Tekmaster

Αγορά Smartphone με στενό budget

Recommended Posts

Γειά σας παιδιά,

Θέλω να μου προτείνεται ένα smartphone το οποίο θα μπορώ να το βρω στην Ελλάδα είτε σε κάποιο κατάστημα είτε μέσω παραγγελίας. Δεν ενδιαφέρομαι για αγορά εκτός Ελλάδας από ebay κλπ

Το budget είναι πολύ στενό και δύσκολο μιας και με 150? δεν παίρνεις κάτι καλό αλλά δυστυχώς πρέπει να αρκεστώ σε αυτό.

Κάτι έχω διαβάσει για Vodafone smart ultra 6 και Samsung J5. Αν αξίζουν τα 20? παραπάνω θα τα θυσίαζα.

Ακούω γνώμες...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...το καλύτερο κινητό σε αυτά τα λεφτά είναι το moto g 3gen 165 ξεκινάει στο skroutz, σε αυτά τα λεφτά από Ελλάδα δεν μπορείς να πάρεις καλύτερο τηλ ούτε ποιο smooth. Μακριά από φθηνά Samsung και htc καμία τους δεν έφτιαξε ποτέ καλό φθηνό τηλ.

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Vodafone smart ultra 6, καλύτερα specs και vanilla Android, τις λίγες εφαρμογές της Vodafone που έχει μπορείς είτε να τις κάνεις απεγκατάσταση είτε disable (νομίζω μόνο μια μένει). Ίσως η καλύτερη αγορά στα 170 αυτή την στιγμή.

Samsung j5 διαβάζω καλά πράγματα αλλά είναι κατώτερο του ultra οπότε θα το σκεφτόμουν μόνο αν δεν ήθελα μεγάλο τηλέφωνο μιας και το ultra είναι 5.5 ίντσες.

Moto g 8αρι όχι, μόνο 16αρι που έχει και περισσότερη ram (2gb) αλλά ξεφεύγει αρκετά από το budget σου.

Sent from my MI 2S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Moto g 8αρι όχι, μόνο 16αρι που έχει και περισσότερη ram (2gb) αλλά ξεφεύγει αρκετά από το budget σου.

Υπάρχουν και κάτι κινέζικα με ακόμα λιγότερα λεφτά, δεν νομίζω ότι ειναι μόνο τα specs το θέμα μας πρέπει να είναι και κάτι της προκοπής, το vodafone δεν νομίζω ότι είναι. Το moto έχει και micro sd, με τόσο στενά οικονομικά όρια μπορείς να πάς και σε windows phone αν δεν έχεις πρόβλημα με το λειτουργικό :)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και κάτι κινέζικα με ακόμα λιγότερα λεφτά, δεν νομίζω ότι ειναι μόνο τα specs το θέμα μας πρέπει να είναι και κάτι της προκοπής, το vodafone δεν νομίζω ότι είναι. Το moto έχει και micro sd, με τόσο στενά οικονομικά όρια μπορείς να πάς και σε windows phone αν δεν έχεις πρόβλημα με το λειτουργικό :)

To Vodafone είναι κατασκευής ZTE και είναι μια χαρά κατασκευή, υπάρχει λόγος που κάνεις δεν ασχοληθείτε με το τελευταίο Moto g, γιατί βγήκαν 2 εκδόσεις και αυτό που αξίζει από τα 2 είναι ακριβό!

Micro SD παίρνει και το vodafone.

Το μόνο θετικό για το moto g είναι οι αναβαθμίσεις αν υποθέσουμε ότι η lenovo δεν θα τις πειράξει.

Παραθέτω 2 reviews από το g και το ultra.

Vs

Και εγώ δεν πίστευα ότι το ultra ήταν τόσο καλό (άσε που δεν πάω μια την Vodafone) και δεν ασχολήθηκα να το δω μέχρι που χρειάστηκε να ψάξω κινητό κάτω από τα 200 για τον ανιψιο και είδα ότι του κάναν και έκπτωση.

+1 για Windows, αν δεν έχεις πρόβλημα με το λειτουργικό και το appstore της ms

Υπάρχουν και τα κινέζικα αλλά υποθέτω ότι για να αναφέρεις αυτά τα 2 από εδώ για τον χ-ψ λόγο δεν θέλεις να πάρεις από έξω.

Sent from my MI 2S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο θετικό για το moto g είναι οι αναβαθμίσεις αν υποθέσουμε ότι η lenovo δεν θα τις πειράξει.

Και αν ξεχάσει η vodafone να αναβαθμίσει το smart σε ένα χρόνο θα είναι κουτό..δεν ξέρω εμένα δεν με πέίθουν τέτοια κινητά! Προτιμώ τα σίγουρα :) H lenovo που κολλάει?

Link to comment
Share on other sites

Και αν ξεχάσει η vodafone να αναβαθμίσει το smart σε ένα χρόνο θα είναι κουτό..δεν ξέρω εμένα δεν με πέίθουν τέτοια κινητά! Προτιμώ τα σίγουρα :) H lenovo που κολλάει?

To ultra βγηκε το καλοκαίρι με 5.0 έχει πάρει 5.1 και έχει permission manager οπότε ακόμα και να μην πάρει 6 (δεν ξέρουμε τι θα γίνει) το μόνο που του λείπει είναι το doze;

Έχει μεγαλύτερη και πιο φωτεινή οθόνη 1080p (vs 720p), περισσότερη μνήμη, περισσότερη ram, καλύτερο soc.

Και kitkat να είχε θα το προτιμούσα στα ίδια λεφτά από το φτηνό g, όχι ότι είναι κακό, αλλά η εποχή που έπαιζε το πρώτο g, με παρόμοια specs με το 3rd Gen, χωρίς αντίπαλο έχει περάσει.

Επίσης στα + του g είναι ότι είναι αδιάβροχο (ip7x) και το ηχείο του είναι μπροστά κάτω από την οθόνη. Αλλά και πάλι το φτηνό στα 170ε δεν θα το έπαιρνα :P. Ο καθένας έχει τις δικές του προτεραιότητες, οπότε αν πχ κάποιος θέλει αδιάβροχο τηλέφωνο ή θέλει να έχει πιο ήσυχο το κεφάλι του για αναβάθμιση του Android το moto g θα μπορούσε να ήταν η επιλογή του, αλλά προσωπικά το θεωρώ ακριβό, στο X play πιο εύκολα δικαιολογω τα 300ε που ζητάει από αυτά που ζητάνε τα g!

Sent from my MI 2S using Tapatalk

Edited by FrOsT
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά,

Θέλω να μου προτείνεται ένα smartphone το οποίο θα μπορώ να το βρω στην Ελλάδα είτε σε κάποιο κατάστημα είτε μέσω παραγγελίας. Δεν ενδιαφέρομαι για αγορά εκτός Ελλάδας από ebay κλπ

Το budget είναι πολύ στενό και δύσκολο μιας και με 150? δεν παίρνεις κάτι καλό αλλά δυστυχώς πρέπει να αρκεστώ σε αυτό.

Κάτι έχω διαβάσει για Vodafone smart ultra 6 και Samsung J5. Αν αξίζουν τα 20? παραπάνω θα τα θυσίαζα.

Ακούω γνώμες...

Microsoft 640 LTE 140euro Microsoft Lumia 640 LTE (8GB) | Skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

δες και lenovo a2010 ειναι dual sim και 4G στην πρωτη σιμ,android 5.1 με 110? εγω μεχρι στιγμης ειμαι ευχαριστημενος..

Θα το βρεις σε public,e-shop και wind.

Edited by odim
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now