Ignatios

Belkin F5D7634

Recommended Posts

Γειά σε όλους.

Ας ρωτήσω και εδώ μήπως έχει κανείς καμιά ιδέα...

Πριν λίγο καιρό μετακόμισα και φυσικά δύσκολα θα τη πάλευα χωρίς internet.

Πείρα λοιπόν απο τον οτε μία 24αρα, με σύνδεσαν και όλα καλά με το modem που μου είχαν δώσει(Baudtec).

Εγώ όμως ήθελα και wireless οπότε και αγόρασα απο το πλαίσιο το Belkin F5D7634. λινκ

Υπάρχει όμως το εξής πρόβλημα ενώ συντονίζει σε πολύ καλές ταχύτητες τρώει ένα καπέλο στα 200 kbps περίπου.

Ξεκινάει το download καρφώνεται στα 200 kbps περίπου και μένει εκεί, δημιουργεί μία ευθεία γραμμή και δεν ανεβαίνει παραπάνω απ'οπου και να κατεβάζω.

Απο υπολογιστή σε υπολογιστή η ταχύτητα πάει μέχρι 100Mbit οπότε δεν είναι κάποιος περιορισμός απο το lan ή κάτι τέτοιο.

Συντονίζει περίπου 17-18mbps down με 1mbps up και κατεβάζει μέγιστο 200 kbps.

Πρόβλημα που δεν είχα με το modem του που μου έδωσε ο οτε...

VPI & VCI έβαλα αυτά που είχε και του οτε(8 και 35 αντίστοιχα) γιατί αλλιώς δεν συνδεόταν αλλά μήπως το πρόβλημα είναι το MTU ?

Είχε κανείς παρόμοια τύχη?

Μπορείτε να μου πείτε τι άλλο να κοιτάξω?

Firmware καινούριο δεν βγήκε, το τσέκαρα.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες ότι το αγόρασες το Belkin για wireless και οτι η ταχύτητα είναι στα 100 mbps, μάλλον λές για το καλωδιακό δίκτυο, αφού το wireless είναι 54άρι...

Με το Baudtec πόσο έπιανες?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Η λύση βρέθηκε αλλά λίγο μπακάλικη.

Μίλησα χθες με το support της belkin και μου είπαν να απενεργοποιήσω το firewall του μοντεμ όταν το απενεργοποίησα οι ταχύτητες πήγαν εκεί που έπρεπε να είναι...

Spawnergr μιλούσα για ταχύτητες download απο υπολογιστη σε υπολογιστη με wireless έχω πολύ καλές ταχύτητες.

Το modem-router το πείρα για μπορώ να δίνω internet ασύρματα και στο HT-PC.

To Baudtec του οτε δεν ήταν καν router είχε μόνο μία lan απο πίσω...

Link to comment
Share on other sites

Αφού την βρήκες την λύση όλα καλά, αλλά με κλειστό το firewall? Αυτό δεν είναι λύση... Anyway...

Ελπίζω να τα πας καλά με το ασύρματο της Belkin...

Καλό Download...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now