NoOne

sabertooth 990fx και εγγύηση

Recommended Posts

ειχα αγοράσει πριν 4 χρονια την άνωθεν μητρικη οπου για καποιο λογο η μητρικη τα επαιξε.

αγορασμένη απο e-gate την στελνει σαν αντιπρόσωπος στην oktabit η οποια την ειδε και οντος ειχε προβλημα.

το ερωτημα μου ειναι αφου υπαρχη η μητρικη ακομα στην αγορα ποιος ο λογος και κοπικε πηστωτικο στα 86 ευρω ενω εχει αγποραστη στα 170 και οχι αντικατασταση με το νεο μοντελο 990fx r2.0??

θελω να απαντηση καποιος που ξερει καλα απο το φορουμ.

Link to comment
Share on other sites

Η πολίτικη της oktabit ειναι οταν υπάρχει διαθέσιμο το ίδιο προιόν ή μεταγενέστερο με ιδια specs κάνει αντικατασταση με αυτό, αν ομως δεν υπάρχει διαθέσιμο και δεν υπάρχει κοντινή ημερ/νια παραλαβής κόβεται πιστωτικό στην τελευταία τιμη που είχαν στο σύστημα τους.

Μπήκα τώρα μόλις στο b2b τους και όντως δεν υπάρχει δείγμα απο 990fx μονο κάτι φθηνά 970.

Γενικά μετα απο 4 χρόνια normal μου φαίνεται το ποσό που σου πίστωσαν, ετσι λειτουργεί παντού δεν είναι θέμα oktabit!

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

σχετικα με το πιστωτικο το ξερω οτι παει καπως ετσι.αλλα και να περιμενα να μου την αντικαταστησουν θα το προτιμούσα απο το να μου κοτσαρουν το πιστωτικό ετσι απλα.

τεσπα απλα καταλαβα οτι πλεον κανεις μα κανεις στην ελλαδα δεν πολυσεβεται τον πελατη.απο εδω και περα μονο οικονομικα πραγματα και τπτ αλλο.

ευχαριστω για τον ενδιαφέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς η αγορα εχει γίνει πολύ δύσκολη πλέον, και σκεψου οτι είναι απο τους πιο σωστούς αυτοί!

Bρε εδω δεν μας σέβονται σαν ανθρώπους θα μας σεβαστούν σαν καταναλωτές :P

Link to comment
Share on other sites

Ώπα ρε παιδιά τι λέτε? Πως να πιστωθεί κάτι στο ποσό που είχε

αγοραστεί μετά απο 4 χρόνια και εφόσον έχει βγεί EOL?

Σοβαρά το πιστεύετε αυτό? Ο όρος "απαξίωση" δεν σας λέει κάτι?

Δεν ξέρω ποιό είναι το σωστό και ποιό το λάθος. Νομίζω πως ο [MENTION=53]Wizard![/MENTION] μπορεί να μας ρίξει φως στην υπόθεση.

Οι κατασκευαστές μητρικών έχουν άλλο είδους RMA όμως λόγω απαξίωσης.

Παράδειγμα πολύ κοντά στην αλήθεια:

1 Χρόνος: Full Αντικατάσταση

2 Χρόνος: 80% του ποσού

3 Χρόνος: 50% του ποσού

Δεν είναι θέμα Ελλάδας, είναι θέμα εμπορίου. Σε όλες τις χώρες το ίδιο κάνουν.

Όπως στην Ελλάδα γίνονται αυτά, γίνονται και σε όλο τον υπόλοιπο κόσμο...

Link to comment
Share on other sites

O νόμος είναι σαφής και ρητός. Σε περίπτωση αντικατάστασης πρέπει να δοθεί προϊόν ίδιο ή καλύτερο.

Το πιό απλό στην περίπτωση αυτή είναι να του δώσεις μια άλλη να κάνει τη δουλειά του.

