mahler76

Βοήθεια για αναβάθμιση.

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους σας στο φόρουμ. Ποστάρω μιας και θέλω, όπως λέει και ο τίτλος, μια βοήθεια για αναβάθμιση. Πρόκειται για το pc ενός φίλου το οποίο την χρειάζεται για να πάρει Windows10 και να μπορεί να τρέξει άνετα βιντεάκια Full HD. Βασική χρήση του κομπιούτερα είναι Office, λίγο audio editing στο Audacity και Photoshop για "οικιακή χρήση" (πείραγμα φωτογραφιών για facebook κλπ), και θέαση καμιάς ταινίας που βασικά αυτό το τελευταίο κολλάει πλέον.

Το αρχικό σύστημα είναι αυτό που φαίνεται στην επισυναπτόμενη φωτογραφία (παρακαλώ όχι γέλια είναι παλιό και ευαίσθητο ψυχολογικά).

attachment.php?attachmentid=60955&stc=1

Μιας και η αναβάθμιση γίνεται με σκοπό την αύξηση επιδόσεων με το λιγότερο κόστος σκέφτηκα τα παρακάτω:

Από 2gb μνήμης μετάβαση στα 4 (RAM MUSHKIN 996760 4GB (2X2GB) DDR2 PC2-6400 800MHZ DUAL CHANNEL KIT - ΜΝΗΜΗ RAM (PER.553453)) 47,28 ευρώ

Από μηχανικό δίσκο μετάβαση σε SSD 240GB (SSD CRUCIAL CT240BX200SSD1 BX200 240GB 2.5'' 7MM SATA - ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ (PER.305985)) 67,70 ευρώ

Και τέλος κάρτα γραφικών αντί της ενσωματωμένης NVIDIA GeForce 7100 / nForce 630i Chipset και εδώ θέλω ίσως την περισσότερη βοήθεια.

1-GeForce 710 GT (Palit GT 710 1GB Passive NEAT7100HD06H) 37,43 ευρω

2- GeForce 720 GT (Gainward GT720 1GB DDR3 26018336-3323) 45,97 ευρω

3- GeForce 730 GT (Gigabyte GT730 1GB OC GV-N730D5OC-1GI) 61,51 ευρώ

Μιας και δεν θα παίζονται παιχνίδια είναι η πρώτη αρκετή για τις προαναφερθείσες εργασίες του υπολογιστή (σε περιβάλλον Windows10)? H GeForce 730 GT αν και σίγουρα καλύτερη παίζει να κρατιέται πίσω από τον επεξεργαστή και ουσιαστικά να μην αξιοποιείται όπως θα έπρεπε; Υπάρχει περίπτωση να υπάρχουν ασυμβατότητες της κάρτας γραφικών ή των μνημών με το motherboard? (ο ssd ξέρω θα λειτουργεί στην μισή ταχύτητα λόγω απουσίας sata3 από την μητρική αλλά οι δίσκοι ssd που βρήκα σε sata2 ήταν εξωφρενικά ακριβοί.

Το motherboard είναι αυτό (https://www.asus.com/gr/Motherboards/P5NEM_HDMI/specifications/)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια απάντηση :)

WP_20160318_21_14_06_Rich_LI.jpg

WP_20160318_21_14_06_Rich_LI.jpg.d978658

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα :) Είχα πριν λίγο παρόμοια συζήτηση με φίλο μου και δεν έχει κανένα νόημα να δώσεις λεφτά για τόσο παλιό σύστημα, πάλι θα κολλάει και με 4gb ram και κάρτα γραφικών, άστο όπως έχει, πες στο παιδί να μαζέψει μερικά λεφτά να πάρει κάτι τέτοιο που θα φτιάξω κ εγώ για παρόμοια χρήση :)

attachment.php?attachmentid=60963&stc=1

14.JPG

14.JPG.cbf338c83bf43c943b812e7bdcf39076.

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα :) Είχα πριν λίγο παρόμοια συζήτηση με φίλο μου και δεν έχει κανένα νόημα να δώσεις λεφτά για τόσο παλιό σύστημα, πάλι θα κολλάει και με 4gb ram και κάρτα γραφικών, άστο όπως έχει, πες στο παιδί να μαζέψει μερικά λεφτά να πάρει κάτι τέτοιο που θα φτιάξω κ εγώ για παρόμοια χρήση :)

attachment.php?attachmentid=60963&stc=1

Ώστε λες δεν αξίζει να δώσουμε λίγη ζωή στο παλιό σύστημα; Θα κολλάνε πάλι και οι απλές ταινίες και το λίγο φώτοσοπ; Επίσης να ρωτήσω, ο επεξεργαστής που προτείνεις έχει ενσωματωμένα γραφικά; Απλά δεν τον ξέρω καθόλου και δεν βλέπω να δίνεις και κάρτα γραφικών για αυτό ρωτάω. Σε ευχαριστώ πάντως για την απάντηση και φυσικά κρατάω το σύστημα που προτείνεις για να το σκεφτώ :) (Παντως θα μπορούσα να κρατήσω το υπάρχων κουτί και τροφοδοτικό-αν το τελευταίο επαρκεί και να γλιτώσω 90 ευρώ έτσι;) (ok είδα έχει γραφικά. Θενκς)

