bfc_xxx

Ποιος από τους φθηνούς SSD αξίζει?

Recommended Posts

Το ζητούμενο δεν είναι οι υψηλότερες επιδόσεις αλλά ικανοποιητικές επιδόσεις με πολύ χαμηλή τιμή.

Τους SSD τους θέλω σε low end μηχανήματα κρατώντας χαμηλό το κόστος αλλά δε θέλω ο SSD που θα βάλω να είναι και χειρότερος από μηχανικό δίσκο.

Για παράδειγμα από τους πολύ φθηνούς έχω δοκιμάσει τον KINGSTON V300 (με θεωρητικά READ:450MB/s WRITE:450MB/s) ο οποίος με απογοήτευσε.

Τι λέτε για τους παρακάτω:

SILICON POWER S55 SLIM 120GB (READ:500MB/s WRITE:500MB/s)

CORSAIR LS 120GB (READ:535MB/s WRITE:440MB/s)

Επίσης υπάρχει και προσφορά στο E-SHOP ο:

MUSHKIN CHRONOS G2 120GB (READ: 555MB/s WRITE: 525MB/s) με 59?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι σε αυτά τα μεγέθη, οι ελληνικές τιμές atm λένε Corsair LS.

Phison και 19nm Toshiba NAND δεν είναι καθόλου ψόφιος συνδυασμός και πιάνεις και ένα ανθρώπινο (για τα 120/128) κόστος /GB...

Link to comment
Share on other sites

Όχι, τον ίδιο Phison και τις ίδιες NAND βλέπω να έχει και ο Silicon Power που αναφέρεις, απλά δεν τον είδα κάπου σε τιμή που να αξίζει τον κόπο να χάσεις το καλό service της Corsair και τα (ίσως) πιο γρήγορα firmware updates.

Link to comment
Share on other sites

Τότε πήγαινε για τον Corsair.

Προσωπικά θα έκανα παραγγελία τον OCZ, αλλά απ'ότι κατάλαβα βιάζεσαι.

Για τον Corsair έχω ενδοιασμούς γιατί ο controller δεν είναι και τόσο δοκιμασμένος, σε αντίθεση με τον Indilinx που φοράει ο OCZ,

o οποίος χρησιμοποιείτε από την OCZ εδώ και χρόνια και έχει αποδείξει την αξία του.

Link to comment
Share on other sites

Τον Corsair LS τον έχω δοκιμάσει αλλά όχι διεξοδικά. Αν ο SILICON POWER έχει ίδιο controller και μνήμες με τον LS δε θα έχω πρόβλημα.

Τελικά έβαλα παραγγελία για 2 Silicon Power 55?/τεμ. για αρχή.

Δεν αμφιβάλω πως οι δίσκοι που μου προτείνατε αξίζουν τα λεφτά τους (εξάλλου στο δικό μου σύστημα έχω Samsung 850 Pro) αλλά το ζητούμενο εδώ δεν είναι οι μεγαλύτερες απόλυτες αποδόσεις αλλά να φτιάξω κάποια συστήματα τα οποία χωρίς μεγάλη επιβάρυνση από ένα μηχανικό δίσκο να έχουν ικανοποιητικές αποδόσεις. Επίσης ζητούμενο είναι όταν τους χρειάζομαι τους δίσκους να τους έχω την επόμενη μέρα γι'αυτο δε με εξυπηρετεί η λύση του να αγοράσω από PLAISIO ή Ε-SHOP καθώς και άμεση ανταπόκριση σε περίπτωση ανάγκης RMA. Σε αυτό το τομέα οι εταιρείες χονδρικής που συνεργάζομαι υπερέχουν.

Θα κάνω και μερικές δοκιμές με τους SP και θα επανέλθω για όποιον ενδιαφέρεται.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τους πήρα. Ο ένας ήδη βρήκε το δρόμο του. Ο άλλος θα μείνει άλλη μια μέρα στα χέρια μου δοκιμές. Με πιο πρόγραμμα να κάνω μετρήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Anvils storage utilities και AS SSD πρέπει να ειναι αρκετά για να εχεις μια εικόνα σχετικά με το το που βρισκόντανε σε ταχύτητα, μετα πας σε IOMeter αλλα εκει θες ποιο πολλές γνώσης και σίγουρα θες να αφιέρωσης περισσότερες ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now