DManos

Πρόβλημα με νέο SSD Samsung Evo 850 250GB !

Recommended Posts

Ο δίσκος πήγαινε μια χαρά μέχρι το μέσον της χοριτικότητας του. Έβαλα μέσα μόνο παιχνίδια. Αγορασμένος από το πλαίσιο και δοκιμασμένος απο το πλαίσιο οτι δουλεύει μια χαρά. Δεν το βλέπω όμως. Το PC είναι Asus Sabertooth 990FX v1 ,AMD 8350, 2x7870, Intel 520 60GB win7 64 ,4TB Seagate 1.5TB Seagate ,Seasonic 760X.

Το προγραμμα της Samsung λέει οτι είναι όλα καλά ! Το τεστ κάνει χρόνια για να τελιώσει οπότε εφαγε άκυρο! Drivers τους έχω βάλει τους καινούργιους από την AMD και στο chipset και στις κάρτες μια χαρά λεει το σύστημα οτι δουλεύουν.

Αν έχει κανείς κάποια ιδέα για το τι κάνω λάθος γιατί εμένα μου τελείωσαν όλες! :bi_polo:

20kvrqg.png

2r2skkz.png

Edited by DManos
Link to comment
Share on other sites

to power option είναι high performance?

δεν είναι λαπτοπ... ούτε καν υπάρχει αυτό κάτω δεξιά. balance πρέπει να είναι δεν νομίζω οτι φταίει αυτό το pc είναι στα 4.7 @ 8GB2150 οι καρτες 1190χ 1350 δεν εχει πρόβλημα από δύναμη.

Link to comment
Share on other sites

Wow!

Όλα τα test έτσι πηγαίνουν; Και το ATTO ας πούμε; Μήπως κάποιο app γράφει κάτι την ίδια ώρα. Σε safe mode πως συμπεριφέρεται;

τώρα βάζω και safe mode!

Χάλια ! 850 EVO 250GB

14cgto5.png

Intel 520 60GB

2dttytw.png

Safe Mode !

wgub9v.png

Intel safe mode

v2w9oy.png

Edited by DManos
Link to comment
Share on other sites

Όντως κάτι "δεν κολάει" δέν μπορεί να είναι τόσο πεθαμένος (και συγκεκριμένα μόνο στο write??)

Και εγώ θεωρώ οτι πρεπει να δείς για Bios Update (εχτές).

Στήν τελική τσέκαρε και το sata καλωδιάκι σου με κάποιο άλλο (αν έχεις) το καλώδιο τροφοδοσίας (βλέπω οτι έχεις κάμποσους 2 HDD και 2 ssd) και μετά πάνε για software λύση (bios κ.τ.λ.π.)

Βάλε και κανένα Hard Disk Sentinel να δείς τί θα σου πεί

Hard Disk Sentinel - HDD health and temperature monitoring

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερουσα περιπτωση,

Αλλαξε καλωδιο sata και δοκιμασε διαφορετικο port

bios update

βαλε τον ssd σε καποιο αλλο pc αν εχεις την δυνατοτητα να δεις την συμπεριφορα του

Link to comment
Share on other sites

Στο BIOS το AHCI είναι ενεργοποιημένο. Φαίνεται από το AS SSD Benchmark.

Επίσης φαίνεται πως το drive έχει θέματα στις εγγραφές μόνο. Μπορεί να είναι και αστοχία υλικού.

Για καλό και για κακό, κάνε το εξής απλό.

Ξήλωσε όλα τα drives πάνω από το μηχάνημά σου και άφησε μόνο τον Samsung.

Στήσε νέα εγκατάσταση windows και μέτρα ξανά χωρίς να περάσεις τίποτα.

Βλέπω πως έχεις την Sabertooth 990FX. Θέλω να πιστεύω πως το drive το έχεις συνδεδεμένο στις γκριζοπράσινες θύρες και όχι στις 2 μαύρες.

Αν το έχεις στις μαύρες, άλλαξέ το.

Όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω, πριν κάνεις οτιδήποτε, άλλαξε καλώδιο SATA και βάλε ένα από αυτά που είχε η μητρική μέσα.

Μετά όπως είπα πριν, αποσύνδεσε τα πάντα και άφησε μόνο τον EVO. Στήσε Windows, χωρίς drivers κτλ τρέξε ένα ΑΤΤΟ ή ένα AS SSD Benchmark.

Η διαφορά αν φταίει η εγκατάστασή σου ή το drive θα φανεί απ'ευθείας.

