JC_Denton

Έφτασε το τέλος για την τεχνολογία Hybrid-SLi . . . ?

Recommended Posts

[WRAPLEFT]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/547c42b46ba739.jpg[/WRAPLEFT]Όπως αρκετοί θυμούνται, στην περσινή CES 2008, η nVIDIA είχε ανακοινώσει την τεχνολογία Hybrid-SLi, η οποία υποσχόταν μικρότερη κατανάλωση, χωρίς καμια θυσία στις επιδόσεις του υπολογιστή μας.

Αυτή η τεχνολογία μπήκε στη ζωή μας με τα nForce chipsets της εταιρείας, τα οποία μας επέτρεπαν να χρησιμοποιούμε την ενσωματωμένη τους κάρτα γραφικών για τις 2D εργασίες μας, με την εξωτερική κάρτα γραφικών να ενεργοποιείται μόνο όταν βάζαμε κάποιο παιχνίδι ή 3D εφαρμογή.

Το πρόβλημα όμως είναι ότι όπως ξέρουμε, νέα high-end chipsets η nVIDIA δεν ετοιμάζει για την πλατφόρμα των Core i7, ενώ ακόμα χειρότερα, καμία από τις GeForce GTX 285 & GTX 295 δεν υποστηρίζει το Hybrid-SLi! Έτσι, ήδη αρκετοί είναι αυτοί που θεωρούν ότι η τεχνολογία αυτή ίσως "πέθανε", τουλάχιστον για το high-end κοινό των Enthusiasts, παραμένοντας μόνο ίσως στη mainstream αγορά...

Link to comment
Share on other sites

Όπως και την μεγάλη αλλαγή που περιμέναμε με τους bing bang 2 drivers (180.xx) , όπου σύμφωνα με την Nv θα υποστηρίζονταν επιτέλους το dual view σε SLi.

Και υποστηρίζεται μόνο σε Vista.

:cussing:

Link to comment
Share on other sites

Ένα vista64 partition πάντα είναι απαραίτητο για κάνα bench ή κάνα μνημοβόρο παιχνίδι που δεν την παλεύει σε 32bit περιορισμό, αλλά τεχνολογίες όπως το hybrid SLi και υποστήριξη dual view είναι καθημερινής χρησιμότητας, και τα καταραμένα τα Vista δεν είναι για κάθε μέρα... :P

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τόσον καιρό πάντως, prob δεν έχω. Είναι και σταθερότατα btw ;)

Ναι αλλά δεν μπορούν όλοι να δώσουν 1500 ? μόνο για VGA και άλλα 1000 μόνο

για έναν XTREME ----> κλεφτο Intel.

για να παίζει το βρωμοπαίχνιδο "σχετικά καλά"

Ασε ποθ και αυτοί που τα έχουν τα χρήματα το σκεύτονται.

Μόλις βγει το DX11 τι θα γίνουν η πανάκριβες 285 και 295 ?

Ωραία η τεχνολογία αλλά το κυνήγι της βλάπτει σοβαρά την τσέπη μας.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τόσον καιρό πάντως, prob δεν έχω. Είναι και σταθερότατα btw ;)

Με την σταθερότητά τους ούτε εγώ έχω παρατηρήσει προβλήματα.

Με την αποκρισιμότητά τους όμως σε απλές καθημερινές εφαρομογές ναι.

Drivers για κάρτα γραφικών να αλλάξεις (τυχαίο παράδειγμα) χρειάζονται σχεδόν τον διπλάσιο χρόνο σε σχέση με τα Xp.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά δεν μπορούν όλοι να δώσουν 1500 ? μόνο για VGA και άλλα 1000 μόνο

για έναν XTREME ----> κλεφτο Intel.

για να παίζει το βρωμοπαίχνιδο "σχετικά καλά"

Δεν έχω δει κανένα παιχνίδι να παίζει "σχετικά καλά" στην 30άρα μου ρε μαν...Μια 4870Χ2, 4GB RAM @ 1800 CL8, 2xRaptors74 και ένας Ε8400 @ default ήταν υπεραρκετός...

Και πραγματικά τώρα πιστεύεις ότι τα 1-4 FPS παραπάνω στα ΧΡ είναι η ΤΡΑΓΙΚΗ διαφορά???

Με την σταθερότητά τους ούτε εγώ έχω παρατηρήσει προβλήματα.

Με την αποκρισιμότητά τους όμως σε απλές καθημερινές εφαρομογές ναι.

Drivers για κάρτα γραφικών να αλλάξεις (τυχαίο παράδειγμα) χρειάζονται σχεδόν τον διπλάσιο χρόνο σε σχέση με τα Xp.

Μπα...δεν έχω δει τπτ τέτοιο. Μια χαρά απόκριση έχω στα απλά πράγματα και για την εγκατάσταση των drivers, παίζει πραγματικά ρόλο το σύστημα (έχω δει τούμπανα μηχανήματα να κάνουν 2-3 λεπτά και ένα απλό σύστημα με έναν 640άρη WD, να κάνει 10 secs, τυχαίνει...)

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν και εγώ αρκετά καχύποπτος με τα Vista όπως εσείς guys ... Και όμως τίποτα από αυτά δεν ισχύει ... Καιρό τώρα δουλεύω απροβλημάτιστα Vista Home Premium 32bit + SP1 στο laptop και το έχω καταευχαριστηθεί ... Εντάξει για benching, μόνο σε λίγα δίνουν (βασικά αρκετά), αλλά πιο user friendly λειτουργικό δεν έχω ξαναδουλέψει ... Ειλικρινά απίστευτα ... Χτυπάει το MemSet, από μόνα τους restart, από μόνα τους ένα ωραιότατο System Restore και όλα μια χαρά ... ;)

Θυμηθείτε με, όταν βγει με το καλό το SP2, forget XP ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now