Thanos1

ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ ΘΕΡΜΟΑΓΩΓΙΜΗ ΠΑΣΤΑ Corsair H100i V2

Recommended Posts

Αν και ο τίτλος τα λέει όλα .. να γίνω ποιό συγκεκριμένος .. πρόκειται για ψύκτρα corsair h100i σε 4790k .. επειδή όταν την αγόρασα η πάστα που είχε πάνω λόγω του ότι το πλαστικό καπάκι είχε φύγει απο την θέση του ήταν εξατμιστεί εχω βάλει την nt-h1 .. αναρωτιέμαι μήπως με την δική της ( shin-etsu νομίζω βάζουν ... ) έχω καλύτερες θαρμοκρασίες ??? Για πείτε καμιά γνώμη .... Shin-etsu μπορώ να βρώ Ελλάδα ή τελικά δεν αξίζει τον κόπο ??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Θάνο,

Δεν αξίζει τον κόπο, σίγουρα η πάστα της noctua θα είναι ανώτερη αλλά και πάλι δεν κάνει την διαφορά, υπομονή να περάσει το καλοκαίρι :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Θάνο,

Δεν αξίζει τον κόπο, σίγουρα η πάστα της noctua θα είναι ανώτερη αλλά και πάλι δεν κάνει την διαφορά, υπομονή να περάσει το καλοκαίρι :)

Εντάξει venisk .. δεν είχα καμία όρεξη να περιμένω 20 μέρες ( μέσω ebay .. ) για μία θερμοαγώγιμη πάστα σπό κίνα :joyous:...

Α και ένα νέο .. μπορεί και να το ξέρετε ήδη ( .. αφού είστε γατόνια .. ) .. η corsair έχει βγάλει στην αγορά ένα νέο τύπο ανεμιστήρων και υπόσχεται υψηλή

στατική πίεση σε μεγαλύτερες στροφές με λιγότερο θόρυβο ... για δες ... ML120 PRO 120mm Premium Magnetic Levitation Fan

το νέο μηχανισμό το ονομάζει magnetic levitation ... δεν ξέρω αν είναι μαρκετινίστικο τρίκ αλλά λέω να δοκιμάσω με αρχικά με 2 push διάταξη .. δεν έχω

αλλάξει ακομα τα ανεμιστηράκια της , ήμουν έτοιμος να πάρω τα

EK - VARDAR F4 120 --> EK Water Blocks Ek-vardar F4-120 120mm (2200 Rpm) - Ανεμιστηρας κουτιου (PER.814904)

Τα corsair από θέμα τιμής είναι λίγο πιό πάνω αλλά αφού κάνουμε την αλλαγή ας την κάνουμε σωστά ..

CORSAIR ML 120 PRO --> http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=52753&cat=7&sub=0&pmanuf=15&sort=undefined&step=undefined

Και μιά τελευταία ερώτηση ... αν βάλω push / pull διάταξη ανεμιστήρων

2 τέτοια --> EK Water Blocks Ek-cable Y-splitter 2-fan PWM (10cm) - Υδροψυξη (PER.812291)

αν τα βάλω πάνω στην h100i το corsair Link θα ελέγχει σωστά και τους 4 ανεμιστήρες ή θα τρέχουν όπως θέλουν ???

Ξέρω είπα πολλά με τη μία πάλι ..:joyous:

Edited by Thanos1
Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται καθαρά ότι δεν είσαι ικανοποιημένος με την h100, τα επιπλέον fans μόνο φασαρία θα σου προσθέσουν σε ένα τόσο λεπτό ψυγείο, αν θες καλύτερες θερμοκρασίες θα σου πρότεινα να κάνεις λίγη οικονομία και να στήσεις αργότερα μια απλή custom υδροψυξη ή να πάρεις μια ek aio 360.. με πάστες fans και τέτοια απλά θα χαλάς την ησυχία σου και τα χρήματα σου χωρίς σοβαρά αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται καθαρά ότι δεν είσαι ικανοποιημένος με την h100, τα επιπλέον fans μόνο φασαρία θα σου προσθέσουν σε ένα τόσο λεπτό ψυγείο, αν θες καλύτερες θερμοκρασίες θα σου πρότεινα να κάνεις λίγη οικονομία και να στήσεις αργότερα μια απλή custom υδροψυξη ή να πάρεις μια ek aio 360.. με πάστες fans και τέτοια απλά θα χαλάς την ησυχία σου και τα χρήματα σου χωρίς σοβαρά αποτελέσματα.

Ικανοποιημένος είμαι ... θερμοκρασιακά αφού την τρέχω σε quiet mode και είναι και καλοκαίρι τα αποτελέσματα είναι μάλλον φυσιολογικά ... απο θέμα θορύβου /

ήχου που παράγουν οι ανεμιστήρες της δεν είμαι ... γι' αυτό και το ψάχνω ... σε custom δεν πάω γιατί δεν έχω την εμπειρία και απο την άλλη δεν θέλω να

έχω συνεχώς στο μυαλό μου μην ξεχάσω να αναπληρώσω ψυκτικό υγρό και αλλα τέτοια θεματάκια .. θα παρακολουθήσω τις θερμοκρασίες της όλο το χρόνο

για να μην βγάζω βιαστικά συμπεράσματα και βλέπουμε αν αξίζει να πάω σε ek aio 360 ... Και λαμβάνοντας υπόψη ότι δεν κάνω extreme overclocking μάλλον

δεν δικαιολογήται η ek aio 360 .. εγώ μάλλον θα είμαι συνεχώς 4.4ghz σε όλους τους πυρήνες με static voltage 1.185 - 1.200v , γιατί δεν θέλω να μειώσω την

ζωή της CPU αφού από την μάνα τους οι Haswell είναι " ζεστοί " επεξεργαστές .

Link to comment
Share on other sites

Αν θες ήσυχους ανεμιστήρες πάρε σοβαρής εταιρείας όπως η noctua, bequiet ή noiseblocker.. corsair και τέτοιο περισσότερο μπλα μπλά είναι κ λιγότερο ουσία :)

Γενικά δίνεις ελάχιστο ρεύμα οπότε δεν χρειάζεται να βάλεις 4, στην h100 είχα 2 bequiet silent winqs 2 πανάκριβοι αλλά δεν άκουγα κιχ :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now