JC_Denton

Αναζητώντας το καλύτερο USB-Flash!

Recommended Posts

Δύσκολα τα πράγματα...

Τι ψάχνω στο περίπου. Θέλω ένα flashάκι που να είναι 2 (άντε 2.5) πράγματα:

- Ανθεκτικό

- Γρήγορο

- Ε να ναι και λίγο όμορφο

Όταν λέμε ανθεκτικό, το εννοούμε. Δεν πα να φάει κοκα-κόλες, δεν πα να πέσει σε νερά/λάσπες, να το κλωτσάω, να αντέχει τεσπα το ρημάδι.

Τώρα για το γρήγορο...ε ναι, θέλω το ταχύτερο, ή όσο πιο γρήγορο γίνεται. Δε θα κάτσω να περιμένω τα USB 3.0 κανα χρόνο ακόμα, κάτι που να πιάνει κανα 30άρι MB/sec Read/Write/Copy.

Που κολλάμε όμως?

Από όσα γρήγορα είδα, παίζουν τα:

1 - Corsair Voyager

2 - Corsair Voyager GT

3 - Corsair Survivor

4 - Corsair Survivor GT

Είδα πολλές εταιρείες όπως βλέπετε :hehe::hehe::hehe::hehe:

Τα 1 και 4 αποκλείονται αυτόματα. Το 1 λόγω ταχύτητας (αν πάρουμε, το GT θα πάρουμε), ενώ το 4 απλά και μόνο λόγω χωρητικότητας (δε βγαίνει μεγαλύτερο από 8 GB.....:loveliness:..:loveliness:..)

Οπότε μένουμε με τα 2 και 3.

Τα Voyager GT (το 16άρι στάμπαρα -> http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554041) ειναι πολύ πολύ γρήγορα, με το μόνο μειονέκτημα να είναι ότι....πραγματικά αν δεν έβλεπα τα Survivor, θα τα παιρνα απευθείας.

Τα Survivor, παρόλο που είναι αισθητά πιο αργά (με βάση τα Reviews), είναι αιώνες πιο όμορφα imo (αλουμίνιο γαρ -> http://www.e-shop.gr/sort_search.phtml?stuff=corsair+survivor&x=0&y=0) και αρκετά έως πολύ πιο ανθεκτικά (αν και ομολογώ πως δε νομίζω να πηγαίνω για βουτιές με το Survivor...σίγουρα όμως καμια λάσπη παίζει να τη φάει - Γεωλογία γαρ).

---

Οπότε....για πείτε καμιά γνώμη κι εσείς. Τι κάνουμε? Survivor απλό, αισθητά πιο αργό, αλλά πιο όμορφο/ανθεκτικό (+ μπορώ να πάω και σε 32GB άμα θέλω), ή ένα Voyager GT 16άρι, αρκετά πιο γρήγορο, αλλά λιγότερο ανθεκτικό και σαφώς πιο...άσχημο? :hehe:

Ή μήπως έχετε να προτείνετε τίποτα άλλο που δεν έχω δει?

Για βοηθάτε λίγο μπας και ξεσκαλώσω :D :D

Link to comment
Share on other sites

Speedo= OCZ turbo http://www.skroutz.gr/s/62528/OCZ-ATV-TURBO-8GB.html

Maxάρει τη USB 2.0 ;)

Αλλα δε μ'αρεσει καθολου (σα να λεει: Ειμαι καγκουρας και το δειχνω απο χιλιομετρα ειναι :P ), κι επισης ειναι πολυ πιο ακριβο! (αν και θα ορκιζομουν οτι πριν κανα μηνα που το πετυχα στο e-shop ηταν αρκετα πιο φτηνο).

So... Voyager απο μενα.

@OCZ link : http://www.ocztechnology.com/products/flash_drives/ocz_atv_turbo_usb_2_0_flash_drive (κατω κατω εχει απειρα reviews)

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ!

Έκανε η Caterpillar flashάκια? :hehe:

Καλά δεν το συζητώ, είναι πανάκριβο (και μόνο 8GB! - εγώ ψάχνω για 16-32)...

Γμτ, καλό μου φάνηκε σαν επιλογή, αλλά μόλις είδα τιμή και GB...σοκ...χιχι

Link to comment
Share on other sites

2* Corsair Survivor GT 8GB @ RAID 0 :P

Στα 16GB & 32GB που θες για ανθεκτικό και γρήγορο μόνο το Voyager GT βλέπω σαν καλή λύση.

To OCZ ATV Turbo ακόμα τόσο ακριβό το έχουνε ? Κάτι δεν πάει καλά μου φαίνεται.

Και δεν είναι και τόσο δα γρήγορο ( τουλάχιστον είναι όντως ανθεκτικό :D )

0-oczatvturbo4ghdtach.jpg

Εδώ βλέπετε το OCZ ATV Turbo κατά την διάρκεια του... μπανιαρίσματος... και αμέσως μόλις βγήκε από το μπανάκι του :D

0-oczatvturbo4ginln2.jpg

0-oczatvturbo4gfrozen.jpg

:D

Link to comment
Share on other sites

Lol στο τρολ του μπωλ!

ΓΚΟΛ! :P

Δουλευε μετα την... αζωτούχα λοσιον? :P

Αν ναι, τοτε πρεπει πιο πολυ να το διαφημισουν για την αντοχη του παρα για τις ταχυτητες.

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά ένα απλό φλασάκι φίλου μου πέρασε από πληντήριο και παίζει κομπλε, μετά φυσικά από στέγνωμα.

Ρε Denton, δε μου λες, στα μόμπο εξασκείς τη Γεωλογία? Τα σκαλίζεις μέχρι τέλους? Δε σε κόβω και πολύ αυτού του χόμπι(εντάξει σπουδές), κυρίως με τα pcia δεν ασχολείσαι?(να πέφτω τόσο πολύ έξω?) :D

Εγώ θα έπαιρνα το Voyager GT σίγουρα. Πιο πολύ θα χρειαστεί η ταχύτητα. Η καλύτερη ποιότητα κατασκευής δεν είναι τόσο πλεονέκτημα, ό,τι και να πάρεις φαντάζομαι πως θα τα προσέχεις και τα δύο το ίδιο σα να ήτανε δίσκοι HDD και θα το κρατήσεις 1-2 χρόνια max. Τώρα για την ομορφία, ό,τι και να πάρεις θα το κοιτάς 2-3 φορές μετά θα το βαρεθείς όπως και να είναι. Τα ίδια δε κάνουμε παντού? :D

Link to comment
Share on other sites

βασικά στο voyager θα χάσεις κάποια στιγμή το καπάκι γιατί παραχαλαρώνει από το βάλε βγάλε. Την ίδια αίσθηση μου άφησε και το rally2 που προτείνει ο ^^ και το ξεφορτώθηκα αμέσως! Βασικά δεν σου δίνει καλύ αίσθηση, εν αντιθέσει με τα rally 1 που ήταν απίστευτα! :D

Link to comment
Share on other sites

Ρε Denton, δε μου λες, στα μόμπο εξασκείς τη Γεωλογία? Τα σκαλίζεις μέχρι τέλους? Δε σε κόβω και πολύ αυτού του χόμπι(εντάξει σπουδές), κυρίως με τα pcia δεν ασχολείσαι?(να πέφτω τόσο πολύ έξω?) :D

Είναι απλό το θέμα - αν βγούμε στο ύπαιθρο, είναι κακό. Έχω χάσει ουκ ολίγα flashάκια έτσι, από υγρασία, ήλιο, χτυπήματα, κτλ. Εδώ το άλλο το είχα μέσα στο τσαντάκι και μετά την εκδρομή τέζαρε.

Πάντως πέφτει πολύ, μα ΠΟΛΥ σφυροκόπημα. Εγώ δεν είμαι μέρος του "απλού" Geology Team, που πάνε και χαζεύουν τις πέτρες, είμαι μαζί με κάτι άλλους βλαμένους μέλος του SWAT Team :hehe:, βαριοπούλες και δώστου να καταλάβει. Έχουμε σκοτώσει φίδια/σκορπιούς, έχουμε κατεβάσει βράχους 1x1m, Demolition φάση :hehe: :hehe:, μια μέρα έσπασα μια βαριά με ξύλινη λαβή και το κεφάλι παρολίγο να αφήσει στον τόπο έναν από πίσω, τέτοια όμορφα :D

Γενικά, αν παίξει σκηνικό καλό, το flashάκι πρέπει να αντέχει. Ειδικά από υγρασία - είναι το no 1 που με νοιάζει.

Link to comment
Share on other sites

Είναι απλό το θέμα - αν βγούμε στο ύπαιθρο, είναι κακό. Έχω χάσει ουκ ολίγα flashάκια έτσι, από υγρασία, ήλιο, χτυπήματα, κτλ. Εδώ το άλλο το είχα μέσα στο τσαντάκι και μετά την εκδρομή τέζαρε.

Πάντως πέφτει πολύ, μα ΠΟΛΥ σφυροκόπημα. Εγώ δεν είμαι μέρος του "απλού" Geology Team, που πάνε και χαζεύουν τις πέτρες, είμαι μαζί με κάτι άλλους βλαμένους μέλος του SWAT Team :hehe:, βαριοπούλες και δώστου να καταλάβει. Έχουμε σκοτώσει φίδια/σκορπιούς, έχουμε κατεβάσει βράχους 1x1m, Demolition φάση :hehe: :hehe:, μια μέρα έσπασα μια βαριά με ξύλινη λαβή και το κεφάλι παρολίγο να αφήσει στον τόπο έναν από πίσω, τέτοια όμορφα :D

Γενικά, αν παίξει σκηνικό καλό, το flashάκι πρέπει να αντέχει. Ειδικά από υγρασία - είναι το no 1 που με νοιάζει.

lol έπεσα λίγο έξω έτσι όπως μου τα λες! Χαίρομαι που το ζεις έντονα αυτό που σπουδάζεις. Αν είναι έτσι τότε βρε συ παίρνεις το πιο ανθεκτικό και δε το συζητάς καθόλου. Και καλού κακού κανα μικρό ειδικό σακουλάκι να το βάζεις μέσα που να είναι αδιάβροχο και φουσκωτό για να αντέχει χτυπήματα.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, τη σχολή δεν τη χωνεύω για ΠΟΛΛΟΥΣ και διάφορους λόγους, αλλά στις εκδρομές "ξεσκάμε" κάπως. Π.χ. με νοιάζει να βουτήξω στο ποτάμι ή να φάω την omg καταιγίδα (λούτσα από πάνω ως κάτω σε 30 secs), αλλά το flashάκι "βράχος".

Οπότε πάμε σε κάτι σε Survivor/Voyager. Το OCZ είναι πολύ ακριβό δυστυχώς...:(

Θα δω, ταχύτητα και αρκετά καλή ανθεκτικότητα vs μέτρια ταχύτητα, εξαιρετική ανθεκτικότητα (και looks :D)

Link to comment
Share on other sites

Από πρωσοπική εμπειρεία, τα Voyager δεν είναι και τόσο ανθεκτικά. Είχα ένα απλό (20 MB/sec read 10MB/sec write) αλλά επειδή το έβαζα στην κωλότσεπη, έσπασε στο ύψος του βύσματος. Και αν κρίνω από την εφαρμογή που είχε το ελαστικό κάλυμα, δεν θα είναι για πολύ όσο αδιαβροχό θέλεις...

Link to comment
Share on other sites

Παρε και τα 2 και μετα πουλα οποιο δε σ'αρεσει.... Μπορει το survivor να μην ειναι και τοσο ωραιο ή μπορει να μην εχουν και τοσο μεγαλη διαφορα στη ταχυτητα..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μετά από την κατοχή του ocz rally 2 8gb, των corsair voyager 8gb και 16gb, βρήκα ένα καταπληκτικό φλασάκι που κανείς δεν το έχει αναφέρει. Είναι το patriot Xporter XT. Πήρα πρώτα το 8άρι να δοκιμάσω και έπαθα πλάκα. Έτσι πήρα κι ένα 16άρι μετά. Είναι αδιάβροχο, με αρκετά σταθερό καπάκι συγκριτικά με το voyager και οι ταχύτητες που πετυχαίνει είναι πάρα πολύ καλές. Το 8άρι κάνει read με 34-36mb/s και write με 18-20. Το 16άρι έχει ίδιο ακριβώς read και λιγάκι χαμηλότερο write. Αν το κάνετε και ntfs τα νούμερα βελτιώνονται λιγάκι ακόμα όσον αφορά τουλάχιστον την ταχύτητα εγγραφής.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ...και το κοιτούσα προχτές στο Newegg...

Θα τσεκάρω τα Reviews όταν βρω χρόνο (ή μου φαίνεται παίζει να κάνω ότι είπε ο Winters, θα τα πάρω όλα και θα κάνω και συγκριτικό στο τέλος :hehe: )

Πάντως γενικά τα 8GB είναι SLC, γι αυτό είναι ταχύτερα από τα υπόλοιπα, επειδή τα 16-32GB είναι MLC ;)

Πουφ....δύσκολο Quest βρήκα κι εγώ γμτ...:D

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εγώ έχω ένα φίλο με μαγαζί υπολογιστών και εγώ ψαχνόμουν για φλασάκι. Τον ρωτάω αν παίζει κάτι καλό και γρήγορο και μου λέει ότι είχε νέα παραλαβή το patriot αλλά χωρίς να ξέρει αν είναι καλό. Μου δίνει λοιπόν το 8άρι να το δοκιμάσω και τελικά το αγόρασα μαζί με ένα 16άρι. Αν έχεις τη δυνατότητα να το βρεις να το δοκιμάσεις καλώς. Αν θέλεις μπορώ να σου δώσω το δικό μου κάποια στιγμή να το δεις. Αν δε βιάζεσαι πολύ δηλαδή...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now