Edited by mahler76
Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου θα συνεχίσει να κολλάει παντού, το cpu που έχει το σύστημα του φίλου σου δεν είναι φτιαγμένο για hd πράγματα, ο επεξεργαστής που σου προτείνω είναι skylake δλδ τελευταίας τεχνολογίας με ενσωματωμένα γραφικά και θα κάνει άνετα όλα αυτά που γράφεις στο αρχικό σου post :). Το σύστημα το έφτιαξα για φίλο μου για ακριβώς τον ίδιο λόγο που το θέλει και ο δικός σου.

Δεν υπάρχει ζωή γι αυτό το μηχάνημα, το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να γίνει κατεβαστήρι. Στο υπογράφω ότι θα πάθει πλάκα με το παραπάνω σύστημα!

Όχι δεν θα ήθελα να βάλεις τίποτα από το παλιό, το κουτί που σου προτείνω έχει και usb 3 μπροστά και το τροφοδοτικό του φίλου σου είναι αρχαίο, δεν θέλω να κάνει ζημιά στο νέο του σύστημα :)

Link to comment
Share on other sites

με βαρια καρδια αν κρατησεις το τροφοδοτικο, μιας και εχεις προγραμματακι που σου δειχνει τις τασεις σου (αν δν εχεις το hwinfo64) δωσε ενα στρες τεστ (prime95 και furmark) και παρατηρησε τις χαμηλοτερες τασεις απο τα 12v και 5v

και παλι με βαρια καρδια, γιατι ειναι αρχαιο, με ΑΜΕΣΟ στοχο την αλλαγη με την πρωτη ευκαιρια

τωρα το κουτακι δεν ειναι λειτουργικο θεμα τοσο (αν εξαιρεσεις τα usb3 και τα φιλτρα σκονης) παρα οπτικο, δλδ θα παιζει και με το παλιο κουτακι, αλλα δν ξερω πως θα ενιωθες να εβαζες καινουριο συστημα στον τενεκε (φανταζομαι οτι θα ειναι) αν και το εχω κανει σε οικονομικα στενες εποχες

η παραπανω προταση σκιζει παντως :T:

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου θα συνεχίσει να κολλάει παντού, το cpu που έχει το σύστημα του φίλου σου δεν είναι φτιαγμένο για hd πράγματα, ο επεξεργαστής που σου προτείνω είναι skylake δλδ τελευταίας τεχνολογίας με ενσωματωμένα γραφικά και θα κάνει άνετα όλα αυτά που γράφεις στο αρχικό σου post :). Το σύστημα το έφτιαξα για φίλο μου για ακριβώς τον ίδιο λόγο που το θέλει και ο δικός σου.

Δεν υπάρχει ζωή γι αυτό το μηχάνημα, το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να γίνει κατεβαστήρι. Στο υπογράφω ότι θα πάθει πλάκα με το παραπάνω σύστημα!

Όχι δεν θα ήθελα να βάλεις τίποτα από το παλιό, το κουτί που σου προτείνω έχει και usb 3 μπροστά και το τροφοδοτικό του φίλου σου είναι αρχαίο, δεν θέλω να κάνει ζημιά στο νέο του σύστημα :)

Οκ φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ. Θα το συζητήσω με τον ενδιαφερόμενο και αν μπορεί να περιμένει μέχρι να μαζέψει τα χρήματα γιατί όχι να ακολουθήσουμε την συμβουλή σου :)

edit

Τενεκές δεν είναι το κουτάκι αλλά αν είναι να φτιάξουμε ουσιαστικά καινούριο σύστημα δεν έχει ίσως νόημα να πάρουμε το κουτί και να αχρηστευτεί και ο παλιός ο οποίος μπορεί να και να μείνει ως κατεβαστήρι που είπε και ο Venisk.

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Μόνο με 2 GB μνήμη και τρέχει οκ; Αυτό δεν το περίμενα είναι η αλήθεια. Ενδιαφέρουσα και αυτή η πρόταση.

