tasos kats

Ο πρώτος μου επεξεργαστής

Recommended Posts

Και εδώ βλέπετε τον πρώτο επεξεργαστή που είχε ο υπολογιστής μου το 1999 ,  ένας Intel Celeron της εποχής με socket PGA 370 της GIGABYTE GA-6R7 το μοντέλο cpu card express ήταν τότε που η Intel είχαν πινάκια οι επεξεργαστές της. Στα εκείνα τα χρονιά η μητρική ήταν "σκέτη" χωρίς την τεχνολογία του σήμερα που έχουν τα πάντα από ενσωματωμένο raid ,κάρτα ήχου ,κάρτα δικτύου μέχρι και WIFI με Bluetooth antenna . Ο επεξεργαστής έμπαινε σε CPU express κουμπωτός πάνω στην ίδια μητρική άλλα τα χρονιά τότε ευτυχώς που περάσανε, δύσκολα αργά και βασανιστικά γιατί κάθε φορά που άνοιγες τον υπολογιστή  ,τα Windows 98  έπινες δυο φραπεδες μέχρι να φορτώσουν και προσεχές τις έκανες δεν άνοιγες πάνω από δυο διαφορετικά προγράμματα γιατί lagare τρελά εσείς ποιος ήταν ο πρώτος σας υπολογιστής;   

IMG_20200526_135119.jpg

IMG_20200526_135225.jpg

IMG_20200526_141301.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για να σου ανεβάσω φωτό από το δικό μου, πρώτα πρέπει να βρω ένα φιλμ να εμφανίσω, you know 😜.

 

Δεν είναι ερωτήσεις όμως αυτές, είμαστε κάποιοι που θα βάλουμε τα κλάματα :hehe:

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ποστ είναι για να θυμηθούμε όλοι μας τι εποχές αυτές ,και  για να δούνε τι είχαμε και τι ανέσεις έχουμε τώρα, γιατί τώρα τα έχουμε όλα δεδομένα . Τότε ήθελες να μπεις στο Ιντερνετ , έπρεπε να βάλεις κάρτα δικτύου-τηλεφώνου  , ήθελες να βάλεις εκτυπωτή έπρεπε να βάλεις την αντίστοιχη κάρτα , ήθελες να κουμπώσεις μια τιμονιερα για να παίξει το colin mcrae της εποχής βάλε κάρτα controller, κάρτα γραφικών είχα μια diamond viper .  Και τώρα το πρόβλημα είναι αν η AMD δώσει το update στις μητρικές με chipset b450 και εάν Intel θα κατεβεί από 14 νανομετρα .

Edited by tasos kats
Link to comment
Share on other sites

Mini Tower

250 watt τροφοδοτικο

486 DX2/66 ΜΕ TURBO κουμπι (33/66 mhz)

4mb ram

wd 220mb HDD

Floppy disk 1.44''

Floppy disk 5 1/4''

TGUI9440 1mb και αργότερα μια s3 trio 64v+ 2mb edo ram VGA

cd rom 2x

14'' svga οθονη

HP DESKJET 550c

Ολα αυτα κοστιζανε 1000000 δραχμουλες το πισι και 180000 δραχμες ο εκτυπωτης το 1994! 

Πριν από αυτόν είχα ένα Commodore 64 και ένα Amstrad 6128 με πράσινη οθόνη.

IMG_20200318_120140.jpg

IMG_20200318_120147.jpg

IMG_20200318_120207.jpg

fc2062aef352f80dc2215f346ba9ce28_XL.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Άντε λοιπόν, να ανεβάσω φωτό του πρώτου μου επεξεργαστή από το νετ.

 

Zilog Z80 @ 4 MHz σε Amstrad CPC 464 παρέα με ένα TwinCam (διπλό) X-Bass κασετόφωνο της Sharp (με surround παρακαλώ, υπάρχει ακόμα) για να αντιγράφω παιχνίδια. Σε αυτό το "πράγμα": gaming (Ikari warriors, Bubble Bubble, Arkanoid, Shinobi,Bomb Jack, Paper Boy, Rainbow Islands, Kung Fu Master, Green Beret, etc.) και πρώτη επαφή με Basic 🤧.

 

Πουλήθηκε για την αγορά ηλεκτρικού μπάσου. Αν και ΠΑΣΟΚ τότε, έπρεπε να το πουλήσω για να πάρω το μπάσο (αν θυμάμαι καλά πήρα 40.000δρχ.).