Το μόνο που μου φαίνεται περίεργο μέχρι τώρα είναι το alignment που έχεις. Ενώ το drive είναι σαν δεύτερο στο λειτουργικό σύστημα (F) το alignment δεν είναι 1024Κ αλλά κάτι χιλιάδες. Έχει κάτι ο SSD επάνω;

Edited by jax7480
Link to comment
Share on other sites

Χθες έβαλα έναν από τους silicon power που αγορασα σαν δευτερο και εκανε το ίδιο προβλημα στις μετρησεις. Χαμηλες επιδοσεις στις εγγραφες. Βεβαια σκέφτηκα ότι θα είναι ταφος ο δισκος. Ομως το πρόβλημα μοιάζει ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Στο BIOS το AHCI είναι ενεργοποιημένο. Φαίνεται από το AS SSD Benchmark.

Επίσης φαίνεται πως το drive έχει θέματα στις εγγραφές μόνο. Μπορεί να είναι και αστοχία υλικού.

Για καλό και για κακό, κάνε το εξής απλό.

Ξήλωσε όλα τα drives πάνω από το μηχάνημά σου και άφησε μόνο τον Samsung.

Στήσε νέα εγκατάσταση windows και μέτρα ξανά χωρίς να περάσεις τίποτα.

Βλέπω πως έχεις την Sabertooth 990FX. Θέλω να πιστεύω πως το drive το έχεις συνδεδεμένο στις γκριζοπράσινες θύρες και όχι στις 2 μαύρες.

Αν το έχεις στις μαύρες, άλλαξέ το.

Όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω, πριν κάνεις οτιδήποτε, άλλαξε καλώδιο SATA και βάλε ένα από αυτά που είχε η μητρική μέσα.

Μετά όπως είπα πριν, αποσύνδεσε τα πάντα και άφησε μόνο τον EVO. Στήσε Windows, χωρίς drivers κτλ τρέξε ένα ΑΤΤΟ ή ένα AS SSD Benchmark.

Η διαφορά αν φταίει η εγκατάστασή σου ή το drive θα φανεί απ'ευθείας.

Το μόνο που μου φαίνεται περίεργο μέχρι τώρα είναι το alignment που έχεις. Ενώ το drive είναι σαν δεύτερο στο λειτουργικό σύστημα (F) το alignment δεν είναι 1024Κ αλλά κάτι χιλιάδες. Έχει κάτι ο SSD επάνω;

Έχω κάνει τεστ σε safe mode...τα ίδια κάνει. Τα καλώδια είναι καινούργια και είναι όλα στις γρήγορες Sata. Έχω αλλάξει το καλώδιο με τον Intel που πάει καλά και πάλι τα ίδια άρα το καλώδιο είναι καλό. Τους drivers chipset/Gpu τους ξαναπέρασα και παίζουν μια χαρά!Καμιά διαφορά και πάλι. Η μητρική είναι αναβαθμισμένη 1.604 . Ψάχνω να τον δοκιμάσω και σε άλλο μηχάνημα ...μήπως και δουλέψει. Κάνω κιόλας νεα εγκατάσταση στο δικό μου μόνο με τον Samsung.

Μάπα πάντος δε το περίμενα αυτό. Και πριν από χρόνια είχα πάρει πάλι έναν Samsung δούλεψε 3 μέρες όλο κιόλο και πέθανε τον άλλαξα με τον intel . Δε με θέλουν καθόλου οι Samsung... :(

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι το καλώδιο βρήκα ένα από τα διάφορα που έχω και παίζει σωστά θα ανεβάσω τεστ σε λίγο! Πρέπει να είναι το καλώδιο της Asus αυτό... Θα βάλω και στον Intel ένα τέτοιο να δω αν θα έχει διάφορα στο τεστ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά είναι το καλώδιο βρήκα ένα από τα διάφορα που έχω και παίζει σωστά θα ανεβάσω τεστ σε λίγο! Πρέπει να είναι το καλώδιο της Asus αυτό... Θα βάλω και στον Intel ένα τέτοιο να δω αν θα έχει διάφορα στο τεστ.

Οι δοκιμές που έκανα χθες και ήταν τάφος ήταν με καλώδιο της ASUS. Δεν είχα χρόνο για παραπάνω δοκιμές σήμερα.

as-ssd-bench%20SPCC%20Solid%20State%2021.4.2015%204-32-06%20mumu_zpsodu4jqh5.png

SPCC%20Solid%20State%20Disk_120GB_1GB-20150421-1638_zps5rxyupvy.png

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now