mahler76

Βοήθεια για αναβάθμιση.

Recommended Posts

ειπαμε

edit: διορθωση με πιο φτηνο και γρηγορο cpu

και ελα να μας πεις τωρα τι γνωμη εχεις και για την καρτα γραφικων που ειναι χιλιομετρα μπροστα, και για τα 3.7Ghz, και για τα 47 watt TDP

Υοshi το συστηματάκι το τελευταίο το έπαιρνα κι εγώ άνετα!

Link to comment
Share on other sites

Να περιμένει 2-3 μήνες ακόμα να πάρει ένα Quad Core APU σε AM4 μητρική.

Να σου πω την αλήθεια από AMD δεν ξέρω τίποτα για να μπορώ να του κάνω πρόταση :(

Αλλά θα εξαρτηθούν όλα από το τι θέλει να δώσει σε χρήματα και αν μπορεί να περιμένει.

Link to comment
Share on other sites

ειπαμε

edit: διορθωση με πιο φτηνο και γρηγορο cpu

και ελα να μας πεις τωρα τι γνωμη εχεις και για την καρτα γραφικων που ειναι χιλιομετρα μπροστα, και για τα 3.7Ghz, και για τα 47 watt TDP

Μπραβο γιοσι, ηλθες στην δικια μου σκεψη, χαιρομαι που καταλαβαινομαστε, σχεδον το ιδιο με i3 6100 ειχα ηδη σκεφτει και ειχα ετοιμο να ποσταρω αλλα με προλαβες, δεν πειραζει ομως μιας και αποστολη εξετελεσθη.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο γιοσι, ηλθες στην δικια μου σκεψη, χαιρομαι που καταλαβαινομαστε, σχεδον το ιδιο με i3 6100 ειχα ηδη σκεφτει και ειχα ετοιμο να ποσταρω αλλα με προλαβες, δεν πειραζει ομως μιας και αποστολη εξετελεσθη.

προηγουμενης γενιας δεν θα προτεινα ποτε

anyway, μ'αρεσει που λογικευεσαι :T:

περιμενα ομως σχολιασμο στην ποιοτητα της μητρικης που ειναι "θυσιασμενη" για ενα καλο cpu, την single channel ram που θα ριξει τις επιδοσεις τις καρτας γραφικων, το χειριστο bequiet μπροστα στο corsair, το μετριο ssd, την ελλειψη hdd και το κακιστο κουτι

αλλα δεν εχουμε ολοι την κριτικη ικανοτητα τι να κανουμε

οποτε, συνοψιζοντας, κοιτωντας μονο τα benchmarks αγοραζει καποιος το παραπανω

αλλα, το καλυτερο all rounder με σχετικη ποιοτητα συνεχιζει να ειναι αυτο που προτεινε ο [MENTION=1118]venisk[/MENTION]

Edited by Yoshi
Link to comment
Share on other sites

προηγουμενης γενιας δεν θα προτεινα ποτε

anyway, μ'αρεσει που λογικευεσαι :T:

Εγω προτεινω και προηγουμενης γενιας, παντα σε λογικα πλαισια, 100+ ευρω για το πολυ 20-30% επιδοσεις σε επεξεργαστη μονο για bragging rights ειναι κοροιδια, το κοιταμε σφαιρικα το θεμα. Το build σου ειναι single channel και θα υποφερουν τα γραφικα του 6100 σε desktop αλλα οκ πασο, αναβαθμιζεται ευκολα, συμφερει στα λεφτα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω μια αν θελει μπορει να αφαιρεσει τον ssd και να πεσει στα 386,30 ευρω και εχει 8gb ddr4

Και αν αφαιρεσει και το dvd παει στα 371,80 ευρω και εχει 8gb ddr4

attachment.php?attachmentid=61004&stc=1

6100i3.jpg

6100i3.jpg.762809ee04d183267e03bf068425c

Edited by konmarin
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν γίνεται σύστημα με ένα dimm μνήμης..απλά ξεχάστε το είναι σαν να κόβεις το ένα πόδι του skylake..επίσης η asus είναι χειρότερη από την asrock που έβαλα :) Τον hdd μπορεί να τον βγάλει και να βάλει αργότερα.

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Ωραια κοιταχτε το παρακατω και πιστευω οτι τα λεφτα του τα αξιζει και με το παραπανω

Δηλαδη το παλικαρι ζηταει κοντα στα 330 ευρω.Πιστευετε οτι δεν αξιζει τα 42 ευρω παραπανω το build?

attachment.php?attachmentid=61005&stc=1

6100i3.jpg

6100i3.jpg.204c4a7438f3f257731652d67d2bc

Edited by konmarin
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν γίνεται σύστημα με ένα dimm μνήμης..απλά ξεχάστε το είναι σαν να κόβεις το ένα πόδι του skylake..επίσης η asus είναι χειρότερη από την asrock που έβαλα :) Τον hdd μπορεί να τον βγάλει και να βάλει αργότερα.

Εγω "προσωπικα παντα" θα προτιμουσα εναν i3 6100 με εναν κανονικο δισκο και 8gb ddr4 dual channel παρα εναn g4400 με ssd...Επισης η διαφορα των μητρικων με το δευτερο build που εκανα ειναι μικρες ας βαλει την asrock και εγω με αυτην ειμαι τωρα απλα προσπαθησα να ριξω λιγο το κοστος...

Edited by konmarin
Link to comment
Share on other sites

Λάθος λογική, καλύτερα να λείπει ο hdd παρά ο ssd σήμερα! Ούτως η άλλως δεν γίνεται στο παλιό του σύστημα να μην έχει έναν hdd με τα πράγματα του μέσα :) Σίγουρα ο i3 είναι καλύτερος! Ας μάθουμε πρώτα αν μπορεί να διαθέσει τα λεφτά όμως.

Link to comment
Share on other sites

Λάθος λογική, καλύτερα να λείπει ο hdd παρά ο ssd σήμερα! Ούτως η άλλως δεν γίνεται στο παλιό του σύστημα να μην έχει έναν hdd με τα πράγματα του μέσα :) Σίγουρα ο i3 είναι καλύτερος! Ας μάθουμε πρώτα αν μπορεί να διαθέσει τα λεφτά όμως.

ωραια ας βγαλει τον western digital και ας βαλει εναν ssd kingston hyperx fury 120gb η τον intel ssd που ειπες τα ιδια χρηματα θα κοστισει...

attachment.php?attachmentid=61007&stc=1

6100i3.jpg

6100i3.jpg.5984c8ad91e1440828ff831def050

Edited by konmarin
Link to comment
Share on other sites

Η πρόταση μου είναι η πιο ολοκληρωμένη, απλά για κάποιο δικό του λόγο δεν μου μιλάει.

δεν πιστεύω να εννοείς εμένα γιατί εγώ σου είπα για την πρότασή σου :)

Link to comment
Share on other sites

@konmarin

Και το δικό σου εξαιρετικό αν και από Hdd και dvd είναι καλυμμένος. Επίσης δεν ξέρω αν θα τα χρειαστεί ποτέ τα 8gb μνήμης αλλά θα μου πείς τόσο φτηνή που είναι...

Link to comment
Share on other sites

@konmarin

Και το δικό σου εξαιρετικό αν και από Hdd και dvd είναι καλυμμένος. Επίσης δεν ξέρω αν θα τα χρειαστεί ποτέ τα 8gb μνήμης αλλά θα μου πείς τόσο φτηνή που είναι...

Αν ειναι η συνδεση με sata ειναι καλυμενος αν οχι ας επιλεξει το τελευταιο build που εκανα (379,44) και ας βαλει τον δισκο απο το link και οχι ssd γιατι ειναι λιγα τα 120gb.Επισης τα 8gb ειναι πολυ φθηνα και μην ξεχνας οτι απο αυτα 1gb-2gb θα ειναι για την ενσωματωμενη καρτα γραφικων.

HDD WESTERN DIGITAL WD10EZRZ 1TB CAVIAR BLUE SATA3 - ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ (PER.303160)

Edited by konmarin
Link to comment
Share on other sites

Sata 2 έχει βάση χρονολογίας που είναι το παλιό του! [MENTION=14168]mahler76[/MENTION] τα θέλει τα 8gb το σύστημα οπωσδήποτε! Δεν θα πετάξει 2 μνήμες 2gb μετά από λίγο καιρό για να βάλει 2x4 αυτά είναι παιδικά λάθη!

Link to comment
Share on other sites

Sata 2 έχει βάση χρονολογίας που είναι το παλιό του! @mahler76 τα θέλει τα 8gb το σύστημα οπωσδήποτε! Δεν θα πετάξει 2 μνήμες 2gb μετά από λίγο καιρό για να βάλει 2x4 αυτά είναι παιδικά λάθη!

Παίδες σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις και τις συμβουλές. Θα συσκεφθώ με τον ενδιαφερόμενο και θα δούμε :)

Link to comment
Share on other sites

Το έστησα από χτες το μηχάνημα και πραγματικά φυσάει, ανοίγει σε λιγότερο απο 15sec και άνοιξα μαζί ligthroom και photoshop δεν καταλαβαίνει τίποτα :)

SkrraAj.jpg

Edited by venisk
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now