Sonic

Προτάσεις για συνδυασμό Processor + Mobo

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

θέλω να αναβαθμίσω το PC του αδερφού μου, ένα i5 760 το οποίο δυστυχώς έχει πολλά προβλήματα με το mobo του και τα τελευταία δύο χρόνια πρέπει να πατάς 10-20 φορές του κουμπί για να ανοίξει και μεταχειρισμένο mobo δε βρίσκω. Οπότε θα ήθελα να το αναβαθμίσω με 200 έως max 300euros. Θα ήθελα να μου προτείνεται ένα συνδυασμό mobo-processor από i3 μέχρι i5 me to αντίστοιχο mobo του.

Xρήση κυρίως γραφείου και κανένα σχεδιαστικό Creo-Solidworks και από παιχνίδια αποκλειστικά και μόνο football manager.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βρήκα τα δύο παρακάτω,

ASROCK B150M PRO4 99,00

CPU INTEL CORE I3-6100 128,87

ΣΥΝΟΛΟ 227,87

και

ASROCK H170M PRO4 119,74

CPU INTEL CORE I5-6400 206,00

ΣΥΝΟΛΟ 325,87

Το δεύτερο βγαίνει λίγο εκτός budget εκτός κι αν το συνδίαζα με το ASROCK B150M PRO4.

Τι λέτε χρειάζεται ο ι5?? Απλά νομίζω ο συγκεκριμένος σε single threaded performance δε τα πάει και τόσο καλά...

Edited by Sonic
Link to comment
Share on other sites

Έχω περάσει ήδη ένα SSD Triton 240GB και RAM θα του δώσω 8GB DDR4 Crucial 2x4GB 2133MHz από μένα μιας και θα αναβαθμίσω σύντομα με καινούργιες. Οπότε όλο το budget θα πάει για mobo και processor και σκεφτόμουν ένα κουτί Corsair Carbide 88R ή το Coolermaster N200! Αξίζει για τη χρήση του ο i5 6400 να δώσω κάτι παραπάνω ή με τον ι3 θα ειναι οκ?

Link to comment
Share on other sites

Μάπα τα ρολόγια του 6400, 2.7ghz με turbo boost στα 3.3, θες τουλάχιστον 3.2ghz για κάτι ισχυρό, πάρε τον 6500 καλύτερα.
Για mobo ποιο προτείνεις από τα παραπάνω?
Link to comment
Share on other sites

Οσο ποιο φτηνη, τοσο ποιο καλη.

t9wfmc.png

Παρήγγειλα την ASROCK B150M PRO4 στα 77,00 euros τη βρήκα σε μαγαζί στο techstores από το skroutz.gr. Τώρα σκέφτομαι μεταξύ i3 6100 και i5 6500 αν αξίζει γιατί είναι 100euros παραπάνω. Πάντα με γνώμονα τη χρήση του που ανέφερα παραπάνω. Ο i5 760 άξιζε πάντως που είχε! Αν δε τον χαλούσε το mobo του κρατούσε κανα 2 χρόνια ακόμα!!
Link to comment
Share on other sites

Θες γρήγορες ram στους skylake , πάρε τουλάχιστον 2400mhz :) Αφού βγαίνουν τα λεφτά πάρε i5 δεν υπάρχει λόγος να χάσεις 2 πραγματικούς πυρήνες!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ,

τελικά καταλήξα στο παρακάτω:

ASROCK B150M PRO4 77,00

CPU INTEL CORE I5-6500 225,00

CORSAIR CARBIDE 88R 62,00 (ΔΩΡΟ ΑΠΟ ΜΕΝΑ:glee:)

ΣΥΝΟΛΟ 364,00

Μπορεί να είναι άσχετος με τους υπολογιστές (γιαυτό σκεφτόμουν να του βάλω τον i3) αλλά δε θα χρειαστεί να ασχοληθώ μαζί του για τα επόμενα 7 χρόνια πάλι.

και επίσης το κορυφαίο:

ξεφορτώθηκα και τις μνήμες μου (σιγά μην έβρισκα να τις πουλήσω) και μου έκανα δώρο τις CORSAIR DOMINATOR PLATINUM 32GB 3000MHz CL15 :welcoming:

Υ.Γ.1: Την ψύκτρα που έχουν οι Dominator πόσο να την πουλήσω?

Υ.Γ.2: O i5 760 πιάνει τίποτα?

Edited by Sonic
Link to comment
Share on other sites

Να δω πως θα γίνει το overclock στις μνήμες με B150 και non-K επεξεργαστή.
Δε θα γίνει... οι μνήμες είναι για ΜΕΝΑ (είχα πάρει 2x4 DDR4 2133Mhz στην αρχή και ξέμεινα με αυτές εδώ και καιρό!:friendly_wink: Edited by Sonic
Link to comment
Share on other sites

Α και πουσε, install τα 10 σε UEFI και μετα αλλαγη στο BIOS σε Fast Mode, 5-6 δευτερα boot σε desktop.
Σε 7 γίνεται? Δε θα του το αναβαθμίσω ακόμη γιατί το Creo Elements όπως και το Solidworks έχουν θέμα με τα win10!
Link to comment
Share on other sites

Σε 7 γίνεται? Δε θα του το αναβαθμίσω ακόμη γιατί το Creo Elements όπως και το Solidworks έχουν θέμα με τα win10!

Όχι δυστηχώς, τα 8 υποστηρίζουν όμως αν και σαφώς καλύτερα τα 10.

Link to comment
Share on other sites

Σε 7 γίνεται? Δε θα του το αναβαθμίσω ακόμη γιατί το Creo Elements όπως και το Solidworks έχουν θέμα με τα win10!

Δεν σε απασχολεί αυτό, η διαφορά είναι 2-3sec το δοκίμασα και με ultra fast και με fast και κλειστό, γιατί να έχετε θέμα τόσο παλιό είναι το solidworks?

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε απασχολεί αυτό, η διαφορά είναι 2-3sec το δοκίμασα και με ultra fast και με fast και κλειστό, γιατί να έχετε θέμα τόσο παλιό είναι το solidworks?
Δυστυχώς μέχρι και το Solidworks 2015 έχει προβλήματα και crushάρει! Μόνο αν κάνω από Win7 upgrade σε Win10 και όχι clean install ΙΣΩΣ τρέξει!

Ελπίζω πάντως o i5 μη πάει χαμένος... ειλικρινά γιαυτό σκεφτόμουν τον i3 για τη χρήση του αδερφού μου... είναι σα τις Porsche που έβλεπα στο Κατάρ να τις οδηγούν οι Άραβες...

Link to comment
Share on other sites

Μόνο αν κάνω από Win7 upgrade σε Win10 και όχι clean install ΙΣΩΣ τρέξει!

Για κανένα λόγο φίλε θα έχεις σίγουρα προβλήματα, βάλε τα κανονικά και τρέξε το με compatibility mode windows 7..(δεξί κλικ, ιδιότητες)

Πάρε το σαν κανόνα αυτό, δεν βάζουμε τα λειτουργικά το ένα πάνω στο άλλο, format εγκατάσταση, τέλος :)

Link to comment
Share on other sites

Για κανένα λόγο φίλε θα έχεις σίγουρα προβλήματα, βάλε τα κανονικά και τρέξε το με compatibility mode windows 7..(δεξί κλικ, ιδιότητες)

Πάρε το σαν κανόνα αυτό, δεν βάζουμε τα λειτουργικά το ένα πάνω στο άλλο, format εγκατάσταση, τέλος :)

Το ξέρω φίλε ΠΑΝΤΑ clean install!! Το έχω δοκιμάσει στο δικό μου με Win10 και δεν τρέχει το Solidworks με τίποτα και αναγκάστηκα και έκανα downgrade γιατί είναι το software που χρησιμοποιώ για τη δουλειά μου. Ακόμα σκέφτομαι τον i5 για τη χρήση του αδερφού μου μη πάει χαμένος πάντως... Edited by Sonic
Link to comment
Share on other sites

Σε 7 γίνεται? Δε θα του το αναβαθμίσω ακόμη γιατί το Creo Elements όπως και το Solidworks έχουν θέμα με τα win10!

Περνα τα 10αρια και προσπαθησε να βρεις λυση για τα προγραμματα, πρεπει να παιζουν λογικα με διαφορα updates. Οσον αφορα το fast startup στα 10, ναι αξιζει με τα χιλια, οσα μηχανακια εχω στησει ετσι σε φιλους και πελατες ολοι εχουν ξετρελαθει, ειναι πολυ εντυπωσιακο να ποσταρεις σε λιγα δευτερα σε desktop απο το πατημα του on. 10αρια και UEFI install δαγκωτό για πολλους λογους, βαλε και το post display seconds στο 0, fast startup και καθαρισες.

2l2i4p.png

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ήρθαν τα κομμάτια τα συναρμολόγησα και το σύστημα πετάει! Παίζει και να είναι γρηγορότερο και από το δικό μου στο περιβάλλον windows και στο boot!

Υ.Γ. Σίγουρα χωράει μέσα στο TJ11!!:wink-new:

1.jpg

2.jpg

1.jpg.ea784a6e2a074d62271e0ba12bb4a247.j

2.jpg.4d25309d83a62b4568b2dd015767c555.j

Edited by Sonic
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now