nikkarad

Απο Ζ77 σε Χ99. Σκέψεις, ιδέες, προτάσεις!

Recommended Posts

Ναι, 390x > GTX970 ;)

ναι καλα, υπερεχει λιγο αλλα οχι κατι που θεωρω οτι αξιζει 200 ευρω διαφορά :/

εγω προσωπικα θα κραταγα μαρουλι για την άλλη γενιά ΕΚΤΟΣ αν εβρισκα 290Χ/980 μτχ

επισης, στο τροφοδοτικο μπορει να βρει το 760 το platinum σε σουπερ τιμη,βεβαια τα θεωρω παρα μα παρα πολλα λεφτα για τροφοδοτικο και ας εχω την seasonic στα ΤΟΠ.

ΠΧ μανι μανι με αυτο γλιτωνεις 30 ευρω, αν και εγω μαλλον θα προτιμουσα RMx, μαλλον το 650W.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το RMx, με έβαλες σε σκέψεις τωρα...

Όσο για την κάρτα εκτος της επερχόμενης πτώσης τιμής (link), αν γινει ποτέ στο ελλαδιστάν, είδα εδώ οτι η 390x εχει κατά πολύ μεγαλύτερη κατανάλωση απο την 970 και γενικά το average consumption ειναι στο θεό. Και βέβαια μαζί με την κατανάλωση πάνε οι θερμοκρασίες και ο θόρυβος.

Η άλλη γενιά πότε μας έρχεται? Ισως να κρατήσω την 970 και να πουλήσω όλο το υπολοιπο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι παίδες,

Αφού έκανα κάποιες οικονομίες και αποφάσισα να δώσω το τρέχον σύστημά μου στον αδερφό μου, είμαι μερικά κλικ πριν ολοκληρώσω την παραγγελία.

Έχω καταλήξει σε κουτί,cpu,mobo,ram και θέλω την βοήθειά σας για τροφοδοτικό και υδρόψυξη aio.

Τα κομμάτια είναι:

1. Κουτί: Fractal Design Define R5 Black

2. CPU: Intel Core i7-5820k

3. M/B: Asrock X99 OC Formula

4. RAM: Kingston Hyper X Predator 32GB 2400 CL12

Για aio cooler έλεγα να πάρω το Enermax Liqtech 240 γιατί είναι και σχετικά αθόρυβο. Οποιαδήποτε άλλη πρόταση ευπρόσδεκτη!!!

Στο τροφοδοτικό κολλάω γιατί δεν θέλω να πάω πάνω από 150? και μου αρέσουν τα EVGA Supernova 750 G2, Enermax Revolution Xt 730 (αυτά με παίρνουν οικονομικά), αλλά θα ήθελα τις προτάσεις σας γιατι δεν το έχω με τα τροφοδοτικά...:stupid::stupid:

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

παρε τροφοδοτικο π θα σε καλυψει σε περιπτωση αγορας 390Χ η ακομα αν θες στο μελλον να κανεις κανα SLI-CF

εγω σου προτεινω CoolerMaster V750 γτ ειναι plus gold, η πλακετα ειναι Seasonic, full modular κ 5 χρονια εγγυηση

απο skroutz βγαινει στα 130ευρω αυτη την στιγμη με το 650αρι να ειναι 10ευρω πιο κατω

https://www.skroutz.gr/s/7641430/CoolerMaster-V-Series-V750-Gold.html

οσο για την υδροψυξη προτεινω παλι CoolerMaster Nepton 240M μιας κ εχει 5 χρονια εγγυηση + οτι ειναι τοπ στην αποδοση

