sir_aggelos

Μικρη αναβαθμιση AMD APU

Recommended Posts

Xαιρετε καλη μερα σε ολους μια μικρη ερωτηση

Εχω ενα αρχαιο συστημα με διπυρηνο επεξεργαστη amd ταξεως χ2 4400+ socket 939 4GB DDR1 και ο μικρος παραπονιεται οτι τα παιχνιδια δεν παιζουν καλα :excitement:

Δεδομενο οτι η καρτα που φοραω ειναι πολυ προσφατη asus r7 250 1GB το ιδιο και το τροφοδοτικο,καθως επισης τα οικονομικα μου δεν ειναι και τα καλυτερα ελεγα μιας και τα πηγε καλα στις εξετασεις να κανω μια μικρη αναβαθμιση και να παω στα εξης

a10 7870k οταν με το καλο βγει

Asus A88XM-Plus/CSM ή καποια εφαμιλλη ειμαι μεταξυ asrock-gigabyte-asus (κοντα στα 60 ευρω)

και μνημες [TABLE=width: 95%]

[TR]

[TD][h=1]RAM G.SKILL F3-2400C10D-8GTX 8GB (2X4GB) DDR3 PC3-19200 2400MHZ TRIDENTX DUAL CHANNEL KIT (69 ευρω)[/h]Πιστευετε οτι θα δει διαφορα σε παιχνιδια?Ισχυει οτι η apu συνεργαζεται με την r7 250 δεδομενου οτι εχει 384 shader unit και gddr5 ενω η apu 512 και gddr3 θα παιζουν μαζι?Επισης τι γνωμη εχετε για αυτον τον δισκο για βασικο δισκο συστηματος?[h=1]SSD SAMSUNG MZ-75E120B/EU 850 EVO SERIES 120GB 2.5'' SATA3 (73 ευρω)[/h]Ευχαριστω

[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD][/TD]

[/TR]

[/TABLE]

Link to comment
Share on other sites

Από AMD κοιτάς FX 6350 σε AM3+ ή 860Κ σε FM2+. Από Intel κοιτάς τον διπύρηνο ξεκλείδωτο Pentium ή κάποιον i3. Οι APU της AMD είναι super όταν ΔΕΝ θα βάλεις κάρτα γραφικών. Εσύ ήδη έχεις. Σε κάθε περίπτωση η 250 κάτι τις θα το κερδίσει από ένα πιο σύγχρονο σύστημα, αλλά όχι και τρελά πράγματα.

Μια εναλλακτική επίσης είναι να πάρεις μια μεταχειρισμένη 7850/7870/265/270 ή αντίστοιχη Nvidia αν βρεις στα 100-120? και να την βάλεις στο παλιό σύστημα. Βασικά όσο και αν σε κόβει ο επεξεργαστής και η μνήμη μια σύγχρονη κάρτα θα σου έδινε περισσότερα από τον συνδυασμό APU+250. Στην τελική εφόσον μιλάμε για παιχνίδια το μεγαλύτερο μέρος των χρημάτων θα πρέπει να πάει στην κάρτα γραφικών όχι στον επεξεργαστή.

Απλά δύο σκέψεις. Αλλά αν και AMDάς δεν σου προτείνω τον 7870Κ. Να έλεγες "Θέλω να φτιάξω το τέλειο HTPC στο σαλόνι και να ΜΗΝ βάλω κάρτα γραφικών" θα σου έλεγα και "καλορίζικος".

Link to comment
Share on other sites

Σε τι αναλυσει παιζει; Ισως ειναι καλυτερα ενας 860K και μονο η καρτα γραφικων. Απο την αλλη και η καρτα ειναι χαμηλης δυναμικοτητας. Οι μνημες ωραιες για Amd apu.

Link to comment
Share on other sites

1680x1050 Max

Η καρτα δεν εχει κλεισει ουτε εξαμηνο

Καποια στιγμη το pc αυτο θα παει για htpc ή θα το παρει μαζι του ο αδερφος μου οταν σπουδασει για να παρω εγω καινουργιο :P

οι μνημες οντως ειναι ιδανικες για apu αλλα ειναι προσφορα μεχρι το σαββατο το βραδυ οποτε πρπει να αποφασισω συντομα τι θα κανω

Edited by sir_aggelos
Link to comment
Share on other sites

Οκ θα κλεισω τις μνημες αμα ειναι επειδη ειναι ευκαιρια και θα ψαχτω.

Η επιλογη με τον athlon x4 860k φανταζει πιο προσιτη τωρα

athlon 74 ευρω

μνημες 69

μητρικη 59

με τα λεφτα τις διαφορας απ το αν θα αγοραζα kaveri παιρνω και ssd

θα το ψαξω λιγο ακομα.Τι απαραδεκτες τιμες ειναι αυτες των apu? sta 137$ για τον 7870 δεν ανακοινωσαν?to eshop 169 τον εχει.

Edited by sir_aggelos
Link to comment
Share on other sites

Οκ θα κλεισω τις μνημες αμα ειναι επειδη ειναι ευκαιρια και θα ψαχτω.

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ:

σκεφτομενος λιγο πιο λογικα λεω οτι το συστημα με FM2+ δεν εχει προοπτικες αναβαθμισης στο μελλον.Του χρονου π θα βγει το fm3 θα εγκαταλειφθει συν το οτι δεν υπαρχει καποια αξιολογη και ακριβιτερη λυση σε fm2 για το μελλον πλην των APU

Οποτε κλεινω προς Intel σε καποιον g3250 s1150 οπου στο μελλον(του χρονου το σεπτ) μπορει πολυ ευκολα να αντικατασταθει απο καποιον ακριβοτερο και συναμα καλυτερο μαζι με μια καινουργια καρτα γραφικων.Το θεμα ειναι να παω σε z97 h97 h81 σε ποια μητρικη? ωστε να εχω προοπτικη αναβαθμισης?

λεω για Ζ97 GIGABYTE Z97P-d3

ή asrock z97 anniversary

οποτε συνοψιζοντας λεω να παρω

g3250 59 ευρω

μνημες RAM G.SKILL F3-2400C10D-8GTX 8GB (2X4GB) DDR3 PC3-19200 2400MHZ TRIDENTX DUAL CHANNEL KIT (69 ευρω)

και μητρικη z97 γυρω στα 85-90 ευρω και ισως εναν ssd

κατεχω ηδη ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ R7 250 1TB CAVIAR BLUE psu evolveo 550w (και τα 3 δεν εχουν κλεισει οκταμηνο π τα πηρα)

τΙ ΛΕΤΕ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now