Clopyright

Νεα Υδρόψυξη

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Μετα την φόλα που φάγαμε με την Triton, μιας και ειχε ενα ράγισμα το tank και σούρωσε επανω στην μητρικη και την κάρτα γραφικών θελω να δω για custom υδρόψυξη μιας και εχασα την εμπιστοσύνη μου στις ΑΙΟ λύσεις. Σε αυτή την σύνθεση τι θα αλλάζατε, τι διαφορετικό θα προτείνατε; Τα κομματια που έχω επιλέξει ειναι τα εξής:

1) CPU Block: eworld Ο κόσμος της Πληροφορικής

2) Radiator: eworld Ο κόσμος της Πληροφορικής

3) Tank & Pump: eworld Ο κόσμος της Πληροφορικής

4) Connectors: eworld Ο κόσμος της Πληροφορικής

5) Σωλήνες: eworld Ο κόσμος της Πληροφορικής

6) Υγρό: eworld Ο κόσμος της Πληροφορικής

7) Fans: eworld Ο κόσμος της Πληροφορικής

Edited by Clopyright
Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά φαίνονται απλά η αντλία και τα ρακορ δεν ξέρω τι λένε η αντλία από θέμα θορύβου και τα ρακορ από θέμα ποιότητας .

Προτείνω τα παρακάτω:

ρακορ

eworld Ο κόσμος της Πληροφορικής

σωλήνα (καλύτερα χρωματιστό σωλήνα παρά χρωματιστό υγρό γιατί αφήνει σημάδια παντού )

eworld Ο κόσμος της Πληροφορικής

Υγρό

θα του πεις να σου φέρει της EK το Clear (διάφανο)

Αντλία

eworld Ο κόσμος της Πληροφορικής

Τανκ ( ανάλογα πόσο μεγάλο θες )

eworld Ο κόσμος της Πληροφορικής

ή

eworld Ο κόσμος της Πληροφορικής

ή

https://shop.ekwb.com/ek-sbay-ddc-3-2-pwm-incl-pump (αν θες να βλέπεις την στάθμη του νερού απο μπροστά )

βγαίνει πιο ακριβά από αυτό που έβαλες άλλα το θεωρώ καλύτερο (ειδικά η αντλία με το τανκ της ΕΚ).

το e world μπορεί να σου φέρει οτι βλέπεις στο site της EK και της Alhacool οπότε μπορείς να ψάξεις και εκεί .

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά φαίνονται απλά η αντλία και τα ρακορ δεν ξέρω τι λένε η αντλία από θέμα θορύβου και τα ρακορ από θέμα ποιότητας .

Προτείνω τα παρακάτω:

ρακορ

eworld Ο κόσμος της Πληροφορικής

σωλήνα (καλύτερα χρωματιστό σωλήνα παρά χρωματιστό υγρό γιατί αφήνει σημάδια παντού )

eworld Ο κόσμος της Πληροφορικής

Υγρό

θα του πεις να σου φέρει της EK το Clear (διάφανο)

Αντλία

eworld Ο κόσμος της Πληροφορικής

Τανκ ( ανάλογα πόσο μεγάλο θες )

eworld Ο κόσμος της Πληροφορικής

ή

eworld Ο κόσμος της Πληροφορικής

ή

https://shop.ekwb.com/ek-sbay-ddc-3-2-pwm-incl-pump (αν θες να βλέπεις την στάθμη του νερού απο μπροστά )

βγαίνει πιο ακριβά από αυτό που έβαλες άλλα το θεωρώ καλύτερο (ειδικά η αντλία με το τανκ της ΕΚ).

το e world μπορεί να σου φέρει οτι βλέπεις στο site της EK και της Alhacool οπότε μπορείς να ψάξεις και εκεί .