η αντλια μην σε φοβιζει για θορυβο.. εχω την Nepton 280L κ δουλευει μονιμα στα τερμα της χωρις να κλεισει ο υπολογιστης πανω απο 3 χρονια.. πληρως αθορυβη κ μεχρι στιγμης απολυτα αξιοπιστη

https://www.skroutz.gr/s/5720549/CoolerMaster-Nepton-240M.html

Edited by FarmaS
Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν με βλέπω να μένω με την 970 μιας και είναι αθόρυβη και σχετικά κρύα! Ειδα και το evga p2 650W που βγαίνει στα ίδια χρήματα με το g2 750 και είναι platinum! Για SLI/CFire δεν το σκέφτομαι καθόλου. Αν άλλαζα κάρτα θα πήγαινα σε 980ti. Το 650αρι εβγα:distracted: θα σηκώνει άνετα 5820k (στα 4.2 ελπίζω), gtx970 stock, 1x Samsung 950 pro + 1x 840 pro, ή θα το ζορίζω?

Όσο για την υδρόψυξη μάλλον θα ακολουθήσω την συμβουλή σου για την nepton 240m κ ίσως να αλλάξω τους ανεμιστήρες με 2 noctua nf-f12 που έχω ήδη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα να κάνεις μια επένδυση σε Seasonic 850 gold τουλάχιστον είναι κάτι δεν θα το πουλήσεις μιας και είναι κορυφή σε ότι βάλεις και κάνεις στο μηχάνημα.

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν με βλέπω να μένω με την 970 μιας και είναι αθόρυβη και σχετικά κρύα! Ειδα και το evga p2 650W που βγαίνει στα ίδια χρήματα με το g2 750 και είναι platinum! Για SLI/CFire δεν το σκέφτομαι καθόλου. Αν άλλαζα κάρτα θα πήγαινα σε 980ti. Το 650αρι εβγα:distracted: θα σηκώνει άνετα 5820k (στα 4.2 ελπίζω), gtx970 stock, 1x Samsung 950 pro + 1x 840 pro, ή θα το ζορίζω?

Όσο για την υδρόψυξη μάλλον θα ακολουθήσω την συμβουλή σου για την nepton 240m κ ίσως να αλλάξω τους ανεμιστήρες με 2 noctua nf-f12 που έχω ήδη.

και θα περισσευει

Link to comment
Share on other sites

Με το τροφοδοτικό μετά απο 3-4 ώρες ψαξίματος κατέληξα στο Evga Supernova P2 650W, αλλά πάνω στο ψάξιμο είδα οτι οι μνήμες (Kingston Hyper X Predator 2400 C12) υστερούν σε σχέση με άλλες 3000MHz C15 κατά πολύ.

Είπα να πάω σε G.Skill Ripjaws 4 32GB 3000MHz C15 MEMORY :: G.Skill Ripjaws 4 32GB DDR4 Non ECC CL15 3000MHz (F4-3000C15Q-32GRBB) (Kit 4 x 8192) - Visionstudio.gr , αλλά είδα οτι δεν υποστηρίζονται απο την Asrock x99 OC Formula.

Οπότε μάλλον θα πρέπει να πάω σε G.Skill Ripjaws 4 32GB 2666MHz C15 MEMORY :: G.Skill Ripjaws 4 32GB DDR4 Non ECC CL15 2666MHz (F4-2666C15Q-32GRKB) (Kit 4 x 8192) - Visionstudio.gr οι οποίες βρίσκονται στο QVL της Asrock. To 16GB kit ανεβαίνει στα 3000 με c15-15-15-35 1.35v αλλά δεν ξέρω αν το 32Gb kit συμπεριφέρεται το ίδιο...(χλωμό)!!!

Το ψυρίζω πολυ ε???? :distracted:

Link to comment
Share on other sites

σιγουρεψου οτι σ χρειαζεται τοσο πολυ μνημη αλλιως ειναι ασκοπα χρηματα

οι διαφορες αναμεσα σε CL 15 - 12 και MHZ 2133 - 3000 δεν βοηθανε σε τπτ απολυτως

υπαρχουν κ σχετικα reviews αν θες να καταλαβεις τι εννοω RAM Reviews

εκτος κ αν θες αργοτερα να αγορασεις APU

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now