Pastelidis.n.s.

A790GXM-AD3 η πρώτη μητρική με υποστήριξη μνημών DDR3 από την ECS

Recommended Posts

[WRAPLEFT]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/548a2f4ef3f137.jpg[/WRAPLEFT]Σύμφωνα με τα τελευταία νέα που μας έρχονται απο τον χώρο του hardware η ΕCS γνωστη σε όλους μας για την παραγωγή μητρικών ανακοίνωσε την πρώτη μητρική για AM3 επεξεργαστές με την υποστήριξη μνημών DDR3, το όνομα αυτής A790GXM-AD3. H νέα μητρική της ECS χρησιμοποιεί το AMD 790 GX chipset και το SB750. Η ΕCS πάει για 5-phase PWM κάτι που θα επιτρέπει στους επεξεργαστές να καταναλώνουν 125W. Eίναι εξοπλισμένη με 2xPS/2 θύρες, κουμπάκι για Clear CMOS, D-sub υποδοχή, μια σύνδεση HDMI, 6xUSB 2.0, μια ενιαία eSATA, Gigabit Ethernet και 7.1-channel audio και έξοδο S/PDIF. Aκόμα διαθέτει τέσσερα memory slots, δύο x16 PCIe slots, δύο x1 PCIe slots και δύο PCI slots. Δεν υπάρχουν πληροφορίες σχετικά με την τιμολόγηση και την ημέρα κυκλοφορίας της νέας A790GXM-AD3.

ecs_a790gxm-ad3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπααχ τα 4 σλοτς μνημης μου φαινονται πλεον λιγα :P

Τα κοκκινο-κιτρινα pci-express slots ειναι πολυ ωραιος συνδυασμος, οχι ομως και ο αντιστοιχος χρωματισμος των DDR3 slots (τον εχω συνηθισει).

Απο πλευρας δυνατοτητων... 7.1 ηχος με spdif, 6 usb, gigabit lan, hdmi+vga, 6 σατα και 1 ide (αυτο δε θα το καταργησουν ποτε?)

Και απο πλευρας ψυξης η απαραιτητη για το 5phase pwm.

Μαλλον για τυπικη υλοποιηση προκειται, ενω θα ηθελα και δευτερο e-sata (μεχρι και οι IP35Pro και MSI P35 neo2-fr εχουν!!!~)

Αλλα για να δουμε πρωτα τιμουλα. :-) [και τις DDR3 να πεφτουν]

Link to comment
Share on other sites

Γιατί χρησιμοποιείς τα e-sata?

Γιες, δυο μαλιστα (1 στο καθε pc απο τα 2 pc που εχουν ενσωματωμενες 2 e-sata το καθενα).

Θελω να μπορω να συνδεω και τους 2 δισκους οποτε θελω στο pc.

η τα 4 σλοτ ειναι λιγα? 4Χ2Gb = 8Gb μνημης kai 4X1 να βαλεις μια

χαρα θα ειναι.

ενα μικρο soho server να κανεις θα του ειναι υπερ-αρκετα. ;)

Δεν ειναι λιγα, καθε αλλο. :-)

Απλα μετα απο τοσα reviews για τα i7 εμαθε το ματακι μου στα 6 :P

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now