POWER1FM

SEAGATE ST8000AS0002 ARCHIVE HDD 3.5'' 8TB

Recommended Posts

Παιδιά έχω αυτόν στο htpc γύρω στο τετράμηνο μέσα σε ψύκτρα himuro οπως και όλους μου τους δίσκους και επειδή διαβάζω διάφορα από εδώ και από εκεί για προβληματικούς seagate θα ήθελα μια παραπάνω γνώμη.

Καλού κακού έχω κρατήσει τα πολύ δύσκολο έως ακατόρθωτο να βρεθούν ξανά στον "παλιό" wd green 4tb αλλά έχω περάσει 3,5Τb blu ray και έχω ρίξει αρκετή δουλειά.

Απο θέμα θερμοκρασίας έχει τη διπλάσια του wd τουλάχιστον και απο θέμα θορύβου ένα 70% επιπλέον.

Το λειτουργικό είναι σε άλλο δίσκο.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα ανεξάρτητα μάρκας τα πάντα χαλάνε, ίσως το κουτάκι που τον έβαλες να μην είναι αρκετό για ένα τέτοιο θηρίο!

Δεν μ αρέσει η seagate, ακόμα και στο eshop που έβαλες το link το ένα σχόλιο είναι παράπονο....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μια χαρά είναι οι Archive, στο ιντερνετ ο καθένας γράφει οτι γουστάρει για αυτό μην δίνεις και πολύ σημασία σε αυτά που διαβάζεις, στην θέση σου θα αγόραζα και 2ο για προστασία των δεδομένων μου, 8 TB δεδομένα είναι πολλά για να τα αφήσεις έτσι. Επίσης να γνωρίζεις ότι χάνεις γύρω στο 20% με 30% σε ταχύτητες ανάγνωσης και εγγραφής εάν τον έχεις φορμάρει με 4K cluster size και όχι 64Κ, με συνέπεια και μεγαλύτερο θόρυβο και μεγαλύτερες θερμοκρασίες μιας και οι κεφαλές ζορίζονται περισσότερο, στα μεγάλα drives απο 1TB και πάνω ο 64k cluster είναι μονόδρομος.

Edited by IntelUser2525
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μια χαρά είναι οι Archive, στο ιντερνετ ο καθένας γράφει οτι γουστάρει για αυτό μην δίνεις και πολύ σημασία σε αυτά που διαβάζεις, στην θέση σου θα αγόραζα και 2ο για προστασία των δεδομένων μου, 8 TB δεδομένα είναι πολλά για να τα αφήσεις έτσι. Επίσης να γνωρίζεις ότι χάνεις γύρω στο 20% με 30% σε ταχύτητες ανάγνωσης και εγγραφής εάν τον έχεις φορμάρει με 4K cluster size και όχι 64Κ, με συνέπεια και μεγαλύτερο θόρυβο και μεγαλύτερες θερμοκρασίες μιας και οι κεφαλές ζορίζονται περισσότερο, στα μεγάλα drives απο 1TB και πάνω ο 64k cluster είναι μονόδρομος.

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

Εχω δέκα δίσκους απο 4ΤΒ και πάνω και όλοι είναι φορμαρισμένοι με το default των windows που δεν ξέρω ποιο είναι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

Εχω δέκα δίσκους απο 4ΤΒ και πάνω και όλοι είναι φορμαρισμένοι με το default των windows που δεν ξέρω ποιο είναι.

4k ειναι το cluster size αν το αφησεις default, πηγαινοντας στα 64κ χανεις λιγη χωρητικοτητα αλλα κερδιζεις σε αλλα, με μεγαλυτερο cluster size οι δισκοι δεν παθαινουν framentation τοσο συχνα, οι κεφαλες κινουνται ποιο γρηγορα γιατι τα δεδομενα δεν ειναι "πυκνογραμμενα" οπως σε 4k, ποιο γρηγορη αναγνωση εγγραφη, δεν κουραζονται οι δισκοι, δεν αναβουν τοσο μεγαλες θερμοκρασιες, λιγοτερο drive overhead, ειναι win σεναριο. Επισης καλο θα ειναι να τους εχεις και σε GPT partition και οχι σε MBR, για λογους ασφαλειας περισσοτερο μιας και σε GPT το partition table γραφεται 2 φορες, στην αρχη και στο τελος του δισκου, δεν υπαρχει περιπτωση να χασεις partition table απο χψ λογο, π.χ. bad sector, και να τρεχεις μετα με RAW disks εαν πας σε GPT, με το παλιο MBR εισαι στο ελεος της τυχης.

Edited by IntelUser2525
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now