funnyboy

Αναβάθμιση mobo σε Q6600

Recommended Posts

Γεια χαρα σε ολους.

Θελω να αναβαθμισω την Ρ5Κ που εχω με μια καλυτερη που να φοραει τσιπάκι P45 ή X48. Σκεφτομαι για DFI, Gigabyte, ισως και Asus. Budget πρπ 130 ευρω.

Τι λετε?

____________________________________________________

[http://www.hwbox.gr/showthread.php?p=41158#post41158]

Link to comment
Share on other sites

O σκοπος εχει να κανει με το οτι θελω να κρατησω το υπαρχον συστημα μου κανα δυο χρονακια ακομα, κ σκεφτομαι πως με μια μητρικη αρκετα καλυτερη απο την υπαρχουσα θα τα καταφερω. Παιζει και κ το o/c τον ρολο του. Οχι πως η Ρ5Κ ειναι χρεπη - απλα δεν ξερω σαν να μην μου εχει κατσει καλα απο την αρχη που την πηρα...Βεβαια θα μου πεις ειχα Abit IP35 Pro πριν - πως να μου κατσει!

Link to comment
Share on other sites

Δε κερδίζεις πιστεύω κάτι αξιόλογο...Ούτε στις επιδόσεις θα δεις αξιόλογη διαφορά ούτε στο OC. Μια χαρά θα σου κρατήσει και αυτή που έχεις. Κράτα τα χρήματα για κάποια στιγμή αργότερα για να αλλάξεις όλο το πακέτο.

Link to comment
Share on other sites

χμμμ μόνο ψυχολογική θα είναι η διαφορά στις επιδόσεις και στην τσέπη σου...

τί εφαρμογές σε νοιάζουν πιο πολύ?

πιο λογικό βλέπω να παλέψεις να ξεζουμίσεις 500-600mhz ακόμα από τον Q σου παρά να αλλάξεις μητρική... θα αλλάξεις μια και καλή όταν θα πας σε νέα πλατφόρμα, δε θα κερδίσεις κάτι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

χμμμ μόνο ψυχολογική θα είναι η διαφορά στις επιδόσεις και στην τσέπη σου...

τί εφαρμογές σε νοιάζουν πιο πολύ?

πιο λογικό βλέπω να παλέψεις να ξεζουμίσεις 500-600mhz ακόμα από τον Q σου παρά να αλλάξεις μητρική... θα αλλάξεις μια και καλή όταν θα πας σε νέα πλατφόρμα, δε θα κερδίσεις κάτι τώρα.

Απο εφαρμογες audio/video converting, autocad, κ κανα παιχνιδακι (gta4).

Συμφωνω παντως οτι κατα ενα μεγαλο ποσοστο το ψυχολογικο με ωθει σε μια τετοια αναβαθμιση.

Link to comment
Share on other sites

για μένα είναι άσκοπη αλλαγή... αναβάθμιση θα ήταν αν κέρδιζες κάποιο ορατό ποσοστό επιδόσεων...

η p5k είναι πολύ τίμια m/b. ψάξε καλύτερα τον Q σου... βάλε τις μνήμες 1:1 (200 μάλλον στο bios σου) και ξεκίνα από τα 333 που είσαι κ ανέβαινε ως τα 400 που είναι οι μνήμες σου def.

αν θες να ψωνίσεις κάτι με το ζόρι (σε καταλαβαίνω απόλυτα:D) πάρε κανένα ssd... αυτό θα ΕΙΝΑΙ αναβάθμιση... (εκτός αν πάρεις καναν μάπα με jmicroν:P)

Link to comment
Share on other sites

για μένα είναι άσκοπη αλλαγή... αναβάθμιση θα ήταν αν κέρδιζες κάποιο ορατό ποσοστό επιδόσεων...

η p5k είναι πολύ τίμια m/b. ψάξε καλύτερα τον Q σου... βάλε τις μνήμες 1:1 (200 μάλλον στο bios σου) και ξεκίνα από τα 333 που είσαι κ ανέβαινε ως τα 400 που είναι οι μνήμες σου def.

