promarkop

PC Γραφείου

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Αναρωτιέμαι αν για ένα pc γραφείου για πολύ απλές εφαρμογές τα κλασικά του Office, λογιστικά προγράμματα, ίντερνετ κτλ, ένα μπάτζετ γύρω στα 500? είναι υπερβολικό, όπως και η επιλογή socket 1151 για τον ι5 6600. Βασικά αυτό που χρειάζεται είναι ταχύτητα και αποθηκευτικός χώρος. ssd 500gb ή έναν μικρό για το λειτουργικό και μηχανικό για τα υπόλοιπα; περιφερειακά υπάρχουν. μόνο για πυργο είναι το μπατζετ. Κάρτα γραφικών αδιάφορο αφού θα είναι μόνο για δουλειά κ καθόλου gaming.

Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνονται πολλά τα λεφτά του 6600 για αυτό που θες να κάνει το μηχάνημα.

Κάτι σε ι3-6100 θα κοιτούσα εγώ με αξιόπιστο performance, βάζεις και DDR4 και είσαι αρχηγός.

Link to comment
Share on other sites

Κάρτα γραφικών, μένεις με την igpu της Intel εννοείται. Οι 2core @ 1151 δεν γονατίζουν με office & internet, οπότε προχώρα άφοβα. Σκέψου μόνο για το 8GB ή 16GB Ram (ανάλογα αν multitaskάρεις) και για ssd, ναι δαγκωτό 500GB, οι τιμές είναι πλέον τέτοιες που μπορείς να τον αποφύγεις εύκολα τον μηχανικό :)

Link to comment
Share on other sites

ναι κ γω για DDR4 σκεφτομαι με ενα 50αρικο ανετα τις furry 8bg και πιστευω θα ειναι αψογο

μια χαρά θα σου είναι, πασάς πασάς!

Κάρτα γραφικών, μένεις με την igpu της Intel εννοείται. Οι 2core @ 1151 δεν γονατίζουν με office & internet, οπότε προχώρα άφοβα. Σκέψου μόνο για το 8GB ή 16GB Ram (ανάλογα αν multitaskάρεις) και για ssd, ναι δαγκωτό 500GB, οι τιμές είναι πλέον τέτοιες που μπορείς να τον αποφύγεις εύκολα τον μηχανικό :)

βγάζουν κάτι πρόσφορες στα γερμανικά e-shops φίλε για ssd , τα κοιτάω ώρες ώρες και μου κουνιούνται τα μυαλά.

εγώ αν ήμουν στην θέση σου θα χτυπούσα από εκεί πέρα έναν 500αρι. θα γλυτώσεις λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ για εφαρμογές γραφείου θες έναν i3 και τουλάχιστον 8gb ram όμως γιατί έχω αντίστοιχο σύστημα με 4gb και δεν την παλεύει ιδιαίτερα!

Sent from my iPhone 6s using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ε δω θα κινηθείς, σε micro-atx κουτί και μητρική, για συμμαζεμένο αλλα δυνατό office pc. Eχω στήσει αρκετά σαν αυτό εδώ, θα μείνεις πολύ ευχαριστημενος. Εαν βάλεις 10αρια νο θυμηθείς να τα περάσεις σε UEFI και όχι Legacy bios για να κερδίσεις χρόνους σε bootup, μιλάμε για ελάχιστα δευτερόλεπτα πλέον,3-4 για desktop.

24wvh47.png

Edited by IntelUser2525
Link to comment
Share on other sites

Άψογα είχα πάντα ενδοιασμούς με τους i3 αλλά θα τον προτιμήσω αυτή φορά. μια διόρθωση στο κουτί θα κάνω μόνο για να κάθεται καλύτερα στο δικό μου μάτι και θα πάω στο BitFenix Neos :) Thank you guys!!

Και ίσως την Asus HM110M-A λόγω αγάπης και λατρείας στην Asus

attachment.php?attachmentid=59968&stc=1

pc.png

pc.png.a85616172a6258ec01c3084c34817eed.

Edited by promarkop
Link to comment
Share on other sites

Άψογα είχα πάντα ενδοιασμούς με τους i3 αλλά θα τον προτιμήσω αυτή φορά. μια διόρθωση στο κουτί θα κάνω μόνο για να κάθεται καλύτερα στο δικό μου μάτι και θα πάω στο BitFenix Neos :) Thank you guys!!

Και ίσως την Asus HM110M-A λόγω αγάπης και λατρείας στην Asus

Καλοδούλευτο αδερφέ. Και όπως είπαμε, ρίξε τα 10ρια σε εγκατάσταση UEFI και το BIOS σε Fast Startup, θα εντυπωσιαστείς.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now