turbo

Ψύκτρα για AMD 64 X2 6000+

Recommended Posts

Ενα 20-30 λεπτακι ειναι αρκετο για να δεις θερμοκρασιες. (οχι δε τελειωνει ποτε)

Κανε το και πες μας ποσο πηγε ( η θερμοκρασια, αμεσως πριν σταματησεις το τεστ).

ΕΠισης, καλο θα ηταν τη καρτα γραφικων να την εβαζες στο πρωτο pci express slot. (εκτος αν ειναι και τα 2 16x).

Απο τη φωτο δε μπορω να διακρινω τι ακριβως εχει γινει με τη πατεντα :P

Link to comment
Share on other sites

Και τα 2 ειναι 16χ φίλε μου...

οι θρεμοκρασίες μετά απο 25 λεπτά ειναι

cpu core 0 στους 69

cpu core 1 στους 62

Τώρα αυτές είναι καλές θερμοκρασίες??

Γενικά σε τι θερμοκρασίες πρέπει να παίζει??Που να αρχίσω να φοβάμαι??

Link to comment
Share on other sites

Εγω δε θα αισθανομουν ανετα πανω απο τους 60-65 βαθμους.

Οχι οτι στους 69 θα καει, αλλα... απο δω και περα που θα ζεστανει κι ο καιρος, μου φαινεται πρεπει να σκεφτεις να βαλεις εστω ενα αθορυβο ανεμιστηρακι.

Και με τη προϋποθεση οτι η πατεντα εχει δουλεψει, και οτι κανει τελεια επαφη η ψυκτρα με τον επεξεργαστη.

Link to comment
Share on other sites

Χθες αποφάσισα να βάλω ενα ανεμιστήρι...έχω στα χέρια μου ενα 12αρη...τον πέρασα και τώρα θέλω το κιτ στήριξης το κανονικό γιατί με αυτό που έκανα με βγαίνει η πίστη για να το περασω...πρός το παρόν έβαλα την παλιά...θα επανέλθω όταν αποκτήσω το κιτακι και θα σας πω αποτελέσματα...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ήρθε το κιτ στήριξης..το παράγγειλα από το εξωτερικό..ότι να ναι...

Τέσπα...έβαλα την ψύκτρα με ενα 12αρη ανεμιστήρα..έχει κουμπώσει τέλεια και δεν κουνιέται με τίποτα...

Έκανα και το τεστ με το prime και μετα από μισή ώρα οι θερμοκρασίες είναι

Core 1 -- 45C max

Core 2 -- 35C max

Μια χαρά μου φαίνονται οι θερμοκρασίες...εσείς τι λέτε??

Τη θερμοαγώγιμη πάστα κάθε πότε να βάζω νέα?

Link to comment
Share on other sites

Οι θερμοκρασίες θα έλεγα ότι είναι μια χαρά, αν δεν έβλεπα αυτή τη διαφορά μεταξύ των πυρήνων. Αυτό μάλλον σημαίνει ότι η ψύκτρα δεν πάτησε τέλεια πάνω στον επεξεργαστή, γι αυτό και έχουν 10°C διαφορά.

Αν έχεις όρεξη, ξαναβάλτη άλλη μια φορά, μήπως πατήσει καλύτερα η πάστα. Όπως και να χει όμως, μια χαρά θερμοκρασίες είναι, ακόμα κι αν πατάει στραβά ;)

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά ε???

Πάντως και με την ψύκτρα που είχε όταν αγόρασα το cpu...την ίδια διαφορά είχε...βέβαια δεν είχα δώσει σημασία..επίσης να πώ πως έχω βγάλει την ψύκτρα τη παλιά αρκετές φορές για καθαρισμα και παντα έβλεπα αυτήν την διαφορά...

Δεν μπορεί...τόσες φορές λάθος την έβαζα...παρόλα αυτά όταν βρω λίγο χρόνο θα την ξαναβάλω....μάλλον στο επόμενο καθαρισμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ...υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να έχει στραβό καπάκι ο CPU...αλλά αυτό κυρίως στους Intel γινόταν - ποτέ δεν ξέρεις πάντως. Αν μου λες ότι είναι συχνό φαινόμενο, ίσως αυτό να φταίει ;)

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμενα σε idle ο ενας πυρηνας του 6000+ ειναι μονιμα με 8-10 βαθμους διαφορά.

Σε load η διαφορα μικραινει στους 1-3 βαθμους.

Δε νομιζω να ειναι προβλημα.

Οσο για τη παστα, δεν ειναι απαραιτητο να την αλλαξεις καποτε, αλλα καλο θα ηταν αν ειχες ορεξη και διαθεση, μια φορα τη διετια να κανεις τον κοπο...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now