αν θες να ψωνίσεις κάτι με το ζόρι (σε καταλαβαίνω απόλυτα:D) πάρε κανένα ssd... αυτό θα ΕΙΝΑΙ αναβάθμιση... (εκτός αν πάρεις καναν μάπα με jmicroν:P)

Eiχα προσπαθησει να τον παω 8χ400 αλλα ζηταγε πολυ παραπανω ρευμα απο τα 9χ333 που ειμαι τωρα και δεν το εψαξα παραπανω. Περα του οτι εχω Vdroop πρπ 0,05V...To load line calibration στην απλη Π5Κ ειναι για :lol

Link to comment
Share on other sites

μίλα κ με νούμερα γτ το "πολύ παραπάνω ρεύμα" δε λέει κάτι...

τί τάση έχεις τώρα κ τι idle/full temps?

Τωρα εχω σεταρει 1,35 στο βιος, ενω πραγματικη εχω 1,288-1,300 σε idle με 36-40 βαθμους στους πυρηνες, και 1,246 σε full load με 58-59 βαθμους. Στρετσαρισμα εχει γινει κ σε prime95 κ σε everest κ σε orthos με ιδια αποτελεσματα. Μνημες με 1,95 σταθερα στα 800Mhz με 4-4-4-12 timings.

Για 8χ400 προσπαθησα με 1,4125 αλλα.....bsod στο 2λεπτο με prime95...

Link to comment
Share on other sites

οι μνήμες που ήταν όταν πήγες 8χ400? γτ αν είχες αφήσει διαιρέτη πάνω άλλον από 1:1 φταίνε αυτές...

1:1 τις ειχα κ μαλιστα για σιγουρια λασκαρα και τα timings σε 5-5-5-15.

Link to comment
Share on other sites

@Voudas : Ο Q μου εχει vid 1.2625 που σημαινει οτι με αυτη την ψυκτρα θα επρεπε χαλαρα να ανεβαινει στα 3,2-3,4...Νομιζω

@ergotelis : Εχω δει τι παιζει, ωστοσο δεν θελω να μολυβιασω την Ρ5Κ....

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις πολύμετρο χαλαρά μη φοβάσαι δεν είναι τπτ....

Κ πολυμετρο εχω, απλα λογω του οτι αν προβω σε αγορα, θα κοιταξω να την πουλησω την Ρ5Κ, θελω να διατηρησω την αρτιοτητητα της καταστασης της.

@ Voudas : Ειδα οτι εισαι κατοχος DFI DK T2RS+ .Ευχαριστημένος?

Link to comment
Share on other sites

όλοι το ίδιο θα σου πουν... Καλή αλλά παίδεμα... άπειρες ρυθμίσεις κ χούγια... είναι για κάτι ρομαντικές μαζόχες σα κ εμένα που επί εποχής dfi nf4 έτρωγαν άπειρες ώρες memtest86 για να δουν τί δίνει η κάθε ρύθμιση...

απλά εγώ παιδεύομαι παραπάνω γτ δεν έχω καλό cpu να τη χαρώ...

αν θες ανέβασε 1-2 μετρήσεις από κάποιο bench που σε ενδιαφέρει κ μόλις βρω χρόνο θα τρέξω στα ίδια settings να δεις ότι η διαφορά στις επιδόσεις θα είναι αμελητέα...

Link to comment
Share on other sites

όλοι το ίδιο θα σου πουν... Καλή αλλά παίδεμα... άπειρες ρυθμίσεις κ χούγια... είναι για κάτι ρομαντικές μαζόχες σα κ εμένα που επί εποχής dfi nf4 έτρωγαν άπειρες ώρες memtest86 για να δουν τί δίνει η κάθε ρύθμιση...

απλά εγώ παιδεύομαι παραπάνω γτ δεν έχω καλό cpu να τη χαρώ...

αν θες ανέβασε 1-2 μετρήσεις από κάποιο bench που σε ενδιαφέρει κ μόλις βρω χρόνο θα τρέξω στα ίδια settings να δεις ότι η διαφορά στις επιδόσεις θα είναι αμελητέα...

Ok φιλε μου το απογευμα που εχω χρονο θα ποσταρω.

Thx!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now