Ευχαριστώ για την απαντηση σου φίλε μου. Το κουτί μου ειναι το Corsair T600. Μηπως θα εχω θεμα με καποια απο αυτα λόγω χώρου;

Link to comment
Share on other sites

λογικά θα το βάλεις πάνω το ψυγείο έτσι ? δεν νομίζω να μην χωράει αλλά καλού κακού μέτρα από το ταβάνι του κουτιού αν έχεις 63 χιλιοστά που είναι το ψυγείο μαζί με τους ανεμιστήρες σε πάχος .

Link to comment
Share on other sites

λογικά θα το βάλεις πάνω το ψυγείο έτσι ? δεν νομίζω να μην χωράει αλλά καλού κακού μέτρα από το ταβάνι του κουτιού αν έχεις 63 χιλιοστά που είναι το ψυγείο μαζί με τους ανεμιστήρες σε πάχος .

Nαι φίλε μου επανω θα μπει, εκτος αν εχεις εσυ καμια ιδεα για το που θα μπορουσε να μπει ενα διπλο ψυγειο στο Corsair T600, χωρις ομως να εχω κόψε-ράψε στο κουτι. Οριακά παντως μπαινει και κρύβει κατα 1 cm τις μνήμες.

Link to comment
Share on other sites

αποτι βλέπω οι ανεμιστήρες μπαίνουν έξω από το κουτί.

SAM_2297.jpg

οπότε μέτρα μόνο το πάχος του ψυγείου 38 χιλιοστά εκτός και αν το μέτρησες έτσι οπότε πας για 30 χιλιοστά ψυγείο .

Link to comment
Share on other sites

αποτι βλέπω οι ανεμιστήρες μπαίνουν έξω από το κουτί.

SAM_2297.jpg

οπότε μέτρα μόνο το πάχος του ψυγείου 38 χιλιοστά εκτός και αν το μέτρησες έτσι οπότε πας για 30 χιλιοστά ψυγείο .

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε μου. Δυστυχως δεν υπάρχει ετοιμοπαράδοτο 30 mm ψυγειο και με τα προβλήματα που υπαρχουν μου ειπαν απο το κατάστημα δεν ξερουν πότε θα φέρουν πάλι.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή δεν έχεις 38 χιλιοστά απόσταση από το ταβάνι ως την μητρική ?

Κοντα 45 χιλιοστα ειναι που το μέτρησα! Οποτε αναγκαστικά οι ανεμηστήρες θα πανε απ'εξω οπως έδειχνε η φωτο που έβαλες.

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτησω και κατι άλλο. Χαζευοντας στο site του e-world έπεσε το ματι μου σε αυτο το κιτ: eworld Ο κόσμος της Πληροφορικής

Αξίζει; Μιας και τελευταια στιγμη μου έσκασε στραβη με το αυτοκινητο....

Edited by Clopyright
Link to comment
Share on other sites

η αντλία δεν ξέρω τι κάνει από θόρυβο και επίσης αυτά τα τανκ δεν τα εμπιστεύομαι (τα φουλ πλεξυ) το block και το ψυγείο καλά φαίνονται αλλά το ψυγείο είναι 60mm δεν χωράει στο κουτί σου .

αν δεν κάνεις oc θα έλεγα να κοιτάξεις καμιά αεροψυκτρα ( αν βάλεις καμιά καλή θα αντέξει και λίγο oc )

Link to comment
Share on other sites

η αντλία δεν ξέρω τι κάνει από θόρυβο και επίσης αυτά τα τανκ δεν τα εμπιστεύομαι (τα φουλ πλεξυ) το block και το ψυγείο καλά φαίνονται αλλά το ψυγείο είναι 60mm δεν χωράει στο κουτί σου .

αν δεν κάνεις oc θα έλεγα να κοιτάξεις καμιά αεροψυκτρα ( αν βάλεις καμιά καλή θα αντέξει και λίγο oc )

Αντλια που κοιταξα στο internet δεν κανει πολυ θορυβο. Το ψυγειο θα γινει τράμπα με εναν φιλο με ενα 30αρι. Τωρα το tank κι εμενα δεν μου αρεσει, αλλα λες να μου τυχει 2/2 στραβη με ραγισμένο τανκ;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατέληξα σε αυτή την σύνθεση: eworld Ο κόσμος της Πληροφορικής Για ρίξε μια ματια και πες μου, αν ειναι οκ, αν της λείπει κατι.... Εχω την αίσθηση οτι κάτι έξω ξεχασει αλλα δεν μπορω να βρω τι.

Link to comment
Share on other sites

από ρακορ θα προτιμούσα ΕΚ

το ψυγείο είναι 45mm και δεν νομίζω να χωρέσει

η αντλία αν δεν κάνει θόρυβο οκ

το μπλοκ δεν ξέρω τι λέει από απόδοσή αλλά οσο νανε καλύτερο από ψήκτρα θα ειναι

θα άλλαζα το ψυγείο με ένα 30αρι (εκτός αν χωράει το 45αρι ) και τα ρακορ τα υπόλοιπα φαίνονται οκ

είχες πει ότι θα έκανες τράμπα το ψυγείο με 30αρι πιο πίσω νομίζω αν αληθεύει τότε άκυρο ότι είπα για το ψυγείο.

Link to comment
Share on other sites

από ρακορ θα προτιμούσα ΕΚ

το ψυγείο είναι 45mm και δεν νομίζω να χωρέσει

η αντλία αν δεν κάνει θόρυβο οκ

το μπλοκ δεν ξέρω τι λέει από απόδοσή αλλά οσο νανε καλύτερο από ψήκτρα θα ειναι

θα άλλαζα το ψυγείο με ένα 30αρι (εκτός αν χωράει το 45αρι ) και τα ρακορ τα υπόλοιπα φαίνονται οκ

είχες πει ότι θα έκανες τράμπα το ψυγείο με 30αρι πιο πίσω νομίζω αν αληθεύει τότε άκυρο ότι είπα για το ψυγείο.

Ναι, το ψυγειο θα γινει τελικα ανταλλαγη με ενα φιλαράκι που εχει 30αρι και δεν το θελει. Αν και 45άρι θα χωρουσε. Η αντλια σε όσα review ειδα ειναι σχετικά αθόρυβη, και το block εχει καλές σχετικά κριτικές. Το κακο με τα ψυγεια ειναι οτι δεν βρηκα πουθενα 30άρι, και με τις ιστορίες με τα capital control κανεις δεν μπορουσε να μου εγγυηθεί παράδοση σε εύλογο χρονικο διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ και περιμένω να πάρω wc και τα μισά πράγματα πρέπει να τα φέρει απέξω γιαυτό και περιμένω μήπως αλλάξει κάτι .

Από e-world κι εσυ; Τι έχεις παραγγείλει;

Link to comment
Share on other sites

Λόγω διακοπών το παράτησα το θεμα υδρόψυξη μιας και φέτος αποφάσισα να μην χαραμίσω ούτε μέρα απο την άδεια μου στην Αθήνα. Τωρα που γυρίσαμε πίσω το συνεχίζω. Λέω για κάτι eworld Ο κόσμος της Πληροφορικής σαν αυτο. Γνώμες; Αλλαγές;

Link to comment
Share on other sites

Για αυτή την αντλία, υπολόγιζε και ένα "πειραγμένο" 7βολτο molex (12v-5v) γιατί δεν είναι και η πιο ήσυχη.

Επίσης αν σε παίρνει, 3πλό rad και ας μην είναι και το πιο χοντρό ever imo :)

Link to comment
Share on other sites

Για αυτή την αντλία, υπολόγιζε και ένα "πειραγμένο" 7βολτο molex (12v-5v) γιατί δεν είναι και η πιο ήσυχη.

Επίσης αν σε παίρνει, 3πλό rad και ας μην είναι και το πιο χοντρό ever imo :)

Δεν σε πιάνω φίλε μου. Τι κακο εχει να το συνδέσω στο 3-pin της μητρικής; 3πλο ψυγειο δεν το βλεπω να χωραει με τπτ. Με το 2πλο θα ειμαι οκ πιστευω. Αν και ειδα καποιος εδω να πουλάει ενα Black Ice....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now