ManosRas

Αγορά καινούργιου pc

Recommended Posts

Γιατί απο Ci7 πήγες ξαφνικά σε PII ?

Εγώ στην θέση σου θα κοιτούσα για C2D(κανέναν Q6600 απο αγγελία, θα τον βρείς κοντά στα 100? λογικά) .

Το ίδιο και για 4GB μνήμης. Και 800 να είναι μια χαρά θα παίζεις. Σύνολο για 4GB κοντα στα 50-70? .

Ότι και να διαλέξεις, σίγουρα θα δείς τεράστια διαφορά απο το 478 σου :)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν δεν έχω πάρει ακόμα.Είμαι στο να πάρω και περιμένω να δώ τι.Αμα διαβάσεις τα post θα καταλάβεις.Οσο αναφορά το "οτι και να πάρω θα δώ διαφορά απο αυτό που έχω" εντάξει το είχα καταλάβει και απο μόνος μου.Η ερώτηση-εις ηταν για το ποιο θα αξίζει ποιο πολύ - με τις χαμηλότερες τιμές για σύστημα phenom II βάζω και ssd σε κανα 6 μηνο. Αυτα

Α και σιγά μην βάλω 775:P.. να κλαίω σε κανα χρόνο

Link to comment
Share on other sites

Α και σιγά μην βάλω 775:P.. να κλαίω σε κανα χρόνο

συμφωνώ με Gorilla από πάνω. και αυτό που σου quot-άρω,δεν υπάρχει περίπτωση να συμβεί. Βάζεις Q6600, FSB 400 από bios και ανάλογα το κομμάτι και την μητρική 400*8 ή 400*9 και δεν έχεις πρόβλημα πουθενά ;)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά τα 775 και Am2+ socket έχουν πεθάνει για μένα.Και να μην είχαν βγεί καινούργια socket το 775 το αποφεύγω αφου δεν έχει imc και το am2+ μου πέφτει λίγο παλιό.Μένουν 1366 + ΑΜ3.

1366:+++καλύτερες επιδόσεις

----θα έχει πολύ μικρή ζωή και βγαίνει λίγο ακριβά.

Αm3:+++Φτηνό,θα έχει μεγάλη διάρκεια ζωής.

----Χειρότερες επιδόσεις.*

Για εμένα μετράει πολύ που θα μπορέσω να βάλω σε κανά 6μηνο ssd

*Μπορεί να μου πει κάποιος κατα πόσο τα νούμερα των fps τα βρίσκει αληθηνά για τον 720 στο παρακάτω review?

http://www.guru3d.com/article/amd-phenom-ii-x4-810-and-x3-720be-review-am3/25

Link to comment
Share on other sites

Καλά για τα chipset σίγουρα υπάρχει ζώη.Τι να τα κάνω όμως άμα δεν βγάζουν για το socket cpu?Γιατί ετσι το κόβω να γίνεται.

Δηλαδή τα νούμερα σου φαίνονται εντάξει? Τοτε δεν υπάρχει νόημα να ψάχνομαι.:$..

Πάω για 720 BE αφού στις αναλύσεις που ενδιαφέρομαι δεν υπάρχει διαφορά...Βούρ

:whip:

Και σε κανά 6μηνο ssd και κανα χρόνο μετά βάζω και 4πύρινο και είμαι κομπλέ.

Ερώτηση 4870x2 έχει κανείς που χρησιμοποιεί 2 οθόνες ταυτόχρονα και να του δουλεύει σωστά?Όχι σε clone mode σε dual view με ενδιαφέρει.Ακόμα οι drivers της Ati εχουν φτίαξει καθόλου η για να παίξεις κανα παιχνίδι πρέπει να κάνεις το σταυρό σου.Αυτό με το ανεμηστήρι διορθώθηκε ή κάθε φορά πρέπει να το ρυθμίσεις?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως η 4870Χ2 δουλεύει μια χαρά σε διπλές, οι nVIDIA έχουν πρόβλημα - πρέπει να διώξεις το SLi. Με τον ανεμιστήρα δεν είχα πρόβλημα, τον ρυθμίζεις κάπου και τέλειωσε ;)

Όσο για τα CPU, είναι τραγικό να μη βγουν νέοι Nehalem σε 1366, δε νομίζω να χρειάζεται να ανησυχείς. Λες και η AMD είναι καλύτερη σε αυτά....

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα καλύτερη η amd δεν είναι σε αυτό και το ξέρω.Για να λέμε την αλήθεια και οι δυο τις έχουν κάνει τις ταρζανιές τους με το να βγάζουν socket με μικρή διάρκεια ζωής. Αλλά αυτό θα γίνεται πάντα και αυτήν την φορά θα είναι πρώτη η Intel.Έτσι νομίζω δηλαδή.Δεν λέω και οι i7 και το x58 πολύ καλα αλλά εμένα(το pc πάει για gaming) δεν μου κάνουν κιχ οι πόντοι μα τα fps και η σιγουριά οτι του χρόνου θα βρω ένα cpu να βάλω και ας είναι υποδεέστερο απο της Intel.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες περί της 4870x2.Αλλα για πές μου απο drivers πως πάει?Ακόμα θα ήθελα να ξέρω απο θόρυβο και αν τα χρώματα της είναι καλά,γιατί μου φαίνεται οτι οι nvidia έχουν καλύτερα και με ενδιαφέρει...

Link to comment
Share on other sites

Κάνει θόρυβο - εγώ σε 2560 που έπαιζα σήκωνε και θερμοκρασίες και στροφές. Αν την είχα στο 40% ήταν.....υποφερτός ο θόρυβος, αλλά δεν το λες και ησυχία. Γενικά είναι ένα ζεστό τουβλάκι :hehe:

Όσο για τα χρώματα....χμμμμ....Δεν έχω δει GTX 285/295, αλλά θυμάμαι ότι με την ATi δεν είχα κανένα πρόβλημα, ευκρινή και ζωντανά όλα. Είναι και υποκειμενικό όμως, μπορεί να παίζει ρόλο και η οθόνη ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλά σίγουρα παίζει και η οθόνη αλλά μιας και η δικια μου εχεi tn panel δεν θα με απασχολήσει και πολύ αυτό.(Αφού τα χρώματα της είναι λίγο-πολύ χάλια)

Αν επιτρέπεται ποιά υλοποίηση έχεις?Όσο για το sli και το dual view να ξέρεις ότι πλέον δουλεύει με καινούργιους drivers χωρίς την απεμπλοκή του sli.(Μιλάω για 2 κάρτες σε sli και όχι για gtx 295).Αν σου βρίσκεται καμιά οθόνη δοκίμασε να παίξεις Fullscreen στην μία και να δεις αν η αλλη λειτουργεί.(με την προυπόθεση οτι είναι ενεργοποιημένο το Cf) :>Ευχαριστώ προκαταβολικά<:

Είμαι ανάμεσα σε 4870 η 4870X2 η 4850X2.Ποια λες?Για τον 720 be καμία εντύπωση?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now