esdee

Offtopic Συζητήσεις

Recommended Posts

και λεει ο ενας, τρεχατε λιγο.... και λεω εγω δεν ξερω δεν ειδα καν, και πεταγεται το κοτετσι και λεει 100 ηρεμα πηγαιναμε και ακουγοταν το αμαξι

μπου μπου μπου μπου , τα αλογα δεν κρατιοντουσαν :hehe:

Xaxaxaxaxaxax το 100 ήρεμα με πέθανε...!!! Xaxaxaxaxaxa

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα....

Γραφω 16.30 και πρεπει να κανω ολοκληρο αθλο για να φτασω στα ΚΤΕΛ της Λιοσιων, που σημαινει οτι πρεπει να παρω το ΚΤΕΛ των 2 για Χαλκιδα να κατεβω Χαλκιδα και να παρω των 3 η 3,30 για Ψαχνα . . .

Απο εκει τελειωνω περιπου 5,30 με 5,45 οποτε....καλες 8,30-9

Ωραια πραματα....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα :)

Ιάσωνα νομίζω ότι περισσότερο το post-αρε επειδή είναι κωμικοτραγικό. Δες εδώ τι όρους επέβαλλε η κυβέρνηση στα net-άδικα:

α) Προκαταβλητέα εγγυητική κατάθεση 50.000 ευρώ για έγκριση άδειας λειτουργίας.

β) Ετήσιο τέλος για κάθε Η/Υ ύψους 500-1000 ευρώ (30.000 ευρώ κάθε χρόνο για κατάστημα με 30 υπολογιστές…)

γ) 6% φορολόγηση επί του τζίρου πέρα από την φορολόγηση εισοδήματος και φΠΑ που ήδη αποδίδουν τα καταστήματα.

δ) Όριο 30 υπολογιστών σε κάθε κατάστημα. Ο μέσος όρος internet cafe λειτουργεί με 50-60 υπολογιστές ώστε να υπάρχει κέρδος κάποιες μέρες όπως σ/κ που το κατάστημα ίσως έχει πληρότητα. Αυτός ο παντελώς παράλογος όρος απλά σκοτώνει κάθε ελπίδα εσόδων και πολλά καταστήματα θα πρέπει απλά να πετάξουν τους μισούς υπολογιστές και να διατηρούν το μισό μαγαζί άδειο.

ε) Απαγόρευση άλλου είδους λειτουργίας (π.χ. καφετέρια) σε χώρο με ψυχαγωγικά παίγνια, εκτός αν αυτά είναι το πολύ 3. Τα μισά δηλαδή internet cafe πρέπει να κλείσουν ή να λειτουργούν χωρίς το κομμάτι ʽcaféʼ και να προσπαθήσουν να έχουν έσοδα από τα παιχνίδια και μόνο. Για κάποιο μυστήριο λόγο το κυλικείο, αν υπάρχει, ενοχλεί.

Δηλαδή, έλεος πια :(

Link to comment
Share on other sites

Ιασωνα σε ποιο ποστ μου αναφερεσαι?

Παντως αν αναφερεσαι σ αυτο που αναλυει ο Γιωργακης οντως ειανι κωμικοτραγικο, δεν ξερουν απο που να τα παρουν, σε λιγο θα χρεωνουν και το UTP/μετρο μεσα στα netαδικα

Link to comment
Share on other sites

Ιασωνα σε ποιο ποστ μου αναφερεσαι?

Παντως αν αναφερεσαι σ αυτο που αναλυει ο Γιωργακης οντως ειανι κωμικοτραγικο, δεν ξερουν απο που να τα παρουν, σε λιγο θα χρεωνουν και το UTP/μετρο μεσα στα netαδικα

παλι καλα εγω προλαβα και αγορασα πριν το φορολογησουν και αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε, πάνε καλά οι πολιτικοί ? Τι είναι αυτά που μόλις διάβασα για τα net cafe.

Ο Χριστός και η Παναγία.

Πρέπει να είναι μαζόχες οι άνθρωποι, δεν εξηγήται αλλιώς, θέλουνε σώνει και καλά να βγεί στους δρόμος ο λαός και να τους πιάσει και τους 300 και να τους κάνει τόπι στο ξύλο.

Α ρε Κίνα που σας χρειάζεται ( δημόσιο κρέμασμα )...

Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε, πάνε καλά οι πολιτικοί ? Τι είναι αυτά που μόλις διάβασα για τα net cafe.

Ο Χριστός και η Παναγία.

Aυτό ακριβώς ρε, τρέλα τελείως! Θα βγάλουν ακόμα και τα vending machines? Αυτά τουλάχιστον νομίζω να παραμείνουν, αν θες να πάρεις κάνα μπουκάλι νερό πότε-πότε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Οι άνθρωποι αυτοί που μας κυβερνούν μας έχουνε κάνει τέτοιες ζημιές που δύσκολα θα υπάρξει πάλι ανόρθωση...

Θα αναφέρω μερικά παραδειγματάκια του χώρου που ασχολούμαι και ξέρω ....

1) Ειδικός Φόρος Κατανάλωσης - Για τα ποτά.Τιμή 5λιτρου ούζου ~17? και ΦΠΑ+Ε.Φ.Κ. 25?.Ναι ο φόρος είναι μεγαλύτερος απο την αξία.

2) Υγραέριο - Από 0,48 - 0.7 το λιτρο

3) ΦΠΑ απο 5.5%-9%-19% σε 6,5%-13%-23%

Και όλα αυτά φυσικά τα απορροφά ο επαγγελματίας.Οι τιμές παραμένουν ίδιες με πέρυσι και κάποιες μειώνονται...

Edited by crio
Link to comment
Share on other sites

Την έχασα την X1950GT στο τελευταίο δεπτερόλεπτο για 2?. Δεν πρόλαβα να πατήσω το επόμενο μεγαλύτερο μου bid παρόλο που το είχα έτοιμο. Μαμώ το ping του πΟΤΕ μαμώ :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now