jax7480

Πριν βρισετε τον ISP σας...

Recommended Posts

Πριν βρίσετε τον ISP σας…

Εχει περιπου κανα 3μηνο που ειχα παρατηρησει τις ταχυτητες στο νετ να πεφτουν.

Εχω 24αρα Conn-X συνδεση και όταν αναβαθμιστει από την ηδη «γεματη» 8αρα μου συνδεομουν περιπου στα 19-20Mbps. Την συνδεση την ειχα κανει τον Αυγουστο αλλα από τον Νοεμβρη και μετα παρατηρησα την πτωση που ανεφερα.

Ότι κι αν εκανα συνδεομουν στα 16, μαξιμουμ 17Mbps.

Αφου δεν βρηκα ακρη με τον ΟΤΕ γιατι μου ειπαν ότι πρεπει να εχω μεχρι 24 και όχι 24Mbps αποφασισα σημερα να ασχοληθω λιγο με τα καλωδια στο σπιτι.

Δοκιμασα 3-4 καλωδια UTP και αλλα 3-4 καλωδιο τηλεφωνου μηπως κατι-καπου-καπως χανει. Τα καλωδια δεν εδειξαν καμια διαφορα ή αλλαγη.

Οποτε πηρα παραμασχαλα το λαπιτοπ και αρχισα να συνδεω τον ασυρματο ρουτερ σε ολες τις πριζες του σπιτιου.

Οι ταχυτητες που ειχα πριν:

Συμφωνα με τον router

test1gx9.jpg

Και συμφωνα με τον IDM από το site της Nvidia

downtest1ub0.jpg

Και οι ταχυτητες μετα από καμια ωρα δοκιμων στα πριζακια του σπιτιου και μετα από αλλαγη της πριζας που εχω συνδεμενο τον router:

Συμφωνα με τον router

test2no6.jpg

Συμφωνα με τον IDM από το site της Nvidia

downtest2ix3.jpg

Να αναφερω απλα ότι δεν χαρηκα αμεσως. Εκανα πολλα reset τον router ώστε να δω ότι το γεγονος δεν είναι τυχαιο. Και οντως δεν είναι. Οι ταχυτητες πλεον κυμαινονται από τα 18.5 ως τα 19.5Mbps στον router και το download εχει φτασει από τα 1.95ΜΒ/s στα 2.05 - 2.15ΜΒ/s.

Συμπερασμα:

ψαχνομαστε πριν αρχισουμε τα καντηλια στον ISP μας.

Link to comment
Share on other sites

για το down λέμε πάντα, στο up είσαι capped έτσι κ αλλιώς...

μέσω telnet αλλάζει στα μοντέλα που αλλάζει (κ μέχρι το επόμενο restart), δε θυμάμαι απ'έξω για το δικό σου...

δες και αυτό αν υποστηρίζει το wag200

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα παρατηρησει μια εντονη πτωση της ταχυτητας...τηλεφωνησα και μου ειπα οτι εχουν αλλαξεθ τις IP που βαζουμε για τον DNS στι πρωτοκολλο TCP/IP, μου εδωσαν τις καινουριες και ολα οκ.....θελει ψαξιμο ποτε δεν ξερεις τι γινεται...

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα παρατηρησει μια εντονη πτωση της ταχυτητας...τηλεφωνησα και μου ειπα οτι εχουν αλλαξεθ τις IP που βαζουμε για τον DNS στι πρωτοκολλο TCP/IP, μου εδωσαν τις καινουριες και ολα οκ.....θελει ψαξιμο ποτε δεν ξερεις τι γινεται...

αυτό φαντάζομαι καταλαβαίνεις σου πρόσθετε μερικά ms στο surfάρισμα και τπτ στο downloading...

άρα δεν έιχες πτώση ταχύτητας, αλλά "απόκρισης"...

Edited by voudas
Link to comment
Share on other sites

jax μας κοροιδευεις ετσι?? :harhar:

εγω που εχω 24αρα και μου συνδεεται στα 7????? αμα ειχα τις ταχητυτες σου αγαλμα θα τους εφτιαχνα!! χαχαχα

παλι καλα που υπαρχει και το AWMN και βλεπουμε μερικες υπεργαλαξιακες ταχητυτες (για ολους τους ISPs) εδω 3x54mbit.... real download : 10-12mb/s (βασικα πρεπει να βαλω 1000αρι lan γιατι πρεπει να εχω τερματισει την ανοχη του χαλκου στην 100αρα..:kiss:...

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το αναφερατε

Ρε μαγκιτες...εγω που πιανω 6mbps down και 1mbps up τι να πω ? :funk:..

Και με 16 και με 14 ευχαριστημενος θα ειμουν...:o..

Αλλα δεν μπορω (μαλλον) να κανω κατι για αυτο:victory:...

Link to comment
Share on other sites

jax μας κοροιδευεις ετσι?? :harhar:

εγω που εχω 24αρα και μου συνδεεται στα 7????? αμα ειχα τις ταχητυτες σου αγαλμα θα τους εφτιαχνα!! χαχαχα

παλι καλα που υπαρχει και το AWMN και βλεπουμε μερικες υπεργαλαξιακες ταχητυτες (για ολους τους ISPs) εδω 3x54mbit.... real download : 10-12mb/s (βασικα πρεπει να βαλω 1000αρι lan γιατι πρεπει να εχω τερματισει την ανοχη του χαλκου στην 100αρα..:kiss:...

Εχεις AWMN ραααα ΙD?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now