 

Zilog_Z80.jpg.ff7abdbc3db41d0dfaec3fb85ca942af.jpg

 

 

Υ.Γ.: απίστευτη η αγορά του μπάσου, Ibanez 2354B (1971).

 

Edited by stavros
  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, stavros said:

Άντε λοιπόν, να ανεβάσω φωτό του πρώτου μου επεξεργαστή από το νετ.

 

Zilog Z80 @ 4 MHz σε Amstrad CPC 464 παρέα με ένα TwinCam (διπλό) X-Bass κασετόφωνο της Sharp (με surround παρακαλώ, υπάρχει ακόμα) για να αντιγράφω παιχνίδια. Σε αυτό το "πράγμα": gaming (Ikari warriors, Bubble Bubble, Arkanoid, Shinobi,Bomb Jack, Paper Boy, Rainbow Islands, Kung Fu Master, Green Beret, etc.) και πρώτη επαφή με Basic 🤧.

 

Πουλήθηκε για την αγορά ηλεκτρικού μπάσου. Αν και ΠΑΣΟΚ τότε, έπρεπε να το πουλήσω για να πάρω το μπάσο (αν θυμάμαι καλά πήρα 40.000δρχ.).

 

Zilog_Z80.jpg.ff7abdbc3db41d0dfaec3fb85ca942af.jpg

 

 

Υ.Γ.: απίστευτη η αγορά του μπάσου, Ibanez 2354B (1971).

 

Basica 1.1 ήταν το λειτουργικό στον AMSTRAD 6128 που είχα. Άστα, γεράσαμε... BTW, οι εικόνες που έβαλα είναι δικές μου, ακόμη τον έχω πάνω στην σοφίτα τον επεξεργαστή, τις 4*1mb μνήμες, τον σκληρό και νομίζω και την κάρτα γραφικών.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, stavros said:

Zilog Z80 @ 4 MHz σε Amstrad CPC 464 παρέα με ένα TwinCam (διπλό) X-Bass κασετόφωνο της Sharp (με surround παρακαλώ, υπάρχει ακόμα) για να αντιγράφω παιχνίδια. Σε αυτό το "πράγμα": gaming (Ikari warriors, Bubble Bubble, Arkanoid, Shinobi,Bomb Jack, Paper Boy, Rainbow Islands, Kung Fu Master, Green Beret, etc.) και πρώτη επαφή με Basic 🤧.

 

Μια χαρά ξεκίνημα με το pop chip σου. 😛

 

21 hours ago, stavros said:

Πουλήθηκε για την αγορά ηλεκτρικού μπάσου. Αν και ΠΑΣΟΚ τότε, έπρεπε να το πουλήσω για να πάρω το μπάσο (αν θυμάμαι καλά πήρα 40.000δρχ.).

 

Μπάσο με σώμα SG? Εντυπωσιακό αλλά δε θα το έπαιρνα... πόσο μάλλον επί ΠΑΣΟΚ :hehe:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MetallicGR said:

Μπάσο με σώμα SG? Εντυπωσιακό αλλά δε θα το έπαιρνα... πόσο μάλλον επί ΠΑΣΟΚ

Ναι SG αντιγραφή του Gibson. Το ibanez πλέον το βρίσκεις πολύ δύσκολα, είναι και 50 ετών σχεδόν. Όσες φορές πηγαίναμε (τα παλιά τα χρόνια) σε studio να τζαμάρουμε, πάντα πεταγόταν κάποιος, είτε ο ιδιοκτήτης είτε πελάτης, που ήθελε να το δοκιμάσει :H:.

 

Ήταν αρχές ΠΑΣΟΚ ακόμα, 84 (?), δεν είχαν προλάβει οι αγελάδες να πάρουν κιλά.

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/26/2020 at 3:37 PM, tasos kats said:

δεν είναι δικιά μου η φωτογραφία άλλα αυτη την καρτα γραφικών ειχα diamond viper 2 

Savage4 Xtreme USA _amp_ Viper II Z200 EUR compared.jpg

Graphics_Card_Diamond_Viper_330_with_Nvidia_(RIVA_128)_GPU.jpg


το 2000 ειχα την Diamond Viper V770 32mb κ ολοι οι φιλοι μ παρακαλουσαν να ερθουν σπιτι μ να παιξουν :hehe:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now