Πάντως και το δικό μου pc (CPU:Intel Core 2 Duo E8400 @ 3.00GHz/RAM:4.00GB Dual-Channel DDR2 @ 500MHz (5-5-5-18)/Motherboard:ASUSTeK Computer INC. P5K PRO (LGA775)/Graphics:2048MB ATI AMD Radeon HD 6900 Series (Sapphire/PCPartner)/Storage:111GB KINGSTON SH103S3120G (SSD) -) που δεν απέχει πολύ από αυτό που θέλω να φτιάξω, όκ στην κάρτα γραφικών μάλλον απέχει, αλλά πάντως τρέχει Autocad 2015, Photoshop 2015 και εντελώς απροβλημάτιστα βίντεο σε φουλ HD.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο με 2 GB μνήμη και τρέχει οκ; Αυτό δεν το περίμενα είναι η αλήθεια. Ενδιαφέρουσα και αυτή η πρόταση.

Πάντως και το δικό μου pc (CPU:Intel Core 2 Duo E8400 @ 3.00GHz/RAM:4.00GB Dual-Channel DDR2 @ 500MHz (5-5-5-18)/Motherboard:ASUSTeK Computer INC. P5K PRO (LGA775)/Graphics:2048MB ATI AMD Radeon HD 6900 Series (Sapphire/PCPartner)/Storage:111GB KINGSTON SH103S3120G (SSD) -) που δεν απέχει πολύ από αυτό που θέλω να φτιάξω, όκ στην κάρτα γραφικών μάλλον απέχει, αλλά πάντως τρέχει Autocad 2015, Photoshop 2015 και εντελώς απροβλημάτιστα βίντεο σε φουλ HD.

4GB έχει.

Για να καταλάβεις, ο Celeron G1840 στα 35 ευρώ έχει τις ίδιες και καλύτερες επιδόσεις με τον C2D 8400 σου, στην μισή και βάλε κατανάλωση και με ενσωματωμένα DX12 γραφικά, παιζει 1080p video, κανει ελαφρυ video editing, υποστηριζει quicksync για γρηγορο video encode, τρεχει κανονικα photosop, σε συνδιασμο με τα Windows 10 και εναν SSD σωστα στημενο μπουταρει σε λιγοτερο απο 6 δευτερολεπα στο Desktop, επισης ειναι εντελως αθορυβο εαν το συνδιασεις με καλο silent τροφοδοτικο και ρυθμισεις και τα fans στο bios.

.

Link to comment
Share on other sites

Άρα λες ο Celeron G1840 είναι καλύτερος σε επιδόσεις από τον Core 2 Duo E7200 + την GeForce 730 GT που σκέφτομαι να του βάλω; (για την κατανάλωση δεν το συζητώ καν εκεί είναι σίγουρα πολύ καλύτερος).

Link to comment
Share on other sites

και εγω οταν θα παρω καινουριο, θα ηθελα να ειχα 2 γενιες πισω chipset και ram που βγηκαν πριν 10 χρονια

ωστε του χρονου να το πουλησω ολο πακετο 50 ευρω και να μου φταιει η ιντελ μετα

#not

1151 ftw

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από downloading ο celeron κάνει για βασικές δουλειές γραφείου, office και τέτοια, για μερικά ευρώ παραπάνω μην χάσεις την μεγάλη διαφορά σε επιδόσεις που έχουν τα 2 μηχανήματα!

Link to comment
Share on other sites

και εγω οταν θα παρω καινουριο, θα ηθελα να ειχα 2 γενιες πισω chipset και ram που βγηκαν πριν 10 χρονια

ωστε του χρονου να το πουλησω ολο πακετο 50 ευρω και να μου φταιει η ιντελ μετα

#not

1151 ftw

Λαθος οπτικη φιλε. Οι Skylake ειναι πανακριβοι και δεν αξιζουν, ακομη. Στα λεφτα για budget συστηματα η Haswell πλατφορμα κυριαρχει, σχεδον 90 ευρώ διαφορα ειναι πολλα τα λεφτα αναμεσα στο skylake και στο δικο μου haswell budget build, αγοραζεις καρτα γραφικων με αυτα η ενα κινητο τηλεφωνο. Οι διαφορες σε επιδοσεις ειναι μικρες, η διαφορα ας παει στην τσεπη η αλλου.

Link to comment
Share on other sites

δλδ το πας τερμα performance και τιποτα απο μελοντικη αναβαθμιση και μηδενικη μεταπωλητικη αξια

ναι, ειναι και αυτο μια αποψη

στην περιπτωση αυτη προτεινω μεταχειρισμενο τοτε, υπαρχουν πολλα και διαφορα σε αυτα τα λεφτα, ακομα και σε πιο προηγουμενα socket

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα που παράγγειλα τελικά για το φίλο μου είναι αυτό εδώ ρίξε μια ματιά @mahler76

attachment.php?attachmentid=60991&stc=1

Ωραίο φαίνεται κι αυτό αν και προς το παρόν βγαίνει εκτός προυπολογισμού μάλλον. Θα δώ τι θα πεί και ο φίλος ;)

Link to comment
Share on other sites

δλδ το πας τερμα performance και τιποτα απο μελοντικη αναβαθμιση και μηδενικη μεταπωλητικη αξια

ναι, ειναι και αυτο μια αποψη

στην περιπτωση αυτη προτεινω μεταχειρισμενο τοτε, υπαρχουν πολλα και διαφορα σε αυτα τα λεφτα, ακομα και σε πιο προηγουμενα socket

Νύχτα, Μελλοντική αναβάθμιση; Να το δούμε διαφορετικά στα λεφτα που θέλεις για τον Pentium Skylake;

330 δεν είπαμε; Τσίμπα το.

afentg.png

Link to comment
Share on other sites

Νύχτα, Μελλοντική αναβάθμιση; Να το δούμε διαφορετικά στα λεφτα που θέλεις για τον Pentium Skylake;

330 δεν είπαμε; Τσίμπα το.

afentg.png

Πολύ καλημέρα σου. Η αλήθεια είναι όταν στην αρχή ο φίλος είπε για καινούριο υπολογιστή κάτι ανάλογο σκεφτόμουν με Core i3. Νομίζω είναι καλύτερος από Pentium και Celeron αν βέβαια δεν κάνω λάθος :)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είναι καλύτερος από Pentium και Celeron αν βέβαια δεν κάνω λάθος

Λάθος όχι παντού, ανά πυρήνα ο pentium skylake είναι δυνατότερος και οι μνήμες πιο γρήγορες! Μόνο σε multitasking θα πάρεις λόγο του ht! Το έχω το bequiet στο itx μου και δεν μου άρεσαν καθόλου τα καλώδια που έχει!

Link to comment
Share on other sites

Νύχτα, Μελλοντική αναβάθμιση; Να το δούμε διαφορετικά στα λεφτα που θέλεις για τον Pentium Skylake;

330 δεν είπαμε; Τσίμπα το.

afentg.png

με 2gb ram :hehe:

εγω λεω να βαλει 512 για οικονομια

eshop2.png

eshop2.png.e5b9e7a40d541e63ca9298d4457c3

Edited by Yoshi
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλημέρα σου. Η αλήθεια είναι όταν στην αρχή ο φίλος είπε για καινούριο υπολογιστή κάτι ανάλογο σκεφτόμουν με Core i3. Νομίζω είναι καλύτερος από Pentium και Celeron αν βέβαια δεν κάνω λάθος :)

Φυσικα και ειναι καλυτερος απο τους υποδυεστερους celeron και pentium, συγκεκριμενα απο τον Pentium G4400 ειναι κατα 400 mhz ποιο γρηγορος και υποστηριζει 2 εξτρα threads λογω hyperthreading, ειναι τουλαχιστον 25% με 30% σε multithreading εφαρμογες λογω του HT, δεν εχεις κανεναν απολυτως ουσιαστικο λογο να αγορασεις εναν υποδυεστερο επεξεργαστη μονο και μονο επειδη ειναι καινουργιος, θα χασεις τα λεφτα σου και δεν θα κερδισεις τιποτα περαν απο το bragging οτι πηρες το τελευταιο, κοινως θα πιαστεις *αλακας, αν με πιανεις. Το σετακι μου στα 330 ευρώ με τον Core i3 4170, 4GB RAM και εναν 240αρη SSD ειναι υπερπληρες για εναν απλο χρηστη.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και ειναι καλυτερος απο τους υποδυεστερους celeron και pentium, συγκεκριμενα απο τον Pentium G4400 ειναι κατα 400 mhz ποιο γρηγορος και υποστηριζει 2 εξτρα threads λογω hyperthreading, ειναι τουλαχιστον 25% με 30% σε multithreading εφαρμογες λογω του HT, δεν εχεις κανεναν απολυτως ουσιαστικο λογο να αγορασεις εναν υποδυεστερο επεξεργαστη μονο και μονο επειδη ειναι καινουργιος, θα χασεις τα λεφτα σου και δεν θα κερδισεις τιποτα περαν απο το bragging οτι πηρες το τελευταιο, κοινως θα πιαστεις *αλακας, αν με πιανεις. Το σετακι μου στα 330 ευρώ με τον Core i3 4170, 4GB RAM και εναν 240αρη SSD ειναι υπερπληρες για εναν απλο χρηστη.
2x2GB γραφει, 4 συνολο, μια χαρα για εναν απλο χρηστη σε συνδιασμο με SSD.

ειπαμε

edit: διορθωση με πιο φτηνο και γρηγορο cpu

και ελα να μας πεις τωρα τι γνωμη εχεις και για την καρτα γραφικων που ειναι χιλιομετρα μπροστα, και για τα 3.7Ghz, και για τα 47 watt TDP

eshop3.png

eshop3.png.622a469e4ecb5109f5c55a9bee944

Edited by Yoshi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now