Τώρα, για επιστροφή χρημάτων, δεν αναφέρει κάπου ότι υποχρεώνεται το κατάστημα να το κάνει. Αν το κάνει όμως, δεν ξέρω λογιστικά πως δικαιολογεί πίστωση προϊόντος σε τιμή μικρότερη από την πώλησης.Τέλος, για τους έξω, είναι λογικό. Αν η Asus σου πιστώνει μια μητρική στο 50% της αξίας, δε μπορείς να βάζεις εσύ τα χρήματα από την τσέπη σου και τη στιγμή που νομικά, δε θεσμοθετείται αυτό συγκεκριμένα, τότε μπορεί να το κάνει το κατάστημα.

Πώληση Καταναλωτικών Αγαθών και Εγγυήσεις

Εγγυήσεις: επισκευή, αντικατάσταση, επιστροφή χρημάτων

Η πώληση και οι εγγυήσεις καταναλωτικών αγαθών

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι ακόμα στην αγορά ! Να παραγγείλουν άλλη και να σου δώσουν...Και καλά δέχτηκες πιστωτικό 86Ε? Ε δεν υπάρχει αυτό! Εγώ με μια Gigabyte μητρική και μετά από δυο χρόνια πήρα ολο το ποσό πίσω σαν πιστωτικό για να αγοράσω κάτι άλλο γιατί φυσικά δεν υπήρχε η μητρική.

Edited by DManos
Link to comment
Share on other sites

( Οπότε όταν είναι να βγει EOL μια μητρική των 250 ευρώ, πουλάνε ένα κομμάτι επίσημα στα 10 ευρώ και τα μελλοντικά RMA τα πιστώνεις με 10 ευρώ γιατί αυτή ήταν η τελευταία τιμή. Και θα ακυρώνουν και το πρώτο τιμολόγιο λογικά, οπότε "έφαγες" και τον ΦΠΑ στο μεγάλο ποσό άδικα.

Εεεμμ αφού δέχεστε τα μπακαλοτεφτερα των εταιριών και δεν το χοντραίνετε... 1ο & 2ο χρόνο μην δέχεστε τέτοιες αηδίες, από εκεί και πέρα, ναι είσαι ακάλυπτος γιατί πρέπει να έχεις διαβάσει τα μικρά γράμματα της εγγύησης του κατασκευαστή )

Edited by caution
Link to comment
Share on other sites

( Οπότε όταν είναι να βγει EOL μια μητρική των 250 ευρώ, πουλάνε ένα κομμάτι επίσημα στα 10 ευρώ και τα μελλοντικά RMA τα πιστώνεις με 10 ευρώ γιατί αυτή ήταν η τελευταία τιμή. Και θα ακυρώνουν και το πρώτο τιμολόγιο λογικά, οπότε "έφαγες" και τον ΦΠΑ στο μεγάλο ποσό άδικα.

Δεν ισχύει ρε "επιστημονική φαντασία" :P Αυτό είχε γίνει παλία σε γνωστό κατάστημα αλλά δεν είναι κανόνας.

Το πιο απλό έιναι να το δηλώσεις ως απαξιωμένο στον ετήσιο έλεγχο...αλλά Τάσο, πάλι και αυτά λαλακίες είναι!

Ο καθένας κάνει ότι θέλει και όπως θέλει και μετά εμείς ψάχνουμε να εξηγήσουμε τα ανεξήγητα...!

Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας κάνει ότι θέλει και όπως θέλει και μετά εμείς ψάχνουμε να εξηγήσουμε τα ανεξήγητα...!

Ναι δεν συμφωνώ. Τον πρώτο και δεύτερο χρόνο ΚΑΝΕΝΑΣ δεν κάνει ότι θέλει χωρίς την ανοχή μας και τα "δεν βαριέσαι" των καταναλωτών. Για τις μεγαλύτερες εγγυήσεις είσαι πιο ακάλυπτος, πράγματι.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now