sstav

RAID /AHCI σε εγκατεστημέν Vista64b

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους ....ξέρω ότι τα θέματα raid /ahci είναι χιλιοειπωμένα και με απλό search στο google βρισκεις έναν σκασμό πληροφορίες....Αλλά στην δική μου περίπτωση οπου κοιτάζω δειλά ένα ενδεχόμενο τετοιο (να μεταβώ σε raid) και αφου διάβασα απλά χωρίς να εμβαθύνω, αντιμετώπισα προβλήματα και αποριες που ίσως περισσότερο έχουν να κάνουν ότι έχω ήδη τα Vista εγκατεστημένα και δεν επιθυμώ να κάνω format.. To λοιπόν.....

Vista64bit εγκαστημένα σε Raptor150, 2 σκληροί 500GΒ, 80GB για δεδομένα στα sata3, 4, 5 της ASUS P5K deluxe.....Σε ΙDE mode όλοι.....

Διαβάζοντας και εφαρμόζοντας αυτό εδώ " To resolve this issue, enable the AHCI driver in the registry before you change the SATA mode of the boot drive. To do this, follow these steps:

-Exit all Windows-based programs.

-Click Start, type regedit in the Start Search box, and then press ENTER.

-Locate and then click the following registry subkey:

HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Servic es\Msahci

-In the right pane, right-click Start in the Name column, and then click Modify.

-In the Value data box, type 0, and then click OK.

-On the File menu, click Exit to close Registry Editor."

Μπαίνω στο bios αλλάζω τα sata config σε ΑHCI,,,reboot και κολλάει στο SATAport6 (o 500αρης σκληρός) ....δεν μπουτάρει το σύστημα ...τον βγάζω και μπαίνω κανονικα σε AHCI ..... στην P5K τα σατα 1,2,3,4 είναι στον intel controller ενω τα 5.6 στον jmicron....οπότε δεν θα έπρεπε να λειτουργεί το ahci και στο sata5, σωστά ;;....Γιατί συμβαίνει αυτό;

Ξαναμπαίνω στο bios και βάζω Raid χωρίς να θέλω να δημιουργήσω κάποιο volume απλά να είναι έτοιμο...Φαντάζομαι ότι και σε raid mode αν δεν κάνεις καποιο volume θα είναι σαν σε AHCI mode (σωστά; ). Reboot και τότε κολλάει στην ανίχνευση όλων των sata ...ούτε bιOS δεν μπορώ να μπω...ουτε Control +I δουλεύει τίποτα....Τι παίζει ρε παιδιά ;

Το control+I ενεργοποιεί το Intel matrix storage manager εφόσον το έχεις εγκαταστήσει...σωστά; τότε πως στους οδηγούς για νέες εγκαταστάσεις Vista σε raid mode λέει να πατήσεις Control+I εφόσον δεν έχεις εγκαταστήσεις τον manager;

Οι raid drivers από την Intel είναι μέσα στο inf (http://downloadcenter.intel.com/Detail_Desc.aspx?agr=Y&DwnldId=10884&lang=eng)που κατεβάζουμε ή χωριστα ; Είναι εντελώς Noob αυτά που ρωτάω αλλά είναι διαφορετικά να τα διαβάζεις και όταν πας να τα εφαρμόσεις σαν βήματα να μεσολαβεί ανάμεσα στο step2 και 3 ένα o2α

Tα ψιλοέχω μπλέξει

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

1. Oi raid drivers είναι ενσωματωμένοι στον intel matrix storage manager;

Πως το τρέχω για να τους περάσω (τους intel raid drivers για ich9r) σε flash usb; Μου βγάζει μήνυμα ότι δεν μπορούν να εγκατασταθούν στο σύστημά μου..

2. Πρέπει να δοκιμάσω να τους βάλω πρώτα σε AHCI (μετά την αλλαγή στο registry που περιγραφω παραπάνω) και μετά σε RAID αφού με αφήσει να εγκαταστήσω τον intel matrix s.m;

3. Πάω μάλλον για φορματ και πέρασμα από την αρχή.....Το F6 το πατάμε αφού δουμε την επιλογή σκληρού που θα εγκαταστήσουμε το λειτουργικό; Πως θα βρω τον ICH9R RAID /AHCI driver;

στο παραπάνω ποστ....μια μικρή διορθωση...ο jmicron ελέγχει μόνο τα esata που έχει η P5k ...και τα 6 sata ports στο εσωτερικό ελέγχονται από τον Intel

Link to comment
Share on other sites

Βάλε σε AHCI η RAID το BIOS μετά κάνε εγκτάσταση απο IDE ΟΠΤΙΚΟ ΜΟΝΟ τα XP ή τα VISTA όχι από SATA θύρα.

Aν ξέρεις να χρησιμοποιείς και NLITE για να φτιάξεις ένα CUSTOM XP CD (ωστε να μην πατάς F6 και μπούρδες) ακόμα καλύτερα.

Πέρνα CHIPSET και κοίτα αν δουλεύει.

Οι drivers στα περισσότερα chipset οταν τους κάνεις εγκατάσταση κάνουν extract στο C:\ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΦΑΚΕΛΟ

Μετά μπαίνεις εκεί κ σε ένα usb stick βουτας τους drivers για τα VISTA.

Για τα XP αναγκαστικά αντιγραφή σε δισκέττα ή φτιάχνεις δικό σου CD.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now