Pastelidis.n.s.

G9x, G19 και G35 από την Logitech

Recommended Posts

[WRAPLEFT]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/548a2f6209ce69.png[/WRAPLEFT]Μετά από την μεγάλη επιτυχία τoυ G15 στα πληκτρολόγια και του G9 στα ποντίκια η Logitech σήμερα ανακοίνωσε τρία νέα προιόντα τα οποία θα ανήκουν πάλι στην σειρά G. Τα τρία νέα προιόντα θα έχουν την κωδική ονομασία G9x για το ποντίκι, G19 για το πληκτρολόγιο και τέλος G35 για τα ακουστικά. Συγκεκριμένα το νέο πληκτρολόγιο G19 θα διαθέτει μια οθόνη με ανάλυση 320x240 χωρίς να γνωρίζουμε ακριβώς τις διαστάσεις, η οποία θα μπορεί να συνεργάζεται με τουλάχιστον 60 παιχνίδια παρέχοντας στον gamer πληροφορίες που είναι σχετικές όχι μόνο με το παιχνίδι αλλα και με την κατάσταση του επεξεργαστή. Επίσης θα μπορεί να χρησιμοποιείται για να απεικονίζονται βίντεο και εικόνες. Το G19 είναι εξοπλισμένο με 12 προγραμματιζόμενα G-keys και μια σειρά από πλήκτρα πολυμέσων. Τέλος διαθέτει 2xUSB 2.0 θύρες.

Ας περάσουμε στο νέο ποντίκι G9x που είναι μία ενημερωμένη έκδοση του G9 που διαθέτει έναν laser sensor ο οποίος λειτουργεί απο 200dpi έως το εξωπραγματικό νούμερο των 5000dpi. Όπως θα δείτει παρακάτω στην εικόνα δεν διαφέρει από την προηγούμενη έκδοση G9 και έρχεται με τα ειδικά βαράκια τα οποία μπορει να επιλέξει ο χρήστης αναλογα με τις απαιτήσεις του.

Τέλος έχουμε τα νέα ακουστικά G35 που προσφέρουν surround 7.1 ήχο συνδέοντας τα σε μια θύρα USB. Για να αποδώσει η Logitech 7.1 ήχο χρησιμοποίησε την τεχνολογία Dolby. Τα ακουστικά αυτά δεν θα ήταν σωστή επιλογή αν η κάρτα ήχου σας δεν αποδίδει high end ήχο. Ακόμα διαθέτουν μικρόφωνο με τεχνολογία ακύρωσης θορύβου. Είναι εξοπλισμένα με 3 κουμπιά ελέγχου τα οποία επιτρέπουν στον χρήστη να εναλλάσει το προφίλ του ήχου σύμφωνα με αυτό που προτιμά ο ίδιος. Επίσης ο χρήστης θα μπορεί να ρυθμίσει αν θέλει να είναι ενεργοποιημένο το μικρόφωνο ή όχι και να προσαρμόσει τον surround ήχο. Το μικρόφωνο υποστηρίζει morphing φωνή και έρχεται με έξι προφίλ που μπορούν να ανάβουν με το πάτημα ενός από τα G-keys. Η ποιότητα του ήχου θα πρέπει να είναι αρκετά καλή με 40mm speaker units.

Το G19 έρχεται στην τιμή των 149? και θα είναι διαθέσιμο από τον Μάρτιο. Το G9x έρχεται στην τιμή των 75? σχεδόν ίδια με την τιμή της προηγούμενής έκδοσης G9 και θα είναι διαθέσιμο τον Απρίλιο. Τα ακουστικά G35 έρχονται στην τιμή των 97? που και αυτά θα είναι διαθέσιμα τον Μάρτιο.

Μπορείτε να δείτε το G9x εδώ, το G19 εδώ και τέλος το G35 εδώ.

g9x.jpg

g35.jpg

g19.jpg

Link to comment
Share on other sites

oχ όχι πάλι αυτό το ποντίκι που μοιάζει με ποντίκι για laptop δεν είναι καθόλου βολικό...δεν μπορούσαν να το σχεδιάσουν αλλιώς;ούτε το πληκτρολόγια μου αρέσει έχει αυτά τα εκνευριστικά πλήκτρα που κάνουν κλατς κλατς δεν είναι σαν το razer Lycosa που τα πλήκτρα είναι κάπως σαν τον laptop...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ThReSh είναι υποκειμενικό για κάθε άνθρωπο. Διαφορετική κατασκευή χεριών έχει ο καθένας. Γι' αυτό καλό είναι για τα ποντίκια πριν τα αγοράσουμε να τα δοκιμάζουμε στο χέρι μας. Πρόσφατα αγόρασα ένα roccat . Από χαρακτηριστικά έσπερνε αλλά στο χέρι μου δεν καθόταν καλά.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα ουτε εμενα δεν μου αρεσει το G9 απο την αποψη που δεν με βολευει για κανεναν λογο....το θεωρω το πιο δυσκολο στο χερι για gaming...εγω δεν μπορω να παιξω με τιποτα με αυτο....!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το ποντίκι το θεωρώ άχρηστο (ο καλός gamer εδώ που τα λέμε, με ένα MS Intellimouse Optical ή έστω ένα ΜΧ-518 είναι μια χαρά).

Το πληκτρολόγιο πάρα πολύ ακριβό. Δε θα το παιρνα ούτε κι αυτό.

Δε μιλάω για τα μουφο-ακουστικά, 7.1 κι αηδίες. Αν θες ακουστικά, παίρνεις ακουστικά (Sennheiser, AKG, BeyerDynamics, κτλ).

Αυτά :P

Link to comment
Share on other sites

Με κανένα από τα δύο grips που είχε δε βολεύτηκες; Η αλήθεια είναι ότι το ποντίκι είναι και θέμα συνήθειας. Δεν μπορούσα στην αρχή να βολευτώ το 510 μέχρι που σχεδόν έβαλα τα κλάματα όταν παρέδωσε πνεύμα και χρειάστηκε να το αποχωριστώ. Αγόρασα το G9 γιατί το θεώρησα το καλύτερο gaming mouse και είμαι στη διαδικασία του να "το αγαπήσω". Το G9x και τα G35 φαίνεται να σπέρνουν. To G19 ό,τι και να 'ναι δεν πρόκειται να το αγοράσω λόγω του μικρού [Enter]. Πολύ ακριβό το G19 πάντως.

Logitech rulezzzzz anyway...

Link to comment
Share on other sites

Tο θέμα είναι ότι ακουστικά που προορίζονται για gaming θες να έχουν και ενσωματωμένο μικρόφωνο (headset). Οι εταιρείες που αναφέρετε δε νομίζω ότι έχουν τέτοιες λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως για headset έχω το fatal1ty τις creative :D και θέλω να αγοράσω το G5 2007 για mouse(τώρα έχω ένα ασύρματο και δεν είναι τόσο καλο για gaming)το razer lycosa για keyboard και ένα καλο mousepad(το razer mantis μάλλον),αλλα είναι ακριβά και όλο το αναβάλω:(

Link to comment
Share on other sites

Tο θέμα είναι ότι ακουστικά που προορίζονται για gaming θες να έχουν και ενσωματωμένο μικρόφωνο (headset). Οι εταιρείες που αναφέρετε δε νομίζω ότι έχουν τέτοιες λύσεις.

Ένα εκ των πολλών:

HMEC460_headset.jpg

;)

Link to comment
Share on other sites

Όχι ότι δεν είναι καλά, αλλά η Bose "βάφτισε" τα κοινώς κατά το λεγόμενον "κλειστά ακουστικά" σε Quiet Canceling Super Duper Fuck Yeah Technology Oh My God When Is It Gonna Stop Headphones και κάτι τρέχει στα γύφτικα...

Ομολογώ βέβαια πως δεν τα έχω ακούσει προσωπικά, αλλά από όσα ακούω, είναι πολύ περισσότερο όνομα παρά πραγματική ποιότητα...:( Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια..

Πάντως, παίζουν κάτι Denon και Audio Technica κλειστού τύπου....μούρλια :D

Link to comment
Share on other sites

Μου τα είχε κάνει περισσότερο δώρο για όταν καίω με το μπάσσο μου στο υπόγειο.

Εκτός απο το δέρμα τους που απο την πολύωρη χρήση έχει ξεφτύσει λίγο(2 χρόνια τάχω)

Μπορώ να πώ οτι η μόνωση είναι πολύ καλή.Δεν ξέρω τι τρέχει αλλα άμα τα φορέσεις οταν είναι κλειστά και κάθεσαι δίπλα στο pc που απο τα φουρφουριά κάνει φασαρία,τα ανάβεις και δεν ακούς απολύτος τίποτα,δεν ξέρω τι παίζει αλλα αυτο δεν το δημιουργεί η μόνωση γύρο απο το αυτι....

Είχα δοκιμάσει κάτι παρόμοια senheiser ενός φίλου αλλα δεν με ικανοποίησαν.....

Πάντως για ακουστικά στο mp3 μου μπορώ να πώ οτι senheiser vs bose τα senheiser κερδίζουν χαλαρά,jerry powah :P

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now