bfc_xxx

DDR 2 High Density

Recommended Posts

Η ερώτησή μου είναι αν υπάρχουν μνήμες DDR 2 που δουλεύουν μόνο σε μητρικές με AMD.

Βλέπω στο ebay να διαφημίζονται πάμφθηνες μνήμες DDR 2 με high density chips αλλά δουλεύουν μόνο σε AMD.

Ισχύει κάτι τέτοιο?

πχ. (χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση, βάζω ένα τυχαίο λινκ): 4GB Memory RAM DDR2 PC2 6400 800MHz Desktop PC DIMM 240 Pins for AMD Motherboard | eBay

Link to comment
Share on other sites

Το High Density σημαίνει πως έχουν λιγότερα τσιπάκια αλλά μεγαλύτερης χωρητικότητας.

Συνήθως αυτές ήταν και Single Sided.

Πολλές παλιές μητρικές δεν νομίζω πως έχουν πρόβλημα με το high density αλλά με το Single Sided

ή το Double Sided. Ίσως 2 διαφορετικές δεν μπορουν να λειτουργήσουν σωστά μαζί.

Ποιά μητρική έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Δεν τις θέλω για κάποια συγκεκριμένη μητρική. Απλά επειδή στεγνώνει η αγορά από DDR2 έπεσε το μάτι μου σε αυτές που έχουν πολύ χαμηλή τιμή ενώ υπάρχουν και πιο ακριβές που διαφημίζονται ως κατάλληλες και για INTEL και μου δημιουργήθηκε η απορία.

Ο πιο καλός τρόπος για να μας φύγει η απορία είναι η δοκιμή, οπότε, παράγγειλα 2-3 μνήμες διαφόρων μεγεθών (εξάλλου η τιμή είναι αστεία) και σε καμιά 20αριά μέρες που θα έρθουν θα γίνουν οι δοκιμές.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τις θέλω για κάποια συγκεκριμένη μητρική. Απλά επειδή στεγνώνει η αγορά από DDR2 έπεσε το μάτι μου σε αυτές που έχουν πολύ χαμηλή τιμή ενώ υπάρχουν και πιο ακριβές που διαφημίζονται ως κατάλληλες και για INTEL και μου δημιουργήθηκε η απορία.

Ο πιο καλός τρόπος για να μας φύγει η απορία είναι η δοκιμή, οπότε, παράγγειλα 2-3 μνήμες διαφόρων μεγεθών (εξάλλου η τιμή είναι αστεία) και σε καμιά 20αριά μέρες που θα έρθουν θα γίνουν οι δοκιμές.

Νομίζω ότι το κάνουν στο ebay πιο πολύ για λόγους αναζήτησης.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now