barfastic

Νεο PC για gaming και λιγο φωτογραφικο editing

Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες!

Μια γρήγορη συμβούλευση θέλω... Ετοιμάζω ενα pcακι (αναβάθμηση) για εναν γνωστο για χρήση gaming (L4D, WOW, και κανα driving sim) και φωτο editing (εμφαση θα δωθει σε αυτο). Οταν ετοιμάζεις build χωρις όριο τα πραγματα ειναι πολυ πιο εύκολα στις επιλογές! οπότε ζητάω τα φώτα σας να φτιάξω κατι με πολυ καλο Value For Money.

Κάνοντας μια γρήγορη βολτα στα online μαγαζια, κατέληξα στα εξης:

[h=4]MSI Z170A Krait Gaming[/h][h=4]Intel Core i5-6600K[/h][h=4]G.Skill Ripjaws4 16GB DDR4-2800MHz (16-16-16-36)[/h]

Συνολικά βγαίνει στα 547 ευρω. Κάρτα γραφικών έχει μια 7970 και ssd εναν samsung 830.

Μου ζήτηση να πάει κάπου εκει στα 550?, αλλα να είναι και λιγο εμφανισιακο γιατι εχει πύργο με παράθυρο κτλ....

Τι νομίζετε? Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τα παραπάνω δεν χρειάζεται κάτι άλλο! Θα έλεγα να αλλάξει και ssd σύντομα ψιλοσέρνεται ο 830 στα περισσότερα πράγματα!

2 8αρες καλύτερα για να μπορεί να αναβαθμίσει αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Τελικά πήγε με ASUS Z170-A γιατι διάβασα αρκετά review της KRAIT με DOA και αρκετά ram θέματα, και έβαλε 2 στικάκια αντι για 4 με τα ίδια χαρακτηριστικά.

Νομίζω θα τον υπερκαλύψει για πολυ περισσότερο χρόνο απ' οτι ενας i3 που προτείνεις Intel.

αναφορικα με το SSD, ανάλογα με τις δόσεις κτλ, ίσως το σκεφτεί να προχωρήσει και στην απόκτηση ενος νεότερου (Sandisk Xtreme Pro η Samsung 850 EVO).

Ευχαριστώ για την βοήθεια παίδες!

Μ

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήγε με ASUS Z170-A

Έχω βάλει την ίδια σε φίλο με 6600k στα 4.6ghz με την 412s της cm, από την πρώτη μέρα μέχρι σήμερα όλα κομπλέ!

Καμία τύχη ο i3 σε τέτοιο setup εδώ δεν με φτάνει στο μαγαζί θα σε φτάσει για editing και gaming? Ο i3 είναι εξαιρετικό cpu για γραφείο με λίγες απαιτήσεις παραπάνω, από εκεί και πάνω οι 2 core δεν τραβάνε μία!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Τελικά πήγε με ASUS Z170-A γιατι διάβασα αρκετά review της KRAIT με DOA και αρκετά ram θέματα, και έβαλε 2 στικάκια αντι για 4 με τα ίδια χαρακτηριστικά.

Νομίζω θα τον υπερκαλύψει για πολυ περισσότερο χρόνο απ' οτι ενας i3 που προτείνεις Intel.

αναφορικα με το SSD, ανάλογα με τις δόσεις κτλ, ίσως το σκεφτεί να προχωρήσει και στην απόκτηση ενος νεότερου (Sandisk Xtreme Pro η Samsung 850 EVO).

Ευχαριστώ για την βοήθεια παίδες!

Μ

Εαν εχεις λεφτα να διαθεσεις ναι γιατι οχι πηγαινε σε i5, οσον αφορα τους i3 ειδικα σε Skylake, θα εκπλαγεις ευχαριστα για το ποσο δυνατοι ειναι με το HT, διαβασε reviews, ουδεμια σχεση οπως νομιζουν αρκετοι, για γραφειο εγω προσωπικα στηνω Celerons και οχι i3s, ειναι υπεραρκετοι για την δουλεια και i3's για ποιο δυνατα συστηματα. Το κακο με τους περισσοτερους ειναι οτι κανουν overspec βασιζομενοι σε ψευτικες και μη ρεαλιστικες απαιτησεις της πραγματικοτητας, τα πραγματα ειναι ποιο απλα.

Link to comment
Share on other sites

Για φτηνο pc i3 ή amd?

Καλη ερωτηση, και τα 2 αναλογως γιατι δουλεια το θες. Στα ιδια λεφτα με τον i3 μπορει να βρει καποιος εναν FX 8320E ο οποιος κακα τα ψεματα με λιγο overclock και μια φθηνη ψήκτρα ειναι ποιο δυνατος επεξεργαστης.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now