env0y

Καμμένα pixel?

Recommended Posts

Χτες παρέλαβα την οθόνη της υπογραφής μου και παρότι δουλεύει άψογα μόνο στον μαύρο φόντο παρατήρησα τα παρακάτω pixel στις άκρες της οθόνης.

7BB7DB30-4A99-473A-B71F-0746042F2C11-193-000000030819E3CB_tmp.png

 

Πάμε για rma η είναι λογικό στα ips panel?

Edited by env0y
Link to comment
Share on other sites

Το έχω πάθει και εγώ με 2 οθόνες μου, απλό είναι τρίψε ελαφρά/κυκλικά με τ δάχτυλο σου εκει που είναι το κολλημένο pixel και θα ξεκολλήσει, μην βάλεις πολύ δύναμη αλλά ούτε να το χαϊδεύεις......

 

........πόσο πιο πρόστυχο post??? :hehe:

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Venisk, ελπίζω να φτιαχτουνε με αυτόν τον τρόπο γιατί στεναχωριεμαι να την κάνω rma πριν την χαρώ καλά καλά.  Αλλά ρε γαμωτο είναι βλακεια οθόνη τέτοιου κόστους να έχει τέτοιο θέμα 

Link to comment
Share on other sites

Θα φτιάξει αν το κάνεις σωστά...

Ζηλεύω το κουτί σου ατελείωτα, αν δεν είχα την custom θα το σκεφτόμουν! Πόσταρέ μας καμιά φώτο από το κουτί σου έτσι στα πλάγια να δούμε πως τα έχεις αν θές :)

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, venisk said:

Θα φτιάξει αν το κάνεις σωστά...

Ζηλεύω το κουτί σου ατελείωτα, αν δεν είχα την custom θα το σκεφτόμουν! Πόσταρέ μας καμιά φώτο από το κουτί σου έτσι στα πλάγια να δούμε πως τα έχεις αν θές :)

Venisk, ελπίζω να φτιαχτουνε με αυτόν τον τρόπο γιατί στεναχωριεμαι να την κάνω rma πριν την χαρώ καλά καλά.  Αλλά ρε γαμωτο είναι βλακεια οθόνη τέτοιου κόστους να έχει τέτοιο θέμα

 

Έχω μία πρόχειρη, έλεγα να βγάλω σωστές αυτήν την βδομάδα αλλά μου έκατσε αυτό

 

PHOTO_20160922_004343.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα μπορούσα να έχω το κουτί έτσι δίπλα μου όμως τα χεις πάρα πολύ όμορφα και μπράβο σου.. :) 

Η καρέκλα σου είναι άνετη? Αν έχεις κανενα link με ενδιαφέρει.

Πρόσεχε πάρα πολύ τι έχεις στο wd book γιατί εμένα χάλασε το κουτί και τον έβαλα εσωτερικό, όμως δεν έβλεπε τίποτα απο τα αρχεια που είχα μέσα...αναγκάστηκα να τον κάνω φορματ και έχασα 2tb ταινίες έτσι απλά...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι DX Racer είναι οι απόλυτες gaming καρεκλες.

Σε κρατάνε όρθιο και δεμένο σαν bucket κάθισμα για competitive gaming ενώ παράλληλα είναι πολύ τροποιησημες.

Πολύ καλή ποιότητα δέρματος, μαξιλάρι λαιμού και μέσης, πολύ καλής ποιότητας ρόδες, πολύ δυνατή βάση, δεν τριζουνε, παράλληλα είναι στιβαρής.

Πρεπει η επιλογή να γίνει βαςη το βάρος και το ύψος σου αν θέλεις την απόλυτη εμπειρία. 

 

Εχει τύχει να κάτσω 15αωρα και δεν είχα πρόβλημα γιατί κρατάει τα χέρια μου λαιμό και μέση σωστά. Επίσης βοηθάει πολύ η πατουρα στα πόδια μου.

 

Τι να κάνω είμαι λάτρης της εργονομίας.

Edited by env0y
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στέλνει το ευρωπαικό site Ελλάδα? Επίσης τι εννοείς με βάση το βάρος και το ύψος, δεν βλέπω κάπου να έχει τέτοια επιλογή. Πχ αν πάρω αυτή 1.82 83 κιλά είμαι μου κάνει?

Link to comment
Share on other sites

On 12/4/2016 at 0:31 AM, venisk said:

Στέλνει το ευρωπαικό site Ελλάδα? Επίσης τι εννοείς με βάση το βάρος και το ύψος, δεν βλέπω κάπου να έχει τέτοια επιλογή. Πχ αν πάρω αυτή 1.82 83 κιλά είμαι μου κάνει?

 
 
 

Εδώ είσαι. 
https://chairs4gaming.com/pages/dxracer-guide

 

Συμβουλή εκ πείρας. Μην λυπάσαι το χρηματικό ποσό όταν πρόκειται για οθόνη και καρέκλα. Πάνω απ'όλα η υγεία του χρήστη.

 

Παρεμπιπτόντως, στην οθόνη δεν γίνεται τίποτα, δοκίμασα αλλαγή καλωδίων και απαλό τρίψιμο.

 

Μου φαίνεται πάμε για αλλαγή πριν χειροτερέψει. :(

Edited by env0y
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για οθόνη το ξέρω καλά χρόνια :hehe: Για καρέκλα όμως δεν το χα σκεφτεί μέχρι τώρα..βάση του οδηγού μου βγάζει στα 84 κιλά την wide..450 ευρώ όμως είναι αρκετά χρήματα και πρέπει να είμαι σίγουρος ότι βολεύει..

Βάλε το αντίχειρά σου και βάλε λίγη πίεση, αν θες πάρε ένα πανάκι που να μην αφήνεις δαχτυλιές και τέτοια κ επέμεινε λίγη ώρα..αν και έτσι δεν κάνεις τίποτα πας για rma..η lg μπορεί να σου φέρει και οθόνη χέρι με χέρι αν συνεννοηθείς μαζί τους για να μην μείνεις χωρίς οθόνη τουλάχιστον εμένα έτσι μου το έχουν κάνει acer και lg σε περιπτώσεις που είχα παλιά δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα, ρώτα :)

Link to comment
Share on other sites

Η LG έχει zero pixel εγγύηση άρα λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα. Απλά είναι μεγάλο ξενερωμα να πληρωνεις και να σου στέλνουν ελαττωματικό κομμάτι, quality control ανύπαρκτο. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στέλνωντας πίσω την οθόνη, παράλληλα έστειλα ένα email στην LG για να επιβεβαιώσω την διαδικασία αντικατάστασης αλλά κοιτάξτε τι μου λένε τα παλικάρια....



Good morning George,

Thank you for your email query.

I have had a look into this further for you and I do apologise in regards to the issues you are facing with your monitor, I would like to get this all resolved. This is a bizarre issue and in my opinion it would seem the monitor is defective. In regards to obtaining a replacement then you would need to speak to your retailer who should be able to authorise this.

We at LG are able to perform a repair so if you perfer this option then I would appreciate if you can supply me with the following details from your system:

Serial Number
Date of Purchase
Retailer
Full Product Code

Full Address Details
Contact Number

I hope this email has helped you today and that you are happy with my service, if you are, I would appreciate if you can complete my short survey at the bottom of this email, we appreciate any feedback you can provide!

 

Ώπα??? Βαράμε αφραγκίες και πλέον κάνουμε επιδιορθώσεις αντί για αντικατάσταση?????

Link to comment
Share on other sites

Μίλα πρώτα με το καταστημα και δες αν εχει DOA πολιτική 7 ημερών και μίλα για αντικατάσταση, αλλιώς σου προτείνουν αν θες (αυτό κατάλαβα)  επιδιόρθωση(ούτε και γω θα το θελα)

εκει δεν ξέρω τι παίζει αλλά υποθέτω εφόσον δεν είναι καμμένα, είναι κολλημένα τα pixel και έχουν κάποιον τρόπο τα διορθώσουν, πχ μπορεί να φταίει η καλώδιο ταινία που ενώνει την πλακέτα με το πάνελ, ή έχουν οποιοδήποτε αλλο τρόπο να το κάνουν δεν θα έχεις θέμα. Το ζήτημα είναι ποσο καιρό θα πάρει η διάγνωση και να σου δώσουν άλλο μόνιτορ μέχρι να βγεί πόρισμα. Και εννοείται αν την επισκευάσουν ζητάς τεχνική ανάλυση να δεις τι επισκεύασαν και αν άλλαξαν κάποιο ανταλλακτικό.

Μεγάλη ξενέρα ρε γμτ. 

Edited by Trabakoulas
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Trabakoula αν το είχα το προϊόν ένα χρόνο στην κατοχή μου θα το δεχόμουνα.

 

Όταν είναι broken out of the box θα επιμείνω στην αντικατάσταση ή επιστροφή χρηματικού ποσού.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Την οθόνη δεν την αγόρασες από Ελλάδα? Γιατί δεν παίρνεις ένα τηλ την Ελληνική αντιπροσωπεία να τους ζητήσεις αυτό που σου είπα, η οθόνη σου έχει εγγύηση από το πρώτο καμένο pixel.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now