vroom

Κάρτα γραφικών 200-250 ευρώ.

Recommended Posts

Λοιπόν ήρθε η ώρα που πρέπει να επιστρέψω την 670, και η σκέψη το να πάω πίσω στην 4850 είναι αρκετά τρομακτική, οπότε μια επιλογή υπαρχή... Αναβάθμιση.

Σκεφτούμε όριο τα 200 με 250ευρώ, η ανάλυση είναι 1680*1050 και δεν βλέπω να υπαρχή λόγος για αναβάθμιση άμεσα, στην χειρότερη να μπει η TV που είναι FHD.

Τροφοδοτικό υπαρχή ένα seasonic 750W, τα υπόλοιπα είναι Χ99-Α, 5820Κ και 4*4GB. Θα ήθελα να αποφύγω μεταχειρισμένα, θα μου άρεσε να μην δουλεύουν και τα fan όταν δεν κάνει τίποτα η κάρτα και φυσικά να είναι το καλύτερο value for money. Δεν εχω απαίτησης να είναι ολα τέρμα high αλλά να μπορώ να το ευχαριστιέμαι το παιχνίδι χωρίς κολλήματα.

Θα ομολογήσω οτι η ιδέα μιας GTX 960 μου αρέσει αρκετά, αλλα ας ρωτήσω και εδω μήπως και υπαρχή τίποτα καλύτερο σε αυτά τα λεφτά.

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά δεν θα έδινα με τίποτα τόσα χρήματα για 960 γιατί πολύ απλά το VFM δεν υφίσταται.

Εφόσον υπάρχει εγγύηση δεν βλέπω καποιο λογο να μην πας σε μεταχειρισμενη.

Με μια πολύ γρήγορη ματιά στην αϋπνία βρήκα evga 770 με 2μιση χρονια εγγύηση στα 220 και r9 290 με περισσότερη εγγυηση στα 260

Link to comment
Share on other sites

R9 380

Θα το κοιτάξω.

Η GTX760 υπάρχει ακόμα; Γιατί λίγο πολύ, στα ίδια είναι με την GTX960.

670 είναι και σ δυο εβδομάδες θα την επιστρέψω στον φίλο μου που μου την δάνεισε.

Εγώ προσωπικά δεν θα έδινα με τίποτα τόσα χρήματα για 960 γιατί πολύ απλά το VFM δεν υφίσταται.

Εφόσον υπάρχει εγγύηση δεν βλέπω καποιο λογο να μην πας σε μεταχειρισμενη.

Με μια πολύ γρήγορη ματιά στην αϋπνία βρήκα evga 770 με 2μιση χρονια εγγύηση στα 220 και r9 290 με περισσότερη εγγυηση στα 260

Δεν είχα πότε τύχη στο θέμα μεταχειρισμένο και έτσι τα αποφεύγω, θα το ξανακοιτάξω το θέμα αλλα δύσκολα να αλλάξω γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Εχω αυτήν εδώ και δεν το μετάνιωσα καθόλου .

Gigabyte GeForce GTX960 2GB WindForce 2X OC (GV-N960WF2OC-2GD) | Skroutz.gr

είμαι σε 1440p monitor και παίζω assetto corsa και project cars με 70 fps

επίσης κλείνει τα φανς οταν δεν χρειάζεται όπως θες και ανεβάζει 1300++ mhz core στα games.

Edited by antonis
Link to comment
Share on other sites

Γενικά παίζει μόνη της.. τι να κάνουμε κάθε εποχή έχει την χρυσή τομή της τώρα είναι η 960 πριν ήταν η 760 η 660 κλπ :hehe:

H τελευταία φορά που είχα nvidia κάρτα γραφικών ήταν μια 6600 η 6700 GT, Μέτα απο 10 χρόνια επιστροφή στην πράσινη ομάδα? Λες? :hehe:

Link to comment
Share on other sites

10 χρόνια έχεις να δεις γραφικά? :hehe: Πέρα απ την πλάκα δεν υπάρχει ούτε αντίστοιχη ούτε καλύτερη καινούρια κάρτα, ελπίζω να την χρησιμοποιείς τουλάχιστον 1080p όπως έγραψες γιατί αλλιώς δεν έχει νόημα.

Καλό το insomni αλλά να προσέχετε!!

Link to comment
Share on other sites

670 είναι και σ δυο εβδομάδες θα την επιστρέψω στον φίλο μου που μου την δάνεισε.

Δεν καταλαβαίνω τι λες, εγώ λέω για αυτήν την κάρτα.

NVIDIA GeForce GTX 760 Review: The New Enthusiast Kepler

Αν την βρεις κάπως κάπου καινούργια σε καλή τιμή, είναι πολύ κοντά σε επιδόσεις με την 960.

Γενικά η 960 δεν θεωρείται και η καλύτερη στιγμή της nVidia για την σειρά 9XX.

Από AMD μερία η R9 285 ή όπως αλλιώς λέγεται αυτόν τον μήνα είναι η αντίστοιχη επιλογή εκτός και αν βρεις τίποτα 280/280x..

Link to comment
Share on other sites

Ειχα παιξει με msi 960 του κουμπαρου μου το dying light σε 1680χ1050 και δεν την παλευε καθολου η καρτα!!! Εχει και gameworks τρομαρα της!!! Επρεπει να ριξω πολυ τα γραφικα για να παιξω decent!

Antonis παιζεις assetto με ολα full???? Και εχεις 70fps???? Εκπλησομαι!! :P

Εγω θα πρότεινα 290 μεταχειρισμενη αμα βρεις να εχει και υπόλοιπο εγγυησης να εισαι ήσυχος και φυσικα με aftermarket cooler.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ειχα παιξει με msi 960 του κουμπαρου μου το dying light σε 1680χ1050 και δεν την παλευε καθολου η καρτα!!! Εχει και gameworks τρομαρα της!!! Επρεπει να ριξω πολυ τα γραφικα για να παιξω decent!

Γιατί δεν μας λες και το υπόλοιπο σύστημα που είχε και gameworks...πφφ χαζομαρούλες :)

Link to comment
Share on other sites

Antonis μετρας πιστα που εισαι μονος? Η εχει και αλλα cars? Στα reflections θυμαμαι εχει κατω κατω μια επιλογη που γωνατιζει τις καρτες.

Venisk μια χαρα συστημα εχει ο κουμπαρος με inte i7 870 και 8gb ram.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ε μόνος στο multy παίζει ρολο η πίστα το πόσα αμάξια εχει κλπ .

αν είναι να παίξεις multy ρίχνεις λίγο τα φίλτρα δεν νομίζω να καταλάβεις διαφορά όταν πηγαίνει με 250 το αμάξι :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Venisk μια χαρα συστημα εχει ο κουμπαρος με inte i7 870 και 8gb ram.

Γκούχου γκούχου....2009 cpu με 2014 κάρτα γραφικών = 5 χρόνια διαφορά..ποτέ δεν βγήκε αυτό ακόμα και τον extreme να είχε. Ας την βάλει σε έναν 3770k και έλα να μου πεις μετά τι κάνει η 960! Που δεν παίζει το metro σε 1050p!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ πρεπει να τα ριξεις με την 960 εκει ειναι το θεμα, και ειδικα στο project εγώ με το συστημα μου που ως γνωστόν δεν τρεχει καθολου καλα σε ati σε αγωνα με 25 cars και αρκετα γραφικα χαμηλωμενα ειχα average 40, αρα να εχεις εσυ με το μπρικι την 960 70fps μου φαινεται κουλο :P. Αλλα εχει σχεση εννοειται τι ρυθμισεις εχει ο καθενας και πως μετραει.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

μόνος παίζω εγώ αφού το πολύ μισή ώρα την μέρα να παίξω .

αφού ξέρετε οτι οι amd σε πολλά games εχουν θέμα γιατί τις παίρνετε ? :hehe:

εγώ στα racing games δεν βάζω πολλά φίλτρα μιας και ειναι άχρηστα οταν παίζεις με άλλους και τα μάτια σου βλέπουν το δρόμο, οταν θέλω να παίξω μόνος και να βολτάρω τα βάζω .

επίσης πήρα αρκετά fps απο τα win10 και τους νέους drivers

μπρίκι μπρίκι αλλά σε ολα τα games παίζει κομπλέ :hehe:

σε τι ανάλυση παίζεις trabakoula ?

Edited by antonis
Link to comment
Share on other sites

Unhappy medium η 960, με καμια Παναγία δεν αξίζει τα λεφτα που ζητάει αλλα τι να κανεις αμα δεν θες μεραχειρισμενη η αγορα ειναι λιγο περιορισμενη σε αυτη την κατηγόρια, την 380 ρε γμτ την εβγαλε με 2gb ram? Τι μλκς κανει η amd, και μετα παει και βαζει στην 390 8gb! Ελεος δηλαδη.

290/χ μεραχειρισμενη μονοδρομος τελος.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν αρέσουν σε όλους παιδιά τα μεταχειρισμένα κ ειδικά αυτά που γίνονται o/c...δεν αξίζει τα λεφτά της μια κρύα κάρτα που καίει 150w τέρμα και είναι εντελώς αθόρυβη?

Link to comment
Share on other sites

βρε πες σε τι ανάλυση παίζεις εγώ ξέρω οτι με 240 ευρώ παίζω σε 2560*1440 τα λιγοστά games που παίζω όποτε θέλω χωρίς προβλήματα χωρίς θόρυβο και χωρίς μεγάλες θερμοκρασίες .

Link to comment
Share on other sites

Στα 240? που την πηρες εσυ,(το οτι παιζεις σε qhd ανάλυση με την 960 θελει συζήτηση :hehe:.) και στα 270? που θυμαμαι την ειχε παρει ο κουμπαρος μου ειναι epic fail η τιμη. Εγω εχω ενα χρονο μεταχειρισμενη 290 των 190? και βλεπετε κωλοφαναρα και οι δυο. :P

Τωρα βλεπω στο σκρουτζ ξεκινανε απο 200? οι 960, σε αυτην την τιμη κατι γινεται αλλα και παλι εγω θα πηγαινα για 290/x imo.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

κωλοφαναρα βλέπουμε στα games που δουλεύουν στην κάρτα σου :hehe:

σου είπα παίζω μισή ώρα την μέρα και όχι κάθε μέρα ,δεν είμαι gamer έχω και καλύτερα πράγματα να κάνω με το pc .

η ερώτηση εξακολουθεί να είναι τι κάρτα να πάρει το παιδί σε αυτά τα λεφτά ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ .

επίσης τι συζήτηση θες ? δεν σου έδειξα settings ? δεν σου έδειξα fps ? νταξ αυτά τα δυο games παίζω στα άλλα δεν ξέρω τι κάνει και δεν με νοιάζει δεν την πήρα για να παίζω όλα τα games full γιαυτό υπάρχουν και οι high end κάρτες

Edited by antonis
Link to comment
Share on other sites

Καλά [MENTION=543]Trabakoulas[/MENTION] εσένα πρέπει να σου αγοράσω ένα σετ καινούρια αυτιά να μου πεις μετά για κωλοφαναρα με την ηλεκτρική σκούπα που έχεις :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now