταλαβει ακριβως την αξιοπιστια της.

Επισης κατι αλλο. Ξερω θεωρητικα οτι το Ζ97 ειναι ''καλυτερο'' απο το Z87. Αλλα που ακριβως υστερει το Ζ87?

(ενα ενα μου βγαινουν :D )​

Καλύτερα που πήρες τον G3258 έναντι του i3 γιατί ο τελευταίος δεν είναι ξεκλείδωτος άρα δε θα σκεφτόσουνα καν να φτάσεις στα 4GHz. :P

Ναι, η Seidon θα σου δώσει πολύ καλύτερα αποτελέσματα σε αυτό το CPU.

Το Z87 υστερεί μόνο στις θύρες SATA Express, M.2 τις οποίες "εάν θέλει" τις υλοποιεί ο κατασκευαστής... Το Z97 υποστηρίζει (επίσημα) τους Broadwell 5th gen Core επεξεργαστές όταν βγουν. Βέβαια και το Z87 τους υποστηρίζει, αλλά με BIOS update. Όλα τα υπόλοιπα είναι ίδια άρα δε μπορείς να πεις ότι υστερεί κάπου το Z87. :P

Link to comment
Share on other sites

* κατά την άποψή μου (in my opinion)

Ναι πράγματι μπαίνει η τιμή στην μέση, αλλά αν θέλεις πέσεις σε "λεπτή" 120άρα AIO, ίσως να έχει νόημα να πας σε αερόψυκτρα καλύτερα. Όπως και να' χει - αυτά τα βλέπεις όταν το στήσεις και δεις τι κάνεις με την